Cuma, Ekim 23, 2020
Ana Sayfa Çeviri Yeminli Tercüme Nedir?

Yeminli Tercüme Nedir?

Yeminli Tercüme Hizmetinde Yılların Tecrübesi

Kurulduğu günden bu yana, uygun fiyat, kalite ve zamanında teslimat kriterlerini önceliği olarak belirleyen ve bu kriterleri etik değerleri ile birleştirerek müşterilerine hizmet olarak sunan Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi, deneyimli ve uzman tercüman kadrosu ile birlikte bütün diğer departmanlarında görev yapan personeli ile nitelikli ve aranan hizmeti siz değerli müşterilerine sunmaktadır.

Yeminli Tercüme Nedir?

Yeminli tercüme; hangi dilde olursa olsun resmi değeri olan ve resmi işlemlerde kullanılacak olan evrak veya belgelerin yeminli tercüman tarafından talep edilen dile tercümesi yapılması, tercümesi tamamlanan evrakın ıslak kaşe ve imza yapılarak resmiyet kazanması işlemine yeminli tercüme ve çeviri denir. Kullanılacak işleme, makama veya ülkeye bağlı olarak tercümesi yapılan belgeye yeminli tercüme ıslak kaşe ve imza uygulanması yeterlidir. Ancak, talep edilmesi durumunda noter tasdiki yapılarak noter tasdikli yeminli tercüme olarak da uygulanmaktadır.

Yeminli Tercüme Şartları Nelerdir?

Evrakların yeminli tercüme olabilmesi için yeminli tercüman tarafından tercüme yapılması gerekmektedir.

Yeminli tercümede, tercümesi tamamlanan belge veya evrakın üzerinde tercümanın imzası, adı soyadı, hedef dil, kaynak dil belirtildiği kaşe ve mühür yer alması gerekmektedir.

Hangi Belge veya Evraklara Yeminli Tercüme Yapılır?

İster yabancı dilde isterse Türkçe’de olsun, resmi değeri olan bütün evrak veya belgeler ihtiyaç doğrultusunda farklı bir dile yeminli tercümesi yapılabilir. Bunlardan bazıları olarak; diploma, pasaport, doğum belgesi, ticaret sicil gibi ticari resmi evraklar, kurumlar vergisi beyannamesi, dava dilekçesi, vasiyetname, evlilik cüzdanı veya defterleri, sağlık raporları, ölüm belgesi, vekaletname, imza beyanları, sertifikalar, ifade tutanakları, dava dosyaları gibi pek çok evrak veya belge resmi değer taşımaları sebebiyle farklı dillere yeminli tercümeleri yapılabilir.

Yeminli Tercümenin Avantajları Nelerdir?

Yeminli tercüme, resmi makamlarda veya resmi işlemlerde kullanılacak olan belge ve evrakların tercümelerinin resmiyet kazandırılmasını sağlar. Bu sayede, tercümesi yapılan belge veya evrakların resmi olarak akredite edilmiş, uzman ve güvenilir bir tercüman tarafından tercüme edildiği tescil edilmiş olur.

Yeminli Tercüme ve Noter Onaylı Tercüme Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yeminli tercüme evrakı tercüman tarafından imza kaşe yapılırken noter yeminli tercüme ise yeminli tercüman sonrasında noter tarafından tasdik edilir.

Evrakın müşteri talep ettiği kadar nüsha halinde hazırlanırken müşterinin talep ettiği nüsha sayısından bir fazla olarak hesaplanır ve o fazla tek nüsha noterlik makamında muhafaza edilir.

Yeminli Tercüme Evrakına Noter Tasdiki Yapılır Mı?

Tercüme evraklarına noter onay talebi olması durumunda evrak öncelikle yeminli tercüme onayı şeklinde hazırlanır ve sonrasında notere götürülerek noter yeminli tercüme olarak tasdik edilir.

Noter Yeminli Tercüme İşlemini İstediğim Noterde Yaptırabilir Miyim?

Yeminli tercüman unvanı noterlik bazında düzenlenmesi sebebiyle noter yeminli tercüme ve çeviri işlemi sadece tercümanın zaptının bulunduğu noterlik makamı tarafından onaylanarak noter yeminli tercüme işlemi gerçekleştirilir.

Yeminli Tercüme Bürosunun Avantajları Nelerdir?

Buhizmeti sunan büroların tarafından tercümesi tamamlanan evraklar resmi makamlarda da kullanılabilir. Belge veya evrakın kullanılacak olan ülkesine, işlemine veya resmi makamına bağlı olarak noter onaylı tercüme hizmeti sağlanabilir. Bu sayede evrakın resmiyet kazandırılabilmesi sebebiyle güven sağlar. Tercüme bürosu tercihinde tasdik ve hizmet çeşitliliği tercih sebebidir.

Çalışılan tercüme bürosunun bütün bu hizmetlerini uygun fiyatlar eşliğinde ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmesi de çeviri hizmetleri için tercih edilmesi bağlamında önemli bir avantajdır.

Yeminli Tercümede Kalite Yönetimi

Yeminli tercüme veya noter onaylı tercüme işlemi resmi makamlarda kullanılacak olmaları sebebiyle hatası kabul edilemez olup diğer tercümelerden çok daha fazla sorumluluk gerektiren bir işlemdir. Tercümesi ve onay işlemleri tamamlanan belge veya evrakların yurt dışına götürülmesi veya yurt içerisinde resmi makamlarda kullanılması esnasında yapılmış olan hatalar neticesinde hem zaman hem de para kaybedilebilir, bu sebepten dolayı zor durumda kalınabilir.

Yeminli tercümesi yapılan bütün belge veya evrakların mutlaka kalite kontrolü yapılmalıdır. Belge veya evraklar öncelikli olarak farklı bir tercüman tarafından tercümesi kontrol edilmelidir. Tercüme kontrolünden sonra belge veya evrakın içerik ve bütünlük olarak son kontrollerinin editörler tarafından yapılması gerekmektedir. Bu sayede hata ve yanlış payı ortadan kaldırılarak yaşanılması istenmeyen problemlerin ve sonuçların önüne geçilmiş olunmaktadır. Dolayısıyla, işleminin gerektirdiği resmiyeti göz önünde bulunduran, işini bunun bilinci ve sorumluluğu içerisinde gerçekleştiren, kaliteli, güvenilir ve profesyonel büroları tercih edilmektedir.

Yeminli Tercüme Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Tercümesi yapılacak olan belge veya evrakların hangi dilde ve hangi dile tercümesi yapılacak olması fiyatlandırmada öncelikli olan değerlendirmedir. İkinci olarak belgenin türü ve son olarak da tercüme hacmi veya miktarı değerlendirilerek fiyatlandırma yapılır. Bu miktar dile göre ve belgenin kendisine bağlı olarak değişiklik arz eder. Yeminli tercüme fiyatının diğer tercümelerden farklı olarak değerlendirmesinde yeminli tercüman tarafından tercüme edilecek olmasıdır. Sonunda yeminli tercüme kaşe ve imza kullanılarak tercümesi tamamlanan belge veya evrakın resmiyet kazandırılması esastır.

Tercümesi tamamlanan belge veya evrakların noter tasdikleri istenilmesi durumunda yeminli tercüme ücretine bu işlem için herhangi bir ilave ücret ödenmez. Belge veya evraklar noter tasdiki için hazırlanarak notere tasdik edilir. Bu işlem için noter birliği tarafından belirlenen tasdik ücreti notere ödenir.

Yeminli Tercüman Kimdir?

Yeminli tercüman;  ana dili dahil en az iki dilde yazılı ve sözlü olarak tercüme ve çeviri yapabileceğini belgelendirmelidir. Lisans diploması ya da dengi bir belge ile ispat edebilen, bu konuda mesleki deneyim sahibi olan tercümanın noterlik makamı huzurunda yemin ederek aldığı unvandır. Yeminli tercüman, çeviri yaptığı evrakın altına imza ve kaşe yaparak belge veya evraka hedef dilde resmiyet kazandırır.

Nasıl Yeminli Tercüman Olunur?

Yeminli tercüman olmak isteyen ve gerekli şartları sağlayan tercümanların noterlik makamında noter huzurunda yemin etmesi ile bu unvana sahip olunmaktadır.

Yeminli Tercüman Olma Şartları Nelerdir?

Türkiye vatandaşı olması

Sabıka kaydının bulunmaması

Uzman olduğu yabancı dilde yazılı ve sözlü tercüme yapabildiğini belgelendirme üzere en az yüksek lisans veya lisans diploması bulunması

Noterlik makamıyla aynı il sınırları dahilinde ikamet ediyor olması

Okeanos Tercüme, her yeni tercüme projesinin başarısı, sunmuş olduğu hizmetlerden memnun kalan yeni müşteriler olduğunun bilinciyle hizmet vermektedir. Uzman tercümanları, deneyimli ve güler yüzlü işine hakim personeli talep ettiğiniz her an müşterilerimizin yanındayız.

Yeminli tercüme talepleriniz ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi veya fiyat teklifimiz için www.okeanostercume.com.tr adresimizden ya da info@okeanostercume.com.tr  adresimizden veya 0212 221 45 21 numaralı telefonumuz ve 0553 910 31 32 numaralı whatsapp hattımızdan kurumsal müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Şehir içi veya şehir dışı teslimatlarımızda ücretsiz kargo hizmetimiz vardır.

GÜNCEL YAZILAR

Kişisel Gelişim ve İş Hayatı

Kişisel gelişim ve iş hayatı, büyük rekabet ortamlarında kurumların ve işletmelerin ayakta kalabilmesi üretim fonksiyonlarını en verimli biçimde kullanmalarına bağlıdır. Bu üretim fonksiyonları arasında...

Sınav Stresiyle Başa Çıkmanın 5 Yolu

Sınav stresiyle başa çıkmanın yolu, çoğu öğrenci sınavları yaşamlarının birer dönüm noktası olarak algıladığı için bu sınavlardan önce aşırı stres ve kaygı bozukluğu gibi...

Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel Gelişim Nedir?  Çoğu insan sürmekte olduğu yaşamdan ve kendisini algıladığı konumdan memnun değildir. Çünkü, herkes kendisinden daha iyi olan birinin varlığından haberdardır ve...

Motivasyon Nedir?

Motivasyon Nedir? Daha önce kilo verme programlarına başladığınız oldu mu hiç, veya vücut geliştirmeye merak saldınız mı daha öce, yahut bir yabancı dil öğrenmeye...