Perşembe, Ekim 1, 2020
Ana Sayfa Çeviri Makedonca Yeminli Tercüme

Makedonca Yeminli Tercüme

Güney Slav dillerinden birisi olan Makedonca, Makedonların ve Kuzey Makedonya Cumhuriyeti nin resmi dilidir. Yaklaşık olarak 2 milyon konuşucusu bulunan Makedonca, Kiril alfabesi ile yazılmaktadır. Bulgarca, Sırpça ve Hırvatça ile benzerlikler taşıdığı söylenen Makedonca, Bulgar dilbilimciler tarafından Bulgarca nın bir lehçesi olarak görülmektedir. Bunun yanı sıra geçmişte pek çok Sırp, Makedoncayı özerk bir dil olarak kabul etmeyi reddetmiş 1945’e kadar Sırpçanın bir lehçesi olarak ilan etmişlerdir. Tüm bunlara ek olarak Yunanlar tek Makedon dilinin eski Yunanca lehçesi olan eski Makedonca olduğu konusunda ısrar etmektedir. Yunanlılara göre Makedonca Modern Yunancanın Kuzey lehçesidir. Balkan ülkeleri arasında Makedonca ile ilgili böylesi tartışmalar mevcuttur. Makedoncanın özerk bir dil olduğu bilinen bir gerçektir.

Türkiye Makedonya ilişkilerine bakacak olursak, 1991’de Makedonya’nın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkenin Türkiye olduğunu görürüz. Yunanistan, Bulgaristan, Sırbistan gibi ülkelerle yaşadığı sıkıntılar Makedonya’yı Türkiye’ye yakınlaştırmıştır. Türkiye hem Makedonya’da yaşayan Türk vatandaşlarının güvenliği açısından hem de Balkanlardaki istikrarı adına Makedonya ile iyi ilişkiler içinde bulunmuş, Makedonya’yı siyasal anlamda desteklemiştir. Bu durum iki ülke arasında ekonomik, siyasi, askeri, ticari birçok alanda ilişkileri geliştirmiştir.

Eğitim alanındaki ilişkiler bağlamında Makedonya Türkiye’nin “Büyük Öğrenci Projesi” kapsamında Türkiye’ye lisans ve lisansüstü eğitimini devam etmek üzere öğrenciler göndermektedir. Kültürel ilişkilere bakacak olursak 1 Aralık 2009 tarihinde yürürlüğe giren “2009-2010 Yıllarına Ait İşbirliği Programı” kapsamında iki ülkede karşılıklı kültür merkezlerinin açılmış olduğuna şahit oluruz.

Makedonya ile Türkiye arasındaki ticari ilişkiler 7 Eylül 1999’da imzalanan Serbest Ticaret anlaşması kapsamında gelişmiştir. İki ülke arasındaki ticaret hacmi de git gide artan bir yükseliş göstermektedir.

Tüm bu ilişkiler çerçevesinde iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi, etkileşimlerin artması adına Makedoncadan Türkçeye tercüme, Türkçeden Makedoncaya çeviri ihtiyacı doğmuştur.

Daha öncede söz edildiği üzere eğitim amaçlı Türkiye’ye gelen pek çok Makedon vatandaşı bulunmaktadır. Bu öğrencilerin öğrenim belgelerinin tanınması, ikametgah almaları ve vize işlemleri açısından bunların yanı sıra yalnızca seyahat ve iş amaçlı diploma, transkript, adli sicil kaydı, seyahat sağlık sigortası, kimlik, pasaport, doğum belgesi, nüfus kayıt örneği gibi belgelerin çevirisine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tür belgeler noter onayı veya yeminli kaşesi gerektiren belgelerdir bundan dolayı Makedonca yeminli tercüman tarafından yapılmalı, gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra tasdike uygun bir biçimde hazırlanmalıdır.

İki ülke arasındaki gelişmiş ticari ilişkilerin iletişimsel bağlamda daha da gelişmesi açısından yıllık raporlar, mali raporlar, ithalat ve ihracat için gerekli belgeler, banka hesap özetleri, banka dekontları, sigorta poliçeleri, ticari yazışmalar gibi belgelerin Makedonca çeviri, Makedonca tercümesi gerekmektedir. Ticari belgeler iş dünyasına ve iş dünyası terminolojisine hakim tercümanlar tarafından yapılmalıdır.

Türkiye ile Makedonya arasında ithali ve ihracatı yapılan ürünlerin katalogları, kullanım kılavuzları, broşürler, patent gibi belgelerin çevirisine de gerek duyulmaktadır. Makedonca teknik çeviri, alanında uzman kişiler tarafından ilgili alan terminolojisi uyarınca yapılmalıdır.

Okeanos Uluslar arası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi teknik, akademik, ticari, hukuki birçok alanda uygun fiyatları, kaliteli hizmeti, zamanında teslim anlayışıyla çalışmalarını sürdürmekte, her geçen gün kendini geliştirerek faaliyet göstermektedir.

Okeanos Uluslar arası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketinin Makedonca çeviri, Makedonca tercüme, Makedonca yeminli tercüme, Makedonca acil tercüme, Makedonca tercüman, Makedonca Perpa hizmeti hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz www.okeanostercume.com.tr adresini ziyaret edebilir, info@okeanostercume.com.tr adresimize mail gönderebilir, 0212 221 45 21 numaralı sabit hattımızdan ya da 0553 910 31 32 numaralı whatsapp hattımızdan bizlere kolaylıkla ulaşabilir, yetkili kişilerle görüşebilirsiniz.

GÜNCEL YAZILAR

Şartname Çevirisi ve Tercümesi

Şartname çevirisi ve tercümesi, kamuya dair alım, satım, kiralama, devretme gibi konularda teknik ve idari konuları belirleyen yazıya şartname denir. Şartname çevirisi genel itibari...

Türkçe’nin Dünya Dilleri Arasındaki Yeri

Türkçenin dünya dilleri arasındaki yeri, Türkçe günümüzde edebiyat ve bilim dili olarak görülen birçok dilden eski bir tarih barındırmaktadır. Birçok dünya dilinden daha eski...

Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi

Yabancı dil olarak Türkçe öğretimi, Türkiye son zamanlarda çeşitli ülkelerden göç alan bir ülke konumundadır. Söz konusu durum Türkçe'nin zorunlu veya yalnızca talep doğrultusunda...

Hangi Yabancı Dilleri Öğrenmelisiniz?

Kariyeriniz için hangi yabancı dilleri öğrenmelisiniz? Günümüzde bilimsel ve teknolojik gelişmeler arttıkça ülkeler arası sınırlarda ortadan kalkmıştır. Böylelikle ülkeler arası etkileşim ve iletişim de...