Perşembe, Temmuz 2, 2020
Ana Sayfa Genel Ankara Anlaşması

Ankara Anlaşması

Ankara Anlaşması nedir?

1963 yılı döneminin ortak pazarında yer alan ülkeler arasında olan İngiltere, Almanya, Fransa, Belçika-Hollanda-Lüksemburg (Benelüks ülkeleri) ile Türkiye’nin Ankara’da imzaladığı ve anlaşmaya tabi ülkelere imzaların atıldığı döneme ait olan kanun, hüküm ve yönetmeliklerin ilerleyen yıllar içerisinde de anlaşma ülkelerinin vatandaşları için geçerliliğini koruduğu anlaşmadır.

Bu anlaşma aracılığıyla Türk vatandaşları İngiltere’de kendi işlerini kurabilir ve belirli bir sürenin geçmesinin ardından ikamet edebilir.

Ankara Anlaşması ile ne yapılabilir?

Ankara Anlaşması vizesi aracılığıyla;

  İngiltere’de yeni bir iş kurabilirsiniz.

  Aktif faaliyette bulunabileceğiniz bir işletmeye katılabilirsiniz.

  Başka vize kategorisinden Ankara Anlaşması vizesine geçebilirsiniz.

  Bakmakla yükümlü olduğunuz aile üyelerinizi İngiltere’ye sizinle beraber götürebilirsiniz.

Ankara Anlaşmasının şartları nelerdir?

  Türk vatandaşı olmanız gerekmektedir.

  İş kurmak adına gerçek bir niyete sahip olmanız gerekmektedir.

  Seçeceğiniz işin serbest meslek erbabı olarak yapabileceğiniz bir iş olması gerekmektedir.

  İşinizi kurmanız için yeterli miktarda sermayeye sahip olmanız gerekmektedir.

  Seçeceğiniz iş alanı için yeterli yetkinliğe sahip olmanız gerekmektedir.

  İşinizi yürütebilecek ve hayatınızı idame ettirecek derecede İngilizce bilgisine sahip olmanız gerekmektedir.

  Başvuruda bulunacak olan kişilerin iş yeri açma ve işçi çalıştırma zorunluluğu olmamasına rağmen vize başvurusunda belirttikleri işi yapmaları gerekmektedir.

Ankara Anlaşması vizesine kimler başvurabilir?

18 yaşını doldurmak koşuluyla İngiltere’de iş kurmak veya kendi işini yapmak isteyen, yapacağı işe ilişkin olarak yeterli sermayeye sahip Türk vatandaşlarının hepsi bu vize tipine başvuruda bulunabilirler.

Ankara Anlaşması vizesine başvurarak İngiltere’de oturma izni alınabilir mi?

Ankara anlaşması vizesi aracılığıyla İngiltere’ye gitme hakkı kazanan kişilerin süresiz olarak oturma izni hakkını elde edebilmeleri için öncelikle 1 yıl sonrasında 3 yıl en son 4 yıl çalışmaları gerekmektedir.

Bu hakkı elde eden kişilerin kendi mesleğini yapma zorunluluğu sona ermekte ve böylelikle kişi başka işte çalışma hakkını da elde edebilmektedir.

Ankara Anlaşması vizesine başvurabilmek için hangi evraklar gereklidir?

Ankara anlaşması vizesine başvuruda bulunacak Türk vatandaşları aşağıdaki belgelerin orijinallerini ve noter onaylı çevirilerini İngiltere Konsolosluğu, İngiltere büyükelçiliği ya da danışmanlık şirketlerine sağlamak zorundadır. Söz konusu belgeler aşağıdaki şekildedir:

  CV

  Niyet mektubu (Yapılmak istenen işi ve bu işin hangi pozisyonda olduğunu belirten plan),

  Başvuru sahibinin kendini ve bakmakta yükümlü olduğu kişileri geçindirebileceğini gösteren kazanç planlarını içeren belge,

  Yapılmak istenen işe dair kişinin yetkinliğini gösteren meslek ve eğitim belgelerinin asılları ve birer kopyaları,

  Başvuru sahibinin iş satın almayı düşünmesi ihtimaline karşın, satın alacağı işe ilişkin 2 yıllık hesap dökümleri,

  Mevcut bir işe katılım sağlanması durumunda, katılımın sağlandığı işe ait son iki yıllık hesap dökümü ve kişinin söz konusu işe katılma nedenini belirten bir yazı,

ve

  Başvuru sahibinin faaliyette bulunacağı işe ilişkin yeterli sermayeye sahip olup olmadığını belirten 3 aylık banka hesap dökümlerinin asılları ve kopyalarının

sağlanması halinde Ankara anlaşması vizesine başvuru sağlanmış olur.

Ankara Anlaşması İngiltere’de başka bir iş yerinde çalışma hakkı sağlar mı?

Başvuru sahibinin başvurusunun olumlu sonuçlanması sonucu İngiltere’ye gitme hakkı kazanması dahilinde başka bir iş yerinde çalışma hakkı bulunmamaktadır. Kişi, İngiltere sınırları içerisinde 4 yıl boyunca kendi işini yapması koşuluyla bu hakkı elde edebilmektedir.

Ankara Anlaşması vize başvuru sonucu olumlu sonuçlanan kişinin ailesini de yanında götürme imkanı var mıdır?

Başvurusu olumlu sonuçlanan kişinin, ailesinin de söz konusu vize tipine başvurması ve başvurunun olumlu sonuçlanması halinde kişi İngiltere’ye ailesiyle birlikte girme hakkı elde etmiş olur.

Ankara Anlaşması vize ücreti ne kadardır?

İngiltere Konsolosluğu ya da İngiltere Büyükelçiliği söz konusu vize tipine başvurulması halinde herhangi bir ücret talebinde bulunmamaktadır

Ankara anlaşması vizesine yapılan başvurunun sonuçlanma süresi ne kadardır?

Zaman zaman değişiklik göstermesine rağmen genellikle 30 gün içinde sonuç bulmaktadır. Bazı durumlarda 2-3 hafta içerinde de sonuçlandığı görülmektedir.

Ankara Anlaşması vizesi için İngilizce düzeyi ne kadar olmalıdır?

Yapmak isteğiniz işi yapabilecek ve işten sağladığınız kazançla hayatınızı idame ettirebilecek kadar İngilizce bilginizin olması işinizi devam ettirmeniz ve ileride İngiltere’de oturma hakkı elde edebilmeniz anlamında oldukça önemlidir.

Ankara Anlaşması vizesini elde ettikten sonra, yaşam giderlerinin karşılanması adına kişinin yanına alması gereken para miktarı nedir?

Yapmak isteğiniz iş için şirketinizi kurup para kazanmaya başlayıncaya kadar hayatınızı idame etmeniz gerekmektedir. Bundan dolayı yanınızda belirli bir miktar para bulunması gerekir. Bu miktarın hesaplanma şekli şöyledir: şirketinizin kara geçmeye başladığı süre 12 ay olarak hesaplanması halinde bir aylık gider 1000 GBP ise 12 aylık gider 12.000 GPB’dir. Yani yanınızda 12.000 GPB götürmeniz gereklidir.

Ankara Anlaşması Evraklarının Çeviri Süreci Nasıldır?,

Başvuruda bulunabilmek için belirtilen evraklarınızın İngilizce yeminli tercümesi işleminin gerçekleşmesi gerekmektedir. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması adına evraklarınızın tam ve hataya yer vermeden tercüme edilmesi gerekir. Bundan dolayı profesyonel bir yeminli tercüme ofisi ile çalışmanız gerekmektedir.

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi Ankara Anlaşması başvuru belgelerinizin İngilizce yeminli tercümesini büyük dikkat ve titizlikle tarafınıza ister mail yoluyla, ister kargoyla isterseniz de elden teslim olarak tarafınıza sağlamaktadır.

Kurulduğu günden bu yana EN15038 kalite sertifikası dahilinde çalışmalarını sürdüren Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme Şirketi Ankara Anlaşması başvuru için gerekli olan belgelerinizin tercümelerini yeminli tercüman adı soyadı imzası ve kaşesiyle hazırladıktan sonra sizin adınıza notere tasdik ederek işlerinizi hızlandırma anlamında size zaman kazandıracaktır.

Perpa Ticaret Merkezinde bulunan Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi İTO ve Beyoğlu 25.Noterliğine olan yakınlığıyla Ankara Anlaşması başvuru belgelerinizin çevirisi ve tasdiki anlamında sizlere kolaylık sunacaktır.

Ankara Anlaşması başvuru evraklarınızın ve İngiltere’de ikamet için gerekli evraklarınızın İngilizce yeminli tercümesi için Okeanos Uluslar arası Çeviri ve Yeminli Tercüme Şirketinden daha detaylı bilgi almak isterseniz www.okeanostercume.com.tr adresini ziyaret edebilir, info@okeanostercume.com.tr adresimize mail gönderebilir, 0212 221 45 21 numaralı sabit hattımızdan ya da 0553 910 31 32 numaralı whatsapp hattımızdan bizlere kolaylıkla ulaşabilir, yetkili kişilerle görüşebilirsiniz.

GÜNCEL YAZILAR

Özel Şartlarda YKS 2020

Özel şartlarda YKS 2020, bilindiği üzere dünyaca bir pandemi sürecinden geçiyoruz.  COVID-19 salgınının olumsuz etkilediği alanlardan birisi de haliyle eğitim sektörü… Pandemi nedeniyle ertelenen ve...

Osmanlıca Tercüme ve Osmanlıca Çeviri

Osmanlıca tercüme ve çeviri, Osmanlıca, 13.yy’da Osmanlı İmparatorluğunda kullanılmış olan dilin adıdır. Çoğunlukla Arapça ve Farsçanın etkisi altında kalan bir dil olarak Arap alfabesinin...

Farsça Yeminli Tercüme

Farsça yeminli tercüme, Farsça, İran başta olmak üzere Tacikistan, Afganistan, Özbekistan ve Basra Körfezi ülkelerinde konuşulan, Hint-Avrupa dil ailesinin Asya kolunun Hint-İran öbeğinde arasında...

Azerice Tercüme ve Azerice Çeviri

Azerice tercüme ve Azerice Çeviri, Azerice veya diğer bir deyişle Azerbaycan Türkçesi Türk dilinin Oğuz veya Batı lehçelerinden biri olup Azerbaycan'ın resmi dilidir. Azerbaycan'ın yanı...