Perşembe, Ağustos 13, 2020
Ana Sayfa Çeviri Yunanca Yeminli Tercüme

Yunanca Yeminli Tercüme

Yunanca yeminli tercüme, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın resmi dilidir. Yunanca, aynı zamanda Almanya, ABD, Kanada, Avustralya, Arnavutluk, Bulgaristan gibi ülkelerde de 14 milyon civarında kişi tarafından konuşulmaktadır.

Türkiye’de de anadili Yunanca olan 2500 civarında Rum olduğu bilinmektedir. Bunların büyük çoğunluğunun İstanbul, Gökçeada, Bozcaada, Trabzon, Batı Anadolu’da yaşadığı tahmin edilmektedir.

Hint Avrupa dil ailesinde kendi başına bir kol olan Yunanca, Yunan alfabesi kullanılarak yazılmaktadır. 4000 yıllık bir geçmişe sahip olan Yunanca devamlı kullanılan bir dil olmuştur. Tarihte hemen hemen her dönemde Yunanca eserler ortaya konulmuştur. Dolayısıyla felsefe, bilim (matematik, kimya, astronomi vb.) ve sanat terminolojisi olmak üzere pek çok terminolojide etkisi büyüktür.

Yunanistan ve Türkiye

Siyasi İlişkiler

Türkiye-Yunanistan siyasi ilişkileri 1999 yılından bu yana işbirliğine ve diyaloga dayalı olarak seyretmektedir. Bu kapsamda iki ülke arasındaki geçmişte mevcut olan birtakım sıkıntıların giderilmesi adına siyasi istişareler, işbirliği konseyleri ve liderler arası ziyaretler gerçekleştirilmektedir.

Ticari İlişkiler

Yunanistan ile olan ticari ilişkilerimizde de diyalog ve işbirliği süreci gözlemlenmektedir. Yunanistan ile olan ticaret hacmimiz 2014 yılında 5,6 milyar dolar olup, bu rakam karşılıklı işbirlikleri doğrultusunda yükselmiştir.

İş insanlarımızın son zamanlarda liman işletmeleri başta olmak üzere Yunanistan’da açılan ihaleler aracılığıyla Yunan şirketlerle ortaklık kurmaya ilgi gösterdikleri gözlenmektedir. Ziraat Bankasının 2009 yılından bu yana Atina, İskeçe ve Gümülcine’de şubelerinin bulunması da ikili ekonomik ilişkiler adına atılan önemli adımlardan birisidir.

Kültürel İlişkiler

Yunanistan ile kültürel işbirliği içerisinde bulunduğumuzun en önemli örneklerinden birisi Yunanistan’daki ve ülkemizdeki sahip olduğumuz ortak kültürel mirastır. Halihazırda Yunanistan’dan kalma pek çok yapıt Türkiye’de bulunduğu üzere; Selanik’te de Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün evi başta olmak üzere pek çok yapıt bulunmaktadır. Bu doğrultuda iki ülke vatandaşları arasında karşılıklı pek çok seyahat gerçekleştirilmektedir.

Öte yandan Yunanistan uyruklu pek çok vatandaşın ülkemizde eğitim görmesi, Türk uyruklu pek çok vatandaşında Yunanistan’da eğitim görmesi üzerine pek çok proje yürütülmektedir.

Tüm bu ilişkiler kapsamında pek çok alanda Yunanca tercüme hizmetine ihtiyaç duyulmaktadır.

Yunanca Yeminli Tercüme

Bahsi geçen tüm alanlarda Yunanca yeminli tercüme işlemi gerçekleştirilmektedir.

Hastaneye ibraz edilecek evraklar, üniversite başvurusunda talep edilen evraklar, mahkeme evrakları, vize başvuru evrakları, vatandaşlık ve ikamet izni evrakları ve resmi kurumlara sunulacak diğer pek çok evrak için Yunanca yeminli tercüme işlemi gereklidir.

Bu kapsamda Yunanca yeminli tercümanlar aracılığıyla tercümesi gerçekleştirilen belge kaşelenmekte ve imzalanmaktadır. Eğer ilgili belgeler için noter onayı gerektiriyorsa ilaveten notere uygun bir biçimde hazırlanmaktadır. Yunanistan’da kullanılması halinde ise valilikler veya kaymakamlıklar aracığıyla apostil (tasdik şerhi) işlemi yapılmaktadır.

Yunanca Yeminli Tercüman

Yunanca bildiğine dair diploması, sertifikası veya eşdeğer bir belgesini noterliğe ibraz ederek, noter huzurunda yemin eden kişiler Yunanca yeminli tercüman unvanını elde edebilmektedir.

Yunanca yeminli tercüman olabilmek için herhangi bir sabıka kaydına sahip olmamak, Türk vatandaşı olmak ve mutlaka Yunanca bilgisi olduğuna dair diploma veya eşdeğer bir belgeye sahip olmak gerekmektedir.

Yeminli tercümanlar birtakım evrakların yeminli tercümesinin yanı sıra, çeşitli kurumlarda yabancı uyruklu vatandaşlar için gerçekleştirilen işlemler için de sözlü tercüme gerçekleştirmektedir.

Yunanca Teknik Tercüme

Fen bilimleri, mühendislik, matematik, ulaşım, elektrik elektronik, inşaat, denizcilik ve havacılık olmak üzere pek çok sektörde AT Uygunluk Beyanı, CE Belgesi, teknik şartname, risk analizi raporu, broşür, katalog, kullanım kılavuzu gibi içeriklerin Yunanca teknik tercümesi gerçekleştirilmektedir.

İlgili alanlarda uzman ve tecrübe sahibi teknik tercümanlar, Yunanca teknik tercüme süreci için pozitif katkı sağlamaktadır.

Yunanca Hukuki Tercüme

Bireysel ve kurumsal ihtiyaçlar doğrultusunda sözleşme, vekaletname, mahkeme evrakları, tapu senedi gibi evrakların Yunanca hukuki tercüme işlemi gerçekleştirilmektedir.

Yunanistan ve Türkiye hukuk sistemleri hakkında bilgi donanımına sahip olmak, hukuki terminolojiye hakim olmak Yunanca hukuki tercüme için avantaj sağlamaktadır.

Yunanca Akademik Tercüme

Akademisyen, öğrenci ve araştırmacılar başta olmak üzere akademik alandaki çalışmalarını yurt dışında tanıtmak isteyen kişilerin tez, makale, araştırma, ödev ve sunum gibi içeriklerinin Yunanca akademik tercümesi gerçekleştirilmektedir.

Akademik alanda deneyim akademik tercüme için en önemli kriterlerden birisidir. Bunun yanı sıra, akademik dokümanın gönderimde bulunduğu alan hakkında uzman tercümanlarla çalışmak da önemli bir avantajdır.

Yunanca Tıbbi Tercüme

Son dönemlerde ülkemizdeki sağlık sisteminin gelişimine bağlı olarak Yunanistan’dan pek çok hastanın ülkemize tedavi olmak üzere geldiği gözlemlenmektedir. Bu doğrultuda doktor raporları, MRI sonuçları, radyoloji raporları, tahlil sonuçları gibi belgelerin Yunanca tıbbi tercümesi gerçekleştirilir.

Yunanistan’dan ülkemize, ülkemizden Yunanistan’a tedarik edilen tıbbi cihazlar ve ilaçlar için kitapçıklar ve prospektüslerin tercüme edilmesi gerekmektedir.

Yunanca Sözlü Tercüme

Noterlik, tapu dairesi, ticaret odası, adliye başta olmak üzere çeşitli resmi kurumlarda yabancı uyruklu vatandaşlar tarafından gerçekleştirilen işlemler için Yunanca sözlü tercüme işlemi gerçekleştirilmektedir.

İlgili işlemlerde söylenilenleri taraflara aktarmakla görevli Yunanca yeminli tercümanların sözlü tercüme sürecinde akıcı ve etkili konuşmaları ve ifadeleri tam ve doğru aktarmaları önemlidir.

Yunanca Tercüme Bürosu

Yunanca ile Türkçenin farklı alfabede yazılması ve farklı dil bilgisel özelliklere sahip olması tercüme süreci için büyük hassasiyet, özen ve dikkat gerektirmektedir.

Dolayısıyla Yunanca tercüme ve Yunanca yeminli tercüme işlemleriniz için her iki dile de anadil düzeyinde hakim, tercüme sektöründe deneyim sahibi tercüman kadrosuna sahip Yunanca tercüme bürosu ile çalışmanız gerekir. Dilediğiniz zaman ihtiyacınız olan Yunanca tercüme çeviri ve Yunanca yeminli tercüme ihtiyaçlarınızı yerine getirebilirsiniz…

Yunanca Yeminli Tercüme Taleplerinizde Deneyimli Uzman Kadro…

Kaliteli ve güvenilir tercüme hizmetini uygun fiyatlar eşliğinde sunan Okeanos Tercüme şirketi, her dilde olduğu gibi Yunanca için de deneyimli tercüman kadrosu ile profesyonel hizmet sağlamaktadır.

Okeanos Tercüme, İstanbul’un merkezi olan kabul gören Şişli’de ülkemizin en büyük iş ve ticaret merkezi konumunda olan Perpa Ticaret Merkezi’nde yer almaktadır. Bu sayede müşterilerine diledikleri araç ile kolay ulaşım sağlamaktadır. Arzu ederseniz de ülkemizin her yerine ücretsiz kargo ile teslimat hizmetinden yararlanabilirsiniz…

Yunanca yeminli tercüme hizmetleri ile ilgili olarak daha detaylı bilgi ve fiyat teklifi almak için info@okeanostercume.com.tr veya www.okeanostercume.com.tr adreslerinden ulaşabilirsiniz. Dilerseniz de 0212 221 45 21 veya 0553 910 31 32 hatlı numaralardan ulaşabilirsiniz.

GÜNCEL YAZILAR

Dijital Pazarlamada Yabancı Dil

Dijital pazarlama internet kullanıcıları hedeflenerek internet ortamında ürün ve hizmetlerin tanıtıldığı bir çeşit pazarlama yöntemidir. Günümüzde dijital ortamda sınırlar ve mesafelerin kalkmasıyla dijital pazarlamada...

Tapu Randevu

Tapu randevu, taşınmaz malların alım ve satım işlemlerinin gerçekleştirilmesinde Tapu ve Kadastro Müdürlüğü'nden randevu almak gerekmektedir. Tapu randevu işlemleri online olarak yapılabilmesi gibi Alo 181...

Yabancı Dil Nasıl Geliştirilir?

Yabancı dil nasıl geliştirilir? Yabancı dil bilmek, uluslararası ilişkilerin geliştiği ve küresel etkileşimin arttığı günümüzde önemli bir etmendir.  Aynı zamanda başka kültürlerden ve coğrafyalardan...

Sağlık Turizmi ve Tercüme

Sağlık turizmi ve tercüme hizmeti, küreselleşen dünyamızda ülkeler arası işbirliklerinin, seyahat özgürlüklerinin ve olanaklarının artması ile birlikte sağlık turizminde de birtakım gelişmeler olmuştur. Özellikle son...