Perşembe, Temmuz 2, 2020
Ana Sayfa Çeviri Konya Yeminli Tercüme Hizmetimiz

Konya Yeminli Tercüme Hizmetimiz

“Göz nereye bakar, gönül oraya akar. Gönül nereye akar, ayak oraya koşar.” Mevlana şehri Konya…

Buram buram sanat, edebiyat tasavvuf kokan, huzur, edep ve güzel ahlak şehri Konya.

Konya, yüzölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük şehri, en kalabalık 7. Şehri ve 31 ilçeye sahiptir. Trafik plaka numarası 42 olan il, ülkenin en eski en köklü tarih kokan illerinden biridir. Ekonomik açıdan büyük gelişmişlik gösteren Konya tarih, kültür ve doğal zenginlikler açısından da büyük önem taşır. Tarihin en eski yerleşim birimlerinden olan Çatalhöyük, 2012 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmiştir. Anadolu Selçuklu ve Karamanoğulları’nın başkentliğini yapmış şehir, Türkiye’nin en önemli sanayi alanlarından biridir. Mevlana Müzesi ve Çift başlı kartal şehrin simgelerindendir.

Konya sanayisi günümüzde tahıl ambarı kimliğinin yanı sıra sanayi şehri kimliğini de edinmiştir. Çok geniş bir sektörel faaliyet alanına sahiptir. Makine sanayinden kimyaya, tekstilden otomotiv yedek parçaya, elektrik elektronikten gıdaya, ambalajdan kağıt sanayine kadar oldukça farklı alanlarda faaliyet göstermekte ve 130 ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir. Konya’nın Türkiye’nin ticari faaliyetlerine katkısı büyüktür. Konya’nın tarımsal üretim faaliyetlerinin gelişmesi, nüfus potansiyeli ticaret faaliyetleri için şehri büyük önem taşıyan bir Pazar haline dönüştürmüştür. Coğrafi konumu ve ülkenin tam orta noktasında sayılmakta olduğundan tüm illerle çok rahat ticari faaliyetler sürdürebilmektedir.

Konya Devlet Tiyatrosu, 1997 yılından bu yana Konya ve civar illerdeki sanatsal faaliyetlerini sürdürmektedir. Konya Devlet Tiyatrosu’nun ilk açılış oyunu 1997 yılında Refik Erduran’ın yazdığı ve Tansu Aytar’ın yönettiği “Tamirci” oyunudur.

Şeb-i Arus Törenleri (Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri)

Şeb-i Arus lügat anlamı ile düğün gecesi anlamına gelmektedir. Mevlana Celaleddin Rum-i kendi ölüm gecesine rabbine duyduğu aşktan dolayı kavuşma yani düğün gecesi demiştir. Mevlana Celaleddin Rum-i’nin ölüm yıldönümü 17 Aralık tarihlerine denk gelen haftalarda yapılan ve “Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri” olarak adlandırılmaya başlanan ve halk arasında Şeb-i Arus Şenlikleri olarak da adlandırılmaktadır.

Konya ekonomisi tarıma ve özellikle de buğday tarımına dayanmaktadır. Yaşayan nüfusun %70’i tarım, hayvancılık, balıkçılık, avcılık ve ormancılıkla uğraşır. Tuz Gölü hariç toprağın büyük çoğunluğunun alüvyonlu toprak olması ile tarıma elverişli topraklardır. Başlıca tarım ürünleri, şekerpancarı, ayçiçeği, patates, soğan ve haşhaştır. Sebzecilik Ereğli ve Akşehir’de önemlidir ve diğer yerlerde ancak sulanabilen yerlerde yapılır. Beyşehir’de mantara benzeyen göbek bitkisi bitkisi meşhurudur. Et yenmiş gibi lezzetli yemeği yapılmaktadır. Elma, armut, erik, kiraz ve vişne en çok yetiştirilen meyvedir. Konya, şehri güncel tarım araçlarının en çok kullanıldığı illerimizden biridir. Konya, madenler bakımından da zengin sayılan bir ilimiz olup Türkiye’nin en yaygın boksit yatakları Seydişehir yakınındadır. Tuz üretiminde Konya önde gelen ilimizdir ve civa, manyezit, linyit, barit de önemli madenlerdir.

Konya’da 10 kişiden fazla işçi çalıştıran sayısı 300’ü aşmış ve Konya’da bulunan 7 müessese Türkiye’nin 500 büyük şirketi arasında yer almaktadır

Konya Teknik Tercüme ve Konya Teknik Çeviri Hizmeti

Sanayisi ve önemli ticaret merkezlerine, fabrikalarına, manevi ruhunun ve tarımın da eşlik ettiği Konya, Türkiye’nin üretim ve sanayi açısından büyük önem taşıdığı ve birlikte hareket ettiği bir kompleks halindedir. Konya’da ticaret, üretim, ithalat ve ihracat bu denli yoğun ve hızlı yaşanırken birçok teknik dökümanın teknik tercüme ve teknik çeviri işlemi gerçekleşmektedir. Teknik tercüme ve teknik çeviri cümle yapısı, terim doğruluğu ve tutarlılığı anlamında ciddi deneyim ve donanım gerektiren bir alan olup bu konuda uzman ve deneyimli tercüman ve editör kadrosu tarafından işleme alınır.

Konya Hukuki Tercüme ve Konya Hukuki Çeviri Hizmeti

Hukuk hayatımızda sandığımızdan ve gördüğümüzden daha fazla yer almakta, özellikle ikili ülke ilişkilerinin başında ortaya konan süreç olan hukuk sistemlerine dair birçok evrakın hukuki tercüme ve hukuki çeviri işlemi gerçekleştirilir. Hukuki tercüme ve hukuki çeviri terminolojik bütünlük sağlanması ve doğru hukuki terimlerin kullanılması ve zaten dilinin yeterince ağdalı olması nedeniyle büyük dikkat gerektiren spesifik bir alandır. Ancak bu alanda deneyimli, eğtimli ve bilinçli kişiler tarafından yürütülmektedir.

Konya Yeminli Tercüme ve Konya Yeminli Çeviri Hizmeti

Öğrenci vizesi, turist vizesi, ikamet, vatandaşlık, eğitim, ihale, ithalat ve ihracat dahil daha birçok konuda her türden döküman birey ya da kurum talebi ile yeminli tercüme ve yeminli çeviri işlemine gereksinim duyarak yerine getirilmektedir. Yeminli tercüme ve yeminli çeviri noterlik makamında, noter huzurunda her iki dilde donanımını ve yazılı ve szlü çeviri yeteneğini ortaya koyabilecek kişiler tarafından yerine getilirmekte ve ıslak imza ve kaşe ile evraklar resmiyet kazanmaktadır.

Bazı evraklar yine birey ya da kurum talebi ile yeminli tercüme ve yemilni çeviri sonrası noter onaylı tercüme ve noter onaylı çeviri olarak düzenlenir ve müşteriye bu şekilde iletilir. Yeminli tercüman tarafından tercüme ve ıslak imza ve kaşe ile yeminli tercüme halini alan evrak noterlik makamında noter tarafında noter onaylı tercüme ve noter onaylı çeviri olarak düzenlenir.

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme kurulduğu günden bu yana Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi Konya’da da profesyonel ve kaliteli hizmet anlayışını sürdürmektedir. Yeminli tercüme taleplerinizde belgelerinizi yeminli tercümelerini gerçekleştirerek anlaşmalı olduğunuz noterler nezninde tasdiklerinizi gerçekleştiriyor ve aynı gün içerisinde tarafınıza teslim edilmek üzere ücretsiz kargo hizmetimiz ile tarafınıza ulaştırıyoruz.

Konya tercüme, Konya çeviri, Konya yeminli tercüme ve Konya yeminli çeviri hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi ve fiyat teklifi için www.okeanostercume.com.tr adresimizden ya da info@okeanostercume.com.tr adresimizden ya da 0212 221 45 21 numaralı telefonumuzdan ve 0553 910 31 32 numaralı whatsapp hattımızdan kurumsal müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

GÜNCEL YAZILAR

Özel Şartlarda YKS 2020

Özel şartlarda YKS 2020, bilindiği üzere dünyaca bir pandemi sürecinden geçiyoruz.  COVID-19 salgınının olumsuz etkilediği alanlardan birisi de haliyle eğitim sektörü… Pandemi nedeniyle ertelenen ve...

Osmanlıca Tercüme ve Osmanlıca Çeviri

Osmanlıca tercüme ve çeviri, Osmanlıca, 13.yy’da Osmanlı İmparatorluğunda kullanılmış olan dilin adıdır. Çoğunlukla Arapça ve Farsçanın etkisi altında kalan bir dil olarak Arap alfabesinin...

Farsça Yeminli Tercüme

Farsça yeminli tercüme, Farsça, İran başta olmak üzere Tacikistan, Afganistan, Özbekistan ve Basra Körfezi ülkelerinde konuşulan, Hint-Avrupa dil ailesinin Asya kolunun Hint-İran öbeğinde arasında...

Azerice Tercüme ve Azerice Çeviri

Azerice tercüme ve Azerice Çeviri, Azerice veya diğer bir deyişle Azerbaycan Türkçesi Türk dilinin Oğuz veya Batı lehçelerinden biri olup Azerbaycan'ın resmi dilidir. Azerbaycan'ın yanı...