Tıbbi – Medikal Tercüme

Tıbbi tercüme çeşitli medikal dokümanların ve içeriklerin çevrilmesi işlemidir.

Medikal çeviri günümüzde pek çok alanda ve işlemde oldukça gerekli bir prosestir. Çoğu ülke ilaç veya tıbbi cihaz pazarlaması yapan şirket veya kuruluşlardan ilgili tıbbi dokümanların, kullanım kitapçıklarının ve etiketlerin çevrilmesini talep etmektedir. Yurtdışında bir ülkede tedavi olmak isteyen bir hastanın tıbbi raporlarını ilgili ülke diline tercüme ettirmesi gerekmektedir. Tıp alanında yaptığı araştırmaları veya yazdığı makaleleri yurtdışında tanıtmak isteyen bir akademisyen, araştırmacı veya bir doktor medikal çeviri hizmetine ihtiyaç duyacaktır. Bunun yanı sıra hizmetlerini internet üzerinden tanıtmak ve pazarlamak isteyen doktorlar ve hastaneler de yine tıbbi tercüme hizmeti almak istemektedir. Hastanelerde ve tıbbi departmanlarda ulusal dillerde birtakım işaretlerin bulunması verilen hizmetin kolaylaşması bağlamında gereklidir.

Medikal cihazların kullanım kitapçıkları, uluslararası tıp kitapları, dergilerde veya web sitelerinde yayınlanmak üzere medikal makaleler, kan tahlilleri, radyoloji raporları, ultrason raporları, biyokimya sonuçları, ameliyat raporları, heyet raporları, ilaç prospektüsleri, tıbbi cihaz etiketleri, hastanelerde bulunan işaretler ve tabelalar, hasta onam formları gibi medikal içeriklerin tıbbi çeviri bağlamında tercüme işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Tıbbi tercüme işleminin gerçekleştirilmesi için birtakım dilsel becerilerin gerekli olmasının yanı sıra, tıbbın son derece teknik, hassasiyet ve dikkat gerektiren bir disiplin olması nedeniyle ilgili alana dair tecrübe ve terminoloji bilgisi gerektirmektedir.

Tıbbi dokümanların hayati önem taşıması çeviri kalitesine, doğruluğuna ve eksiksizliğine oldukça fazla önem verilmesini zorunlu kılmaktadır. Dolayısıyla tıbbi tercüme hizmetine ihtiyaç duyan kurumlar ve bireyler EN15038 Hizmet Kalite Standartlarına sahip bir tercüme bürosundan hizmet almayı tercih etmektedir.

EN15038 Kalite Standartlarında tıbbi tercüme hizmetimiz hakkında daha detaylı bilgi ve fiyat teklifi almak için 0212 221 45 21 veya 0553 910 31 32 numaralı hatlardan bizlere ulaşabilirsiniz.