Yeminli Tercüme ve Yeminli Çeviri

  0
  148
  yeminli tercüme ve yeminli çeviri
  yeminli tercüme ve yeminli çeviri

  Okeanos Tercüme olarak kurulduğumuz günden bu yana uygun fiyat, kalite ve zamanında teslimat kriterleri doğrultusunda profesyonel yeminli tercüme hizmeti veriyoruz.

  Yeminli Tercüme Nedir?

  Belgenin tercüme işleminin ardından yeminli tercüman tarafından imzalanıp kaşelenerek resmiyet kazanması işlemine yeminli tercüme denilmektedir.

  Resmi değeri olan veya resmi işlemlerde kullanılacak evraklar yeminli tercüman tarafından talep edilen dilde çeviri edilir. Akabinde yeminli tercüman tarafından tercümesi tamamlanan evrak imzalanır ve kaşelenir.

  Kullanılacak işleme, makama veya ülkeye göre tercümesi yapılan belgenin yeminli tercüman tarafından kaşelenmesi ve imzalanması yeterlidir.  Ancak noter onaylı tercüme talep edilmesi halinde noter tasdikine uygun olarak hazırlanıp noter tarafından onaylanmalıdır.

  Yeminli Tercüme Türleri Nelerdir?

  Tercüme işlemi iki şekilde gerçekleştirilmektedir. Bunlar sözlü yeminli tercüme ve yazılı yeminli tercümedir.

  Sözlü Yeminli Tercüme

  Sözlü yeminli tercüme işlemi ticaret ve sanayi odalarındaki yabancı ortaklı şirket kuruluş işlemleri için talep edilmektedir. Aynı zamanda noterlerde gerçekleştirilen vekalet verme, araç satışı, hisse devri gibi işlemler için ihtiyaç duyulmaktadır. Yabancı uyruklu vatandaşların nikah işlemleri için nikah dairelerinde ve tapu alım satım işlemleri için tapu dairelerinde yeminli sözlü çeviri gerekmektedir.

  Sözlü Yeminli Tercüme Nasıl Gerçekleştirilir?

  İlgili resmi makamlardaki sözlü işlemleri yeminli tercümanlar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda yeminli tercüman taraflar arasındaki iletişimi tam ve doğru olarak sağlamakla görevlidir. Yeminli tercüman bu kapsamda hem yazılı belgelerin sözlü tercümesini yapmakta ve hem de görevli memurlar tarafından kişilere aktarılan ifadeleri çevirmektedir.

  Yazılı Yeminli Tercüme

  Yazılı yeminli tercüme resmi işlemler için resmi değeri olan yazılı belgelerin çeviri yapılarak kaşelenmesi ve imzalanması işlemidir. Bu kapsamda birçok resmi belge tercüme edilmektedir.

  Yazılı Yeminli Tercümesi Gerçekleştirilen Evraklar Nelerdir?

  Resmi değeri olan evrak ve belgeler çeşitli ihtiyaçlar doğrultunda tercüme edilebilmektedir. Bunlar arasında pasaport, kimlik, ehliyet, diploma, transkript, doğum belgesi, nüfus kayıt örneği gibi evraklar yer almaktadır. Aynı zamanda kurumlar vergisi beyannamesi, sağlık raporları, vekaletname, sözleşme ve sertifikaların tercüme işlemi sağlanmaktadır.

  Yeminli Tercüman Kimdir?

  Yabancı dil bildiğine dair diploması veya eşdeğer bir belgesini noterliğe sunarak noter huzurunda yemin eden tercümanın elde ettiği unvandır. Yeminli tercüman, tercümesini gerçekleştirdiği evrakın altına imzasını atıp, kaşesini vurarak belgeye hedef dilde resmiyet kazandırmaktadır.

  Yeminli Tercüman Olma Şartları Nelerdir?

  Yeminli tercüman unvanı elde etmek isteyen tercümanların belli başlı kriterleri karşılıyor olmaları gerekmektedir.  Buna göre Türk vatandaşı olmak birincil kriterdir. Sabıka kaydına sahip olmamak ve uzman olduğu dilde diploma veya eşdeğer belgeye sahip olmak ise diğer kriterler arasındadır.

  Nasıl Yeminli Tercüman Olunur?

  Yeminli tercüman olmak üzere gerekli şartları karşılayan tercümanların öncelik birtakım belgelerini noter makamlarına sunması gerekmektedir. Diploma veya eşdeğer bir belge, sabıka kaydı, iki adet vesikalık fotoğraf ve gerekmesi halinde transkript noterliğe ibraz edilmesi gereken belgelerdir. İlgili belgelerin ibraz edilmesinin ardından noter huzurunda yemin eden tercümanlar bu unvanı elde etmektedir.

  Acil Yeminli Tercüme Hizmetine Ne Zaman İhtiyaç Duyulmaktadır?

  Herhangi bir resmi kuruma acil olarak belgelerini yetiştirmek isteyen müşteriler tarafından acil hizmetine ihtiyaç duyulmaktadır.  Gümrük işlemleri, yurt dışı eğitim başvuruları, yurt dışı ihaleleri vb. süreçler esnasında acil hizmeti sağlanmaktadır.

  Acil hizmetinde zaman yönetimi, dikkat ve konsantrasyon oldukça önemlidir. Aksi halde hata payı yükselebilmektedir. Dolayısıyla tercümede kalite yönetiminin sağlanması gerekmektedir.

  Yeminli Tercümede Kalite Yönetimi Nasıl Sağlanır?

  Tercüme işlemi resmi makamlarda kullanılacak olması nedeniyle diğer çeviri türlerinden daha fazla sorumluluk gerektirmektedir.

  Tercümesi ve onayı gerçekleştirilen belgelerin yurt içinde veya yurt dışında resmi makamlarda kullanılması halinde yapılmış olan hatalar pahalıya mal olabilmektedir.  Hem zaman hem de maliyet kaybına neden olan hatalar müşterileri ilgili resmi kurum karşısında zor durumda bırakabilmektedir.

  Yeminli tercümesi yapılan evrakların kalite ve kontrolü sağlandığı takdirde müşterilerin böylesi hataları yaşama oranı sıfıra inmektedir. Çeviri kontrolünden sonra evrakın içerik ve bütünlük kontrolü editör ve kontrolörler aracılığıyla tekrardan yapılmalıdır. Tercüme bürosu aracılığıyla çeviri sürecinde kalite yönetimi sağlanabilmektedir.

  Yeminli Tercüme Bürosu Nedir?

  Bünyesinde bulunan yeminli tercüman kadrosu ile çeviri hizmeti sunan çeviri büroları yeminli tercüme bürosu olarak adlandırılmaktadır. Tercüme bürosu aracılığıyla tercümesine ihtiyaç duyduğunuz belgelerinizin çeviri süreci ihtiyaç ve talepleriniz doğrultusunda yürütülmektedir.  Tercüme bürosu tercihinde çeviri hizmetinin uygun fiyatlar eşliğinde kalite, güvenilir ve hızlı bir şekilde sağlanması önemli bir avantajdır.

  Yeminli Tercüme Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

  Yeminli tercüme fiyatları yasal bağlayıcılığa sahip olmasından dolayı diğer çeviri türlerinden farklı olarak belirlenmektedir. Tercüme fiyatları hesaplanırken öncelikli olarak belge veya evrakın hangi dilde çeviri yapılacağına bakılmaktadır. Akabinde belgenin türüne, karakter sayısına ve sayfa sayısına bakılır.

  Noter onaylı tercümesi talep edilen evrakların tercüme fiyatına bu işlem için herhangi bir ilave fiyat ödenmemektedir. Bu işlem için noter veznelerinde ödeme yapılmaktadır.

  Güvenilir, Uygun Fiyatlı ve Hızlı Tercüme İçin Okeanos…

  Okeanos Tercüme, etik değerler çerçevesinde sağladığı güvenilir tercüme hizmetini; uygun fiyatları, kaliteli ve hızlı hizmet anlayışıyla birleştirmektedir. Alanında uzman ve deneyimli tercüman kadrosuyla birçok dilde profesyonel çeviri hizmeti sağlamaktadır.

  Tercüme projelerini EN15038 Tercüme Hizmet Kalite Standartları doğrultusunda yürüterek tüm tercüme süreçlerinde uygulamaktadır.  Böylelikle kalite ve güvenilirliği yakalamakta ve müşteri memnuniyet düzeyini yukarılarda tutmaktadır.

  Ayrıca, ister İstanbul’un herhangi bir ilçesinde olun, isterseniz de ülkemizin herhangi bir yerinde, ihtiyacınız olan tercümesi yapılacak belgenizin tercümelerini gerçekleştirerek ÜCRETSİZ KARGO hizmetimiz ile aynı gün içerisinde tarafınıza iletilmek üzere dosyanızı kargoya teslim ediyoruz…

  Yeminli tercüme hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için www.okeanostercume.com.tr veya info@okeanostercume.com.tr adreslerinden bize ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda 0212 221 45 21 veya 0553 910 31 32 numaralı hatlarımızdan kurumsal müşteri temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.