Perşembe, Temmuz 2, 2020
Ana Sayfa Çeviri İtalyanca Yeminli Tercüme

İtalyanca Yeminli Tercüme

İtalyanca yeminli tercüme, İtalya başta olmak üzere İsviçre’nin Ticino kantonu, San Marino ve Vatikan’ın resmi dilidir. Slovenya ve Hırvatistan’da da oldukça fazla konuşanı bulunmaktadır.

Hint-Avrupa Dil Ailesinin Romence kolunda yer alan İtalyanca, Romen dilleri arasında Latinceye en fazla yakın olanıdır.

İtalyanca, şu an İngilizcenin olduğu gibi Rönesans döneminde Lingua Franca olarak kullanılmıştır. Bundan dolayı diğer diller üzerinde de oldukça fazla etkisi bulunmuştur.

Müzik alanında temel terminoloji İtalyancadır. Bunun yanı sıra İtalya dünyanın sayılı melodik dillerinden birisi olarak duygusal anlatımları yoğun bir dildir.

İtalya-Türkiye İlişkileri

Türkiye-İtalya ilişkileri Osmanlı İmparatorluğu döneminde başlamıştır. O zamanlar Ceneviz ve Venedik gibi İtalyan yarımadasındaki Cumhuriyetlerle çeşitli ilişkiler kurulmuştur. Diplomatik ilişkilerin oluşması ise 1856 yılına dayanmaktadır.

Türkiye ve İtalya, Akdeniz Havzasında ortak çıkarları bulunan iki ülke olarak, ortak tarihe ve değerlere sahip iki bölgesel güç konumundadır.  Bu sayede ortak değerler ve çıkarlar stratejik ortaklık boyutuna taşınmaktadır.

İtalya ayrıca en büyük ticari ortaklarımızdan birisidir. İtalya ile yapılan ihracat oranı %4,4 iken, ithalat oranı %5,2’dir. İkili ticaret hacmi ise 2014 yılı itibariyle 19,9 milyar dolardır.

Ülkemizde faaliyet gösteren İtalyan firma sayısı 1200’dir. İtalya’dan ülkemize yapılan toplam yatırım  ise 2002 yılı itibariyle 2 milyar 699 milyardır.

2014 verileri baz alındığında ülkemiz 697.360 turist tarafından ziyaret edilmiştir. İtalya’da da 25 bin nüfuslu vatandaşımız bulunmaktadır.

İtalyanca Tercüme Hizmetimiz

İtalya-Türkiye ikili ilişkileri kapsamında pek çok işlem ve evrak için İtalyanca tercüme ve İtalyanca yeminli tercüme hizmetine ihtiyaç duyulmaktadır.

İtalyanca tercüme hizmetine ihtiyaç duyulan alanlardan birisi hukuktur. Sözleşme, vekaletname, toplantı tutanakları, tüzük, genelge vb. pek çok evrakın İtalyanca hukuki tercümesi gerçekleştirilmektedir.

Sağlık alanında da oldukça fazla rağbet görmektedir. İlaç prospektüsleri, tıbbi cihaz kitapçıkları, doktor raporları, laboratuar sonuçları vb. belgelerin İtalyanca medikal çevirisi gerçekleştirilir.

Ticari ilişkiler doğrultusunda gümrük evrakları, faturalar, poliçeler gibi pek çok ticari dokümanın İtalyanca ticari tercümesi ve İtalyanca finansal çevirisi gerçekleştirilir.

Akademik ilişkiler bağlamında tez, ödev, sunum, araştırma ve makale gibi içerikler tercüme edilmektedir.

İthalatı ve ihracatı gerçekleştirilen cihaz ve ürünlerin kullanım kılavuzu, teknik şartnamesi vb. içeriklerin İtalyanca teknik tercümesi talep edilir.

İlgili alanlarda gerçekleştirilen tüm çeviri işlemleri için tecrübe ve bilgi gerekmektedir. Tecrübe ve bilgi sahibi İtalyanca tercümanlar aracılığıyla ihtiyaç duyulan tüm alanlarda çeviri işlemi kolaylıkla gerçekleştirilmektedir.

İtalyanca Yeminli Tercüme

Resmi kurumlarda gerçekleştirilecek olan işlemler için İtalyanca yeminli tercüme hizmeti gerçekleştirilmektedir.

İtalyanca yeminli tercüme işlemi, İtalyanca yeminli tercümanlar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. İtalyanca bildiğine dair evraklarını noterliğe sunan tercümanlar noter huzurunda yemin ederek yeminli tercüman unvanı elde edebilmektedir.

Bu doğrultuda tercüme işlemi gerçekleştirilen evrak gerekli kontrol ve düzenlemelerin ardından yeminli tercüman tarafından kaşelenip imzalanmaktadır. Noter onayına ihtiyaç duyulması halinde ise noterliğe uygun olarak hazırlanıp, imzalanmaktadır.

İtalyanca Yeminli Tercüme Evrakları Nelerdir?

Vekaletname, sözleşmeler, nüfus kayıt örneği, doğum belgesi, ölüm belgesi, kimlik, vergi levhası, imza sirküleri, diploma, transkript, apostil, sertifika, sicil gazetesi, sağlık raporu, ticari fatura vb. pek çok evrakın İtalyanca yeminli tercüme işlemi gerçekleştirilmektedir.

İlgili evrakların tercümesi müşterilerin işlemleri için oldukça önemlidir. Dolayısıyla evrakın konusuna göre ilgili tercümana atanmalıdır. Tercümesi gerçekleştirilen evrak mutlaka kontrol edilerek müşteriye teslimatı sağlanmalıdır.

Acil İtalyanca Tercüme

Söz konusu evrakların birçoğu acil İtalyanca tercüme gerektirmektedir. Çünkü ilgili evraklar randevu sistemi, sıralama sistemi gibi prosedürler sonucu resmi kurumlara ibraz edilmektedir.

Gümrüğe yetiştirilmesi gereken evraklar, acil sağlık hizmeti talepleri, eğitim başvuruları ve ihaleler gibi süreçler acil İtalyanca hizmetine oldukça fazla ihtiyaç duyulan proseslerdir.

İşlerinizin acil olması gerekli hassasiyet ve özen gösterilmeden tercüme edilmesini gerektirmez. Dolayısıyla evraklarınız için başvuracağınız tercüme bürosu bu kapsamda büyük önem arz eder.

İtalyanca Tercüme Bürosu

Yeminli tercüme, acil tercüme veya noter onaylı tercüme gibi tüm çeviri süreçleriniz için güvenilir bir İtalyanca tercüme bürosu aracılığıyla gerçekleştirilmelidir. Başvuracağınız tercüme bürosunda tercüme süreci şu şekilde işlediği takdirde yararınıza olacaktır:

– İlgili çeviri projesi uzmanlık alanına göre tercümanlara atanır.

– Tercüme projesi için ön okuma, çözümleme ve incelemeler yapılır.

– Terminoloji sözlükleri oluşturulur ve araştırmalar gerçekleştirilir.

– Metin genel olarak tekrar okunur.

– Editör ve kontroller aracılığıyla dil bilgisi, yazım ve imla kuralları ve sayfa düzeni gibi özellikler kontrol edilir.

– Müşterinin istediği formatta teslimatı gerçekleştirilir.

Söz konusu aşamalardan geçen bir tercüme projesinde hata oranı azdır. Dolayısıyla sizlere bu kapasitede hizmet veren bir tercüme bürosu ile çalışmanız fayda sağlayacaktır.

İtalyanca Tercüme Fiyatları

İtalyanca tercüme fiyatları dosya türüne göre sayfa ve karakter sayısı baz alınarak belirlenir. Belgelerinizin noter onayına ihtiyaç duyması halinde ise noter tasdik ücretleri noterler tarafından belirlenmektedir.

Bir tercüme bürosunun tercih edilme sebeplerinden birisi de müşterilerine verdiği fiyat teklifleridir. Dolayısıyla kaliteli ve güvenilir çeviri hizmeti uygun fiyatlar ile sağlandığı oranda müşteri tarafından tercih edilir.

İtalyanca Tercüme Taleplerinizde Okeanos…

Okeanos Tercüme profesyonel ve kaliteli İtalyanca tercüme hizmetini uygun fiyat, zamanında teslimat, kaliteli ve güvenilir hizmet politikası çerçevesinde sağlamaktadır.

Tüm tercüme ve çeviri süreçlerini tekliften teslimata kadar EN 15038 Tercüme Kalite Standartları kapsamında gerçekleştirilmektedir. Böylelikle müşteri memnuniyeti her daim üst düzeyde tutulmaktadır.

Kurulduğu günden bu yana İtalyanca tercüme konusunda uzman ve deneyimli ekini ile çalışarak çalışmalarını sürdürmektedir. Etik değerlerinden ve ilkelerinden ise asla ödün vermemektedir.

İtalyanca tercüme, İtalyanca yeminli tercüme ve İtalyanca acil tercüme hizmetleri verilmektedir. İlgili hizmetler hakkında bilgi ve fiyat için www.okeanostercume.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca info@okeanostercume.com.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz. 0553 910 31 32 veya 0212 221 45 21 numaralı hatlarımızla da bizlere ulaşmanız mümkündür.

GÜNCEL YAZILAR

Özel Şartlarda YKS 2020

Özel şartlarda YKS 2020, bilindiği üzere dünyaca bir pandemi sürecinden geçiyoruz.  COVID-19 salgınının olumsuz etkilediği alanlardan birisi de haliyle eğitim sektörü… Pandemi nedeniyle ertelenen ve...

Osmanlıca Tercüme ve Osmanlıca Çeviri

Osmanlıca tercüme ve çeviri, Osmanlıca, 13.yy’da Osmanlı İmparatorluğunda kullanılmış olan dilin adıdır. Çoğunlukla Arapça ve Farsçanın etkisi altında kalan bir dil olarak Arap alfabesinin...

Farsça Yeminli Tercüme

Farsça yeminli tercüme, Farsça, İran başta olmak üzere Tacikistan, Afganistan, Özbekistan ve Basra Körfezi ülkelerinde konuşulan, Hint-Avrupa dil ailesinin Asya kolunun Hint-İran öbeğinde arasında...

Azerice Tercüme ve Azerice Çeviri

Azerice tercüme ve Azerice Çeviri, Azerice veya diğer bir deyişle Azerbaycan Türkçesi Türk dilinin Oğuz veya Batı lehçelerinden biri olup Azerbaycan'ın resmi dilidir. Azerbaycan'ın yanı...