Cuma, Temmuz 30, 2021
Yeminli Tercüme Bürosuspot_img
Ana SayfaKariyerYeminli Tercüman Nasıl Olunur?

Yeminli Tercüman Nasıl Olunur?

Çeviri Çözümleri,  tüm gençlere ve tercüme konusunda kariyer yapmak isteyen tercümanlara kariyer imkanı sunmaktadır. Güncel iş pozisyonlarımız ve staj imkanlarımız için bizlere ulaşabilirsiniz… İşte Yeminli tercüman nasıl olunur? sorunuzun cevabı:

Yeminli Tercüman Nedir?

En az iki dilde yazılı ve sözlü tercüme yapabilen tercümanların noterlik makamında noter karşısında yemin ederek yemin zaptının çıkarılmasının ardından aldığı unvandır.

Yeminli Tercüme Nedir?

Yeminli tercüman tarafından yapılan tercüme evraklarının ıslak imza ve kaşe yapılarak resmiyet kazanması işlemidir.

Bazı resmi evrakların sadece tercümesinin yapılması kullanılacak olan yere göre yeterli gelmemektedir. Tercümesinin ardından evrakın da resmiyet kazanması gerekmektedir. Buna bağlı olarak, resmi evrakların tercüme işlemi sonrası müşterinin talebi doğrultusunda yeminli tercüme ya da noter yeminli tercüme da olarak düzenlenmektedir.

Yeminli Tercüman Olma Şartları Nelerdir?

Yeminli tercüman olabilmenin şartları net olarak aşağıda belirtilmektedir. Bu şartlar ülkemiz genelinde bütün noterlik makamlarında uygulanmaktadır.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • En az iki dilde yazılı ve sözlü çeviri yapabiliyor olmak ve ispat edebilmek,
  • Sabıka kaydının bulunmaması,
  • Yemin zaptı alınan noterlik makamı ile aynı il sınırlarında ikamet ediyor olmak,
  • Tercihen bir tercüme bürosuna bağlı çalışıyor olmak,

Noter Yeminli Tercüme Nedir?

Müşteri talebi ya da kurum talebi sonrasında tercümesi yapılan bazı evrakların resmi makamlar tarafınca tasdik edilmesi gerekir. Tercüme evraklarının resmiyet kazanması noter tasdiki ile sağlanmaktadır. Bu sebeple, yeminli tercüme bürosu tarafından tercüme işlemi tamamlanan evrakların noterlik makamında noter tarafından noter yeminli tercüme olarak tasdiki yapılmaktadır.

Adli Yeminli Tercüman Nasıl Olunur?

Tercümanların adliyenin belirlediği tarihlerde aradığı koşulları sağlayarak yapılan başvuruların ardından edinilen unvandır. Adli yeminli tercüman, adliyelerde mahkeme, dava ve savcılıklarda adalet bakanlığının verdiği yetki ile tercüme yapan kişidir.

Adli Tercüman Olma Şartları Nelerdir?

Adalet Bakanlığı nezninde tercüman olma şartları aşağıdaki gibidir:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Başvuru tarihinde fiil ehliyetine sahip olmak
  • En az ilkokul mezunu olmak
  • Başvuru tarihinde 18 yaşını tamamlamış olmak

Kısa Bilgi :

Noter yeminli tercüme evrakları, en az iki nüsha olarak hazırlanır ve notere götürülerek noter tasdiki yapılır. Evrakının bir nüshası noterlik makamında kalarak arşivlenmektedir. Diğer nüshası da müşteri de kalır. Müşteri kullanacağı yer ve işleme bağlı olarak dilediği kadar suret isteyebilir.

Yeminli tercüme evrakı ilave olarak ücretlendirilmezken, noter yeminli tercüme evrakı noterlik tarafından tasdik bedeli karşılığında düzenlenmektedir.

Çeviri Çözümleri bünyesinde birçok dilde yeminli tercüman görev yapmaktadır.

Çeviri Çözümleri, anadil düzeyinde dil yeteneğine sahip çok sayıda tercüman kadrosu ile faaliyet göstermekte ve tercümanlık mesleğine yeni başlayan birçok tercümana rehberlik yapmakta ve staj imkanı sunmaktadır.

Tüm tercüme projelerini EN 1 5038 Hizmet Kalite Standartları kapsamında yürüten Çeviri Çözümleri sunduğu kalite ve güven ile sektörün uluslararası öncü markalarından biridir.

Dış ticaret evrakları, şirket kuruluş işlemleri, vatandaşlık, ikamet, oturum gibi sayısız konuda hizmet veren Çeviri Çözümleri, yıllarında deneyimi ile birlikte uygun fiyat, hız ve kalite kriterlerini bir arada sunabilmektedir.

Güncel iş pozisyonlarımız ve detaylı bilgi için  info@okeanostercume.com.tr adresimize mail ile cvnizi gönderebilirsiniz. Dilerseniz de 0212 221 45 21 numaralı telefonumuzdan ya da 0553 910 31 32 numaralı whatsapp hattımızdan İK departmanımız ile iletişime geçebilirsiniz.

spot_img

GÜNCEL YAZILAR