Perşembe, Temmuz 2, 2020
Ana Sayfa Çeviri Sırpça Yeminli Tercüme

Sırpça Yeminli Tercüme

Hint-Avrupa dil ailesinin Güney Slav kolunda yer alan Sırpça, Sırbistan Cumhuriyeti ve Kosova’nın resmi dilidir. Hırvatça, Karadağca ve Boşnakça ile birlikte Sırp-Hırvat dilinin standart bir biçimi olarak kabul görmektedir. Hem Latin alfabesi, hem de Kiril alfabesi ile yazılabilen bir forma sahiptir. Sırpça Sırbistan, Karadağ, Kosova ve Hırvatistan’ın yanı sıra Romanya ve Arnavutluk’un belirli bölgelerinde de konuşulmaktadır.

Sırbistan Türkiye ilişkilerine baktığımızda ekonomik anlamda tekstil, sanayi ürünleri, kara taşıtları gibi ürünler ihraç edilen ürünler olurken, demir-çelik, plastik ve mamulleri, deri, kösele, vitaminler ithal ürünleridir. 1 Eylül 2010’da ise Türkiye-Sırbistan arasında Serbest Ticaret Anlaşması imzalanmıştır.

Sırbistan’da 50’yi aşkın Türk şirketi faaliyet göstermektedir. Türkiye’de ise 5 adet Sırp şirketi yer almaktadır.

Tüm bu ilişkiler bağlamında iki ülke arası iletişimin tıkanmaması adına Sırpça çeviri, Sırpça tercüme ye talep vardır. Hukuki, akademik, ticari, teknik vb. alanlarda Sırpça çeviri, Sırpça tercümeye ihtiyaç duyulmaktadır.

Sırbistan’da öğrenimine devam etmek isteyen, Sırbistan’a gitmek üzere vize başvurusunda bulunan, Sırbistan vatandaşı olmak isteyen, orada ikamet etmek isteyen ya da orada evlenen veya sadece iş veya seyahat amaçlı Sırbistan’da bulunan kişilerin pasaport, kimlik, doğum belgesi, adli sicil kaydı, boşanma belgesi, evlilik belgesi, nüfus kayıt belgesi, diploma, transkript, öğrenci belgesi gibi evraklarının Sırpça çeviri, Sırpça tercümesine gerek duyulur. Bu tür belgeler aynı zamanda noter onayı veya yeminli kaşesi gerektiren belgelerdir bundan dolayı Sırpça yeminli tercüman tarafından yapılmalı, gerekli editler yapıldıktan sonra tasdike hazır bir biçimde düzenlenmelidir.

Sırbistan ile Türkiye arasındaki her türlü ticari ilişki, alışveriş vb. işlerde yıllık raporlar, mali raporlar, ithalat ve ihracat için gerekli belgeler, banka hesap özetleri, banka dekontları, sigorta poliçeleri, ticari yazışmalar gibi belgelerin Sırpçadan Türkçeye tercüme, Türkçeden Sırpçaya çeviri ilişkilerin güçlenmesi ve kopmaması adına büyük önem teşkil edecektir.

Aynı zamanda ithali ve ihracatı yapılan ürünlerin katalogları, kullanım kılavuzları, broşürler, patent gibi belgelerin çevirisine ihtiyaç duyulur. Sırpça teknik çeviri alanında uzman kişiler tarafından terminolojiye uyarak yapılmalıdır.

Hem kaynak dile hem erek dile hakim, iki ülke hukuk sistemi hakkında bilgi sahibi, terminoloji bilgisi iyi olan tercümanlar tarafından kanun ve yönetmelik, vekaletname, mahkeme kararı, dilekçe, sözleşme gibi belgelerin çevirisi de Sırbistan-Türkiye arasındaki hukuki ilişkilerin sağlam temeller üzerine atılması adına önemlidir.

Okeanos Uluslar arası Çeviri ve Yeminli Tercüme Şirketi kurulduğu zamandan bu yana belirli bir kalite politikası çerçevesinde, alanında uzman ekibiyle etik ilkelere uyarak, müşteri memnuniyetini hedef alarak ve her geçen gün kendini geliştirerek çalışmalarını sürdürmektedir.

Okeanos Uluslar arası Çeviri ve Yeminli Tercüme Şirketinin, Sırpça çeviri, Sırpça tercüme, Sırpça yeminli tercüme, Sırpça acil tercüme, Sırpça tercüman, Sırpça Perpa hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz www.okeanostercume.com.tr adresini ziyaret edebilir, info@okeanostercume.com.tr adresimize mail gönderebilir, 0212 221 45 21 numaralı sabit hattımızdan ya da 0553 910 31 32 numaralı whatsapp hattımızdan bizlere kolaylıkla ulaşabilir, yetkili kişilerle görüşebilirsiniz.

GÜNCEL YAZILAR

Özel Şartlarda YKS 2020

Özel şartlarda YKS 2020, bilindiği üzere dünyaca bir pandemi sürecinden geçiyoruz.  COVID-19 salgınının olumsuz etkilediği alanlardan birisi de haliyle eğitim sektörü… Pandemi nedeniyle ertelenen ve...

Osmanlıca Tercüme ve Osmanlıca Çeviri

Osmanlıca tercüme ve çeviri, Osmanlıca, 13.yy’da Osmanlı İmparatorluğunda kullanılmış olan dilin adıdır. Çoğunlukla Arapça ve Farsçanın etkisi altında kalan bir dil olarak Arap alfabesinin...

Farsça Yeminli Tercüme

Farsça yeminli tercüme, Farsça, İran başta olmak üzere Tacikistan, Afganistan, Özbekistan ve Basra Körfezi ülkelerinde konuşulan, Hint-Avrupa dil ailesinin Asya kolunun Hint-İran öbeğinde arasında...

Azerice Tercüme ve Azerice Çeviri

Azerice tercüme ve Azerice Çeviri, Azerice veya diğer bir deyişle Azerbaycan Türkçesi Türk dilinin Oğuz veya Batı lehçelerinden biri olup Azerbaycan'ın resmi dilidir. Azerbaycan'ın yanı...