Perşembe, Mayıs 13, 2021
Yeminli Tercüme Bürosuspot_img
Ana SayfaÇeviriUkraynaca Tercüme ve Çeviri

Ukraynaca Tercüme ve Çeviri

Ukraynaca tercüme ve çeviri, doğu Slav dilleri grubunda yer alan Ukraynaca, Ukrayna’nın resmi dilidir. Kiril alfabesiyle yazılan Ukraynaca, Rusça, Lehçe gibi dillerle ortak kelime haznesine sahiptir. Ukraynaca, Çarlık Rusya ve SSCB dönemlerindeki konuşma yasaklarına rağmen konuşulmaya devam etmektedir.

Ukrayna-Türkiye

Pek çok alanda stratejik ortaklıklar ve işbirlikleri içerisinde bulunan iki ülke arasında ekonomik, kültürel, ticari vb. ilişkiler gelişmiştir. 2019 yılında Türkiye’nin Ukrayna’ya ihracatı 2, 156 milyar Amerikan doları iken Ukrayna’dan ithalat 2,725 milyar Amerikan doları olarak kaydedilmiştir.

Ukrayna’da faaliyet göstermekte olan küçük-orta ölçekli şirketler başta olmak üzere 600 Türk şirketi bulunmaktadır. Bu firmaların Ukrayna’daki yatırım tutarı yaklaşık 3 milyar dolar olarak kaydedilmiştir.

Türkiye ile Ukrayna arasındaki en önemli işbirliklerin gerçekleştiği alanlardan birisi de turizmdir. 2019 yılında Türkiye 1.547.996 Ukraynalı turist tarafından ziyaret almıştır.

Kiev’de Türkiye Büyükelçiliği bulunmakta, Odessa’da ise Türkiye Başkonsolosluğu bulunmaktadır. Ukrayna’nın da Ankara’da Büyükelçiliği, İstanbul ve Antalya’da da Başkonsolosluğu bulunmaktadır.

Türkiye, Ukrayna’nın en büyük ticaret ortaklarından birisidir. İhracatı yapılan ürünler arasında gıda ve tarım ürünleri vb. yer almakta, ithalatı yer alan ürünler arasında da yakıt ve enerji, ilaç, otomobil gibi ürünler bulunmaktadır.

Ukraynaca Tercüme ve Çeviri Hizmetimiz

Tüm bu ilişkiler bağlamında iki ülke arasındaki ilişkileri daha sağlam temellere atmak adına Ukraynaca tercüme hizmetine ihtiyaç duyulmaktadır.

Türkiye ve Ukraynaca he konum bakımından hem de ikili ilişkiler bakımından birbirine yakın iki ülkedir. Ancak Ukraynaca ve Türkçe birbirine oldukça uzak iki dildir. Dolayısıyla Ukraynaca tercüme işleminin gerçekleştirilmesi bu bağlamda büyük önem teşkil etmektedir.

Ukraynaca çeviri bugün pek çok alanda gerçekleştirilmektedir. Sözleşme, mahkeme evrakları, toplantı tutanakları, genel kurul kararları gibi pek çok evrakın Ukraynaca hukuki tercümesi gerçekleştirilmektedir. Hukuk alanında tecrübe ve bilgi sahibi olunulması hukuki tercümelerde avantajdır.

Ticari ilişkiler bağlamında, faturalar, sigorta poliçeleri, beyannameler, ticari yazışmalar, ticaret sicil gazetesi evraklar tercüme edilmektedir. Ticari ve finansal terimlere hakim olmak Ukraynaca ticari tercüme için önemlidir.

Tıbbi raporların, tahlil sonuçlarının Ukraynaca tıbbi tercümesi Türkiye’de tedavi gören Ukraynalı hastalar tarafından sıklıkla talep edilmektedir. Doktor ve hastane web siteleri tıbbi tercüme alanında sıklıkla tercüme edilmektedir.

Kullanım kılavuzları, kataloglar, broşürler, teknik şartname, AT uygunluk beyanı, kurulum şeması gibi teknik içerikler çevrilmektedir. Söz konusu içeriklerin Ukraynaca teknik tercümesi mühendislik alanında tecrübe sahibi kişilerce çevrilmelidir.

Ukraynaca Yeminli Tercüme

Teknik, hukuki ,tıbbi başta olmak üzere Ukraynaca çeviri hizmetine ihtiyaç duyulan tüm alanlarda Ukraynaca yeminli tercüme hizmetine olan rağbet çoktur.

Noter huzurunda yemini bulunan yeminli tercümanlarla gerçekleştirilen Ukraynaca yeminli tercüme işlemi belgelere yeminli tercüman kaşe ve imzasıyla resmiyet kazandırmaktadır. Dolayısıyla mutlaka ilgili alanlarda tecrübeli tercümanlarca gerçekleştirilmelidir.

Pek çok evrakın Ukraynaca yeminli tercümesi gerçekleştirilmektedir. Sözleşme, vekaletname, doğum belgesi, diploma, transkript gibi evraklar tercüme edilen başlıca evraklar arasındadır.

Söz konusu tüm evrakları çevirisinde büyük hassasiyet, özen ve dikkat gösterilmelidir. Resmiyet taşıyan söz konusu evraklar mutlaka profesyonel Ukraynaca yeminli tercümanlarca gerçekleştirilmelidir.

Ukraynaca Yeminli Tercüman

Ukraynaca bildiğine dair evraklarını noterliğe sunan ardından noter huzurunda yemin eden kişilerin elde ettikleri unvandır. Türk vatandaşı olmak ve sabıka kaydına sahip olmamak Türkiye’de yeminli tercüman olabilmek adına gerekli kriterlerdendir.

Ukraynaaya ve Türkçeye mutlaka anadil düzeyinde hakim olunmalıdır. Çünkü yeminli tercüme hizmeti yasal bağlayıcılık taşımaktadır. Söz konusu durum tam ve doğru tercüme hizmeti sağlanmasını gerektirmektedir. Tercüman hem konuşması hem de dilbilgisi üst düzey hem de terminoloji bilgisi iyi kişilerden seçilmelidir.

Vekalet verme, şirket kuruluşu gibi sözlü tercüme hizmetine ihtiyaç duyulan süreçlerde tercüman tarafları çok iyi şekilde dinleyip ve anlayıp iletişimi sağlamalıdır.

Ukraynaca Sözlü Tercüme ve Çeviri

Ticaret odaları, noterler, tapu ve nikah daireleri gibi kurumlar Ukraynaca sözlü çeviri hizmetine ihtiyaç duyulan kurumlardır. Ukrayna uyruklu kişilerce gerçekleştirilen şirket kuruluşu, vekalet, evlilik, satış gibi işlemler için sıklıkla ihtiyaç duyulmaktadır.

Etkili konuşma ve dinleme, söylenilenleri eksiksiz ve doğru aktarma Ukraynaca sözlü tercüme sürecinde büyük önem teşkil etmektedir.

Acil Ukraynaca Tercüme ve Çeviri

Eğitim başvuruları başta olmak üzere gümrük işlemleri, randevu sistemiyle bir kuruluşa başvurma işlemleri gibi süreçler acil Ukraynaca çeviri gerektirmektedir.

Müşterilerin zamandan tasarruf etmeleri bağlamında önem düzeyi yüksek olan acil Ukraynaca çeviri süreci büyük dikkat ve hassasiyetle gerçekleştirilmelidir.

İşlerin acil olmasından dolayı kalitesiz ve özensiz bir şekilde müşterilere teslim edilmesi alınan hizmet kalitesini düşürmektedir. Dolayısıyla hem acil tercüme hem de kaliteli ve güvenilir tercüme hizmeti veren bir tercüme bürosunu tercih etmeniz gerekmektedir.

Ukraynaca Tercüme Bürosu

Ukraynaca çeviri ve Ukraynaca yeminli tercüme pek çok çeviri bürosu tarafından verilmektedir. Ancak her tercüme bürosunda kaliteyi, güvenilirliği ve hızlı tercüme hizmetini bir arada yakalamak mümkün değildir. Sınırlı sayıda tercüme bürosu sizlere profesyonel hizmet verebilmektedir.

Ukraynaca Tercüme ve Çeviri Taleplerinizde Çeviri Çözümleri…

Çeviri Çözümleri yılların vermiş olduğu bilgi birikimi ve tecrübeyle profesyonel Ukraynaca tercüman kadrosuyla hizmet vermektedir. Hizmetlerini EN15038 Kalite Standartları ile garantiye alan bir tercüme bürosu olarak müşteri memnuniyet düzeyini üstlere taşımaktadır.

Kaliteli ve güvenilir tercüme hizmetini karakter sayısı üzerinden belirlediği uygun fiyatlarıyla taçlandırmaktadır.

Ukraynaca tercüme, Ukraynaca çeviri ve Ukraynaca yeminli tercüme hizmeti hakkında detaylı bilgi için  info@okeanostercume.com.tr  mail adresinden bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca 0553 910 31 32 mobil & whatsapp & telegram veya 0212 221 45 21 numaralı sabit hatlarımızdan müşteri temsilcimizle iletişime geçebilirsiniz.

spot_img

GÜNCEL YAZILAR