Akreditif İşlemlerinde Bankalar

Teyit Bankası- Confirming Bank

Teyit bankası; amir banka tarafından verilen yetki ya da talep üzerine akreditife teyit veren banka anlamına gelir.

Akreditif metinlerinde teyit bankaları doğrudan gösterilmez. Sebebi amir bankanın sadece talep iletilen konumunda olmasıdır. Teyit işlemi ticari bir eylem olmakla birlikte bankaların bir akreditif metnine teyit ekleme işlemi belirli boyutta risk içermektedir. Teyit bankaları teyit işlemi kapsamında aldıkları risk karşılığında belirli bir ödeme ve komisyon alırlar. Bu ödemeye teyit komisyonu ya da teyit masrafı denilmektedir.

Görevli Banka – Nominated Bank

Görevli banka; akreditifin kullanıldığı banla anlamına gelir ya da bir banka kapsamında açılmış akreditif dahilinde kullanılan banka anlamına gelmektedir.

İhbar Bankası- Advising Bank

Akreditifli ödemelerde ihracatçıya firmaya amir bankadan ya da teyit bankasından gelen swift mesajı ile gelen akreditifi iletmekle yükümlü bankalardır.

İhbar bankası akreditifin durumuna göre görevli banka ya da teyit bankası olarak da rol üstlenebilir.

İhbar bankası doğrudan ihracatçıya akreditifi doğrudan iletmek yerine farklı bir ihbar bankası üzerinden de bunu gerçekleştirebilir.

Teyit bankası olmayan bir ihbar bankası akreditifi ve herhangi bir değişikliği ibraz karşılama ya da iştira etme yükümlülüğü olmadan işlemi gerçekleştirir. İhbar bankası amir banka tarafından seçilmektedir. Amir bankalar genellikle akreditif lehtarının bulunduğu ülke içerisinde muhabirlik ilişkisi içinde olduğu bankaları seçmektedir.

Uygun İbraz Karşısında Bankaların Sorumlulukları

Akreditif kuralları içerisinde yer alan bankalar;

  • Teyit bankası

Amir banka

İhbar bankası

Görevli banka

İştira bankası

Rambursman bankası

Devir bankası

İştira bankası uygun ibraz altında ödeme yükümlülükleri görevli banka ile çok büyük ölçüde benzerdir.

Devir bankası sadece transfer edilebilir akreditiflerde yer almaktadır. Devir bankası uygun ibraz altında ödeme yükümlülüğü görevli banka ile büyük ölçüde benzerlik göstermektedir.

Rambursman bankası genel itibariyle teyit bankası ile amir banka arasında ödeme işlemini gerçekleştiren banka olmakla birlikte lehtar ile doğrudan iletişime geçmez.

Türkiye’de İhbar Bankaları

BDDK tarafından onay almış olan bankalar akreditif işlemlerinde aracı konumunda görev yapmaktadır.

Özel Sermayeli Mevduat Bankaları

  • Adabank AŞ

Akbank AŞ

Alternatifbank AŞ

Anadolubank AŞ

Fibabanka AŞ

Tekstilbank AŞ

Turkish Bank AŞ

Türk Ekonomi Bankası AŞ

Türkiye Garanti Bankası AŞ

Türkiye İş Bankası AŞ

Yapı ve Kredi Bankası AŞ

Kamusal Sermayeli Mevduat Bankaları

  • TC. Ziraat Bankası AŞ

Türkiye Halk Bankası AŞ

Türkiye Vakıflar Bankası AŞ

Türkiye’de Kurulmuş Yabancı Sermayeli Bankalar

  • Arap Türk Bankası AŞ

Burgan Bank AŞ

Citibank AŞ

Denizbank AŞ

Finansbank AŞ

HSBC Bank AŞ

ING Bank AŞ

Odea Bank AŞ

Turkland Bank AŞ

Türkiye’de Şube Açan Yabancı Sermayeli Bankalar

  • Bank Mellat

Habib Bank Limited

JPMorgan Chase Bank N.A

Portigon AG

Societe Generale SA

The Royal Bank of Scotland Plc

Kamusal Sermayeli Kalkınma Bankaları

  • İller Bankası AŞ

Türk Eximbank

Türkiye Kalkınma Bankası AŞ

Özel Sermayeli Kalkınma ve Yatırım Bankaları

  • Aktif Yatırım Bankası

Diler Yatırım Bankası

GSD Yatırım Bankası

İMKB Takas ve Saklama Bankası AŞ

Nurol Yatırım Bankası

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası

Dış ticaret sırasında yapılan birçok aşamada olduğu gibi ödeme işlemlerinde de yabancı dilde evrak, yazışma ve işlemler mevcut olup akreditif tercüme ve çeviri ya da dış ticaret tercüme ve çeviri işlemi talebi oluşmaktadır. Bu bağlamda Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi kurulduğu günden bu yana tüm dış ticaret işlemlerinde dış ticaret tercüme ve dış ticaret çeviri hizmeti vermektedir.

Uzun yılların getirdiği deneyim ve başarı sayesinde tüm dış ticaret prosedürü ve bu sayede müşteri talep ve ihtiyaçlarına anında cevap verebilen Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi müşteri odaklı yaklaşımı sayesinde sektörün öncü firmaları arasında yer almaktadır.

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi dış ticaret evrakları yeminli tercüme ve yeminli çeviri işlemlerinde geniş bir yeminli tercüman kadrosuna sahiptir. Dış ticaret işlemlerinde banka evrakları yeminli tercüme ve yeminli çeviri işlemlerinde uygun fiyat, hız ve kalite kriterlerini bir arada sunmaktadır.

Daha detaylı bilgi ve fiyat teklifi için www.okeanostercume.com.tr adresimizden ya da info@okeanostercume.com.tr adresimizden ya da 0212 221 45 21 numaralı telefonumuzdan ya da 0553 910 31 32 numaralı whatsapp hattımızdan kurumsal müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler