Cumartesi, Mart 18, 2023
Yeminli Tercüme Bürosuspot_img
Ana SayfaÇeviriYunanca Türkçe Çeviri ve Tercüme

Yunanca Türkçe Çeviri ve Tercüme

Yunanca, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın resmi dilidir. Aynı zamanda Almanya, ABD, Kanada, Avustralya, Arnavutluk, Bulgaristan gibi ülkelerde de 14 milyon civarında kişi tarafından konuşulmaktadır. Sınır komşumuz olan Yunanistan ile ülke ilişkilerimiz, dış ticaretimiz ve her iki ülkede de yaşayanlar sebebiyle Yunanca Türkçe çeviri ve tercüme ihtiyacı olmaktadır.

Türkiye’de de anadili Yunanca olan 2500 civarında Rum olduğu bilinmektedir. Bunların büyük çoğunluğunun İstanbul, Gökçeada, Bozcaada, Trabzon, Batı Anadolu’da yaşadığı tahmin edilmektedir.

Hint Avrupa dil ailesinde kendi başına bir kol olan bu dil, Yunan alfabesi kullanılarak yazılmaktadır. 4000 yıllık bir geçmişe sahip olan Yunanca devamlı kullanılan bir dil olmuştur. Tarihte hemen hemen her döneminde eserler ortaya konulmuştur. Dolayısıyla felsefe, bilim (matematik, kimya, astronomi vb.) ve sanat terminolojisi olmak üzere pek çok terminolojide etkisi büyüktür.

Yunanistan ve Türkiye

Siyasi İlişkiler

Türkiye-Yunanistan siyasi ilişkileri 1999 yılından bu yana işbirliğine ve diyaloga dayalı olarak seyretmektedir. Bu kapsamda iki ülke arasındaki geçmişte mevcut olan birtakım sıkıntıların giderilmesi adına siyasi istişareler, işbirliği konseyleri ve liderler arası ziyaretler gerçekleştirilmektedir.

Ticari İlişkiler

Yunanistan ile olan ticari ilişkilerimizde de diyalog ve işbirliği süreci gözlemlenmektedir. Yunanistan ile olan ticaret hacmimiz 2014 yılında 5,6 milyar dolar olup, bu rakam karşılıklı işbirlikleri doğrultusunda yükselmiştir.

İş insanlarımızın son zamanlarda liman işletmeleri başta olmak üzere Yunanistan’da açılan ihaleler aracılığıyla Yunan şirketlerle ortaklık kurmaya ilgi gösterdikleri gözlenmektedir. Ziraat Bankasının 2009 yılından bu yana Atina, İskeçe ve Gümülcine’de şubelerinin bulunması da ikili ekonomik ilişkiler adına atılan önemli adımlardan birisidir.

Kültürel İlişkiler

Yunanistan ile kültürel işbirliği içerisinde bulunduğumuzun en önemli örneklerinden birisi Yunanistan’daki ve ülkemizdeki sahip olduğumuz ortak kültürel mirastır. Halihazırda Yunanistan’dan kalma pek çok yapıt Türkiye’de bulunduğu üzere; Selanik’te de Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün evi başta olmak üzere pek çok yapıt bulunmaktadır. Bu doğrultuda iki ülke vatandaşları arasında karşılıklı pek çok seyahat gerçekleştirilmektedir.

Öte yandan Yunanistan uyruklu pek çok vatandaşın ülkemizde eğitim görmesi, Türk uyruklu pek çok vatandaşında Yunanistan’da eğitim görmesi üzerine pek çok proje yürütülmektedir.

Tüm bu ilişkiler kapsamında pek çok alanda tercüme hizmetine ihtiyaç duyulmaktadır.

yunanca türkçe çeviri

Yunanca Türkçe Çeviri ve Tercüme

Bahsi geçen tüm alanlarda Yunanca çeviri ve  yeminli tercüme işlemi gerçekleştirilmektedir.

Hastaneye ibraz edilecek evraklar, üniversite başvurusunda talep edilen evraklar, mahkeme evrakları, vize başvuru evrakları, vatandaşlık ve ikamet izni evrakları ve resmi kurumlara sunulacak diğer pek çok evrak için Yunanca yeminli tercüme işlemi gereklidir.

Bu kapsamda, yeminli tercümanlar aracılığıyla tercümesi gerçekleştirilen belge kaşelenmekte ve imzalanmaktadır. Eğer ilgili belgeler için noter onayı gerektiriyorsa ilaveten notere uygun bir biçimde hazırlanmaktadır. Yunanistan’da kullanılması halinde ise valilikler veya kaymakamlıklar aracığıyla apostil (tasdik şerhi) işlemi yapılmaktadır.

Yunanca Yeminli Tercüman

Yunanca tercümanlık genel olarak ülkemizde yüksek öğretimini bu dil üzerine eğitim almış kişiler veya aslen rumeli kökenli olup ana dil düzeyinde bilgiye ve konuşmaya haiz tercümanlar tarafından yapılmaktadır. Yunan alfabesi latin dillerinden farklı olması ve  kullanılması sebebiyle bu dilde deneyim gerektirmektedir. Yeminli tercümanlık ise, bu dili bildiğine dair diploması, sertifikası veya eşdeğer bir belgesini noterliğe ibraz ederek, noter huzurunda yemin eden kişiler yeminli tercüman unvanını elde edebilmektedir.

Yeminli tercüman olabilmek için herhangi bir sabıka kaydına sahip olmamak, Türk vatandaşı olmak ve mutlaka bilgisi olduğuna dair diploma veya eşdeğer bir belgeye sahip olmak gerekmektedir.

Yeminli tercümanlar birtakım evrakların yeminli tercümesinin yanı sıra, çeşitli kurumlarda yabancı uyruklu vatandaşlar için gerçekleştirilen işlemler için de sözlü tercüme gerçekleştirmektedir.

yunanca tercüme

Yunanca Teknik Çeviri

Fen bilimleri, mühendislik, matematik, ulaşım, elektrik elektronik, inşaat, denizcilik ve havacılık olmak üzere pek çok sektörde AT Uygunluk Beyanı, CE Belgesi, teknik şartname, risk analizi raporu, broşür, katalog, kullanım kılavuzu gibi içeriklerin teknik tercümesi gerçekleştirilmektedir.

İlgili alanlarda uzman ve tecrübe sahibi teknik tercümanlar, teknik tercüme süreci için pozitif katkı sağlamaktadır.

Yunanca Hukuki Çeviri

Bireysel ve kurumsal ihtiyaçlar doğrultusunda sözleşme, vekaletname, mahkeme evrakları, tapu senedi gibi evrakların hukuki tercüme işlemi gerçekleştirilmektedir.

Yunanistan ve Türkiye hukuk sistemleri hakkında bilgi donanımına sahip olmak, hukuki terminolojiye hakim olmak çeviri için avantaj sağlamaktadır.

Yunanca Akademik Çeviri

Akademisyen, öğrenci ve araştırmacılar başta olmak üzere akademik alandaki çalışmalarını yurt dışında tanıtmak isteyen kişilerin tez, makale, araştırma, ödev ve sunum gibi içeriklerinin akademik tercümesi gerçekleştirilmektedir.

Akademik alanda deneyim akademik tercüme için en önemli kriterlerden birisidir. Bunun yanı sıra, akademik dokümanın gönderimde bulunduğu alan hakkında uzman tercümanlarla çalışmak da önemli bir avantajdır.

Yunanca Tıbbi Çeviri

Son dönemlerde ülkemizdeki sağlık sisteminin gelişimine bağlı olarak Yunanistan’dan pek çok hastanın ülkemize tedavi olmak üzere geldiği gözlemlenmektedir. Bu doğrultuda doktor raporları, MRI sonuçları, radyoloji raporları, tahlil sonuçları gibi belgelerin tıbbi tercümesi gerçekleştirilir.

Yunanistan’dan ülkemize, ülkemizden Yunanistan’a tedarik edilen tıbbi cihazlar ve ilaçlar için kitapçıklar ve prospektüslerin tercüme edilmesi gerekmektedir.

Yunanca Sözlü Çeviri

Noterlik, tapu dairesi, ticaret odası, adliye başta olmak üzere çeşitli resmi kurumlarda yabancı uyruklu vatandaşlar tarafından gerçekleştirilen işlemler için Yunanca sözlü çeviri işlemi gerçekleştirilmektedir.

İlgili işlemlerde söylenilenleri taraflara aktarmakla görevli yeminli tercümanların sözlü çeviri sürecinde akıcı ve etkili konuşmaları ve ifadeleri tam ve doğru aktarmaları önemlidir.

yunanca tercüme bürosu

Yunanca Tercüme Bürosu

Yunanca ile Türkçenin farklı alfabede yazılması ve farklı dil bilgisel özelliklere sahip olması çeviri süreci için büyük hassasiyet, özen ve dikkat gerektirmektedir.

Dolayısıyla, yeminli tercüme işlemleriniz için her iki dile de anadil düzeyinde hakim, çeviri sektöründe deneyim sahibi tercüman kadrosuna sahip Yunanca tercüme bürosu ile çalışmanız gerekir. Dilediğiniz zaman ihtiyacınız olan çeviri ihtiyaçlarınızı yerine getirebilirsiniz…

Yunanca Tercüme Fiyatları

Tercüme ücretleri, her iki dil yönünde de yapılacak olan, sözleşmeleriniz, kullanım kılavuzları, akademik metinler gibi içerikte olan metinlerinizin boşluksuz 1.000 karakter sayısı üzerinden hesaplanmaktadır. Noter onaylı yeminli tercümelerde de, örneğin, tapu belgeniz, nüfus kayıt belgesi, kimlik veya pasaport gibi, yurt içinde veya yurt dışında resmi işlemlerde kullanacağınız tercümelerde de belgenin içeriğinin yoğunluğu, dil yönü gibi unsurlar dikkate alınarak belge başı ücretlendirme yapılmaktadır.

Tercüme fiyat listemiz için tıklayınız

Yunanca Çeviri ve Tercüme Taleplerinizde Uzman Kadro…

Kaliteli ve güvenilir tercüme hizmetini uygun fiyatlar eşliğinde sunan Çeviri Çözümleri, her dilde olduğu gibi Yunanca için de hızlı, uygun fiyat ve güvenilir hizmeti müşterilerine vermektedir.

Çeviri Çözümleri, İstanbul’un merkezi olan kabul gören Şişli’de ülkemizin en büyük iş ve ticaret merkezi konumunda olan Perpa Ticaret Merkezi’nde yer almaktadır. Bu sayede müşterilerine diledikleri araç ile kolay ulaşım sağlamaktadır. Arzu ederseniz de ülkemizin her yerine ücretsiz kargo ile teslimat hizmetinden yararlanabilirsiniz…

Yunanca Türkçe ve Türkçe Yunanca çeviri hizmetleri ile ilgili olarak daha detaylı bilgi ve fiyat teklifi almak için info@ceviricozumleri.com adreslerinden ulaşabilirsiniz. Dilerseniz de 0212 221 45 21 veya 0553 910 31 32 hatlı numaralardan ulaşabilirsiniz.

spot_img

GÜNCEL YAZILAR

 Creative Commons Atıf-Gayri Ticari-Aynı Lisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı noter onaylı tercüme