Salı, Temmuz 5, 2022
Yeminli Tercüme Bürosuspot_img
Ana SayfaÇeviriPortekizce Türkçe Çeviri

Portekizce Türkçe Çeviri

Portekizce Türkçe çeviri, son zamanlarda ülkemizde Portekiz ve Brezilya ile gelişen ilişkiler ve ticaret hacminden dolayı Portekizce çeviri hizmetine olan talep artış göstermiştir. Çeviri Çözümleri, Portekizce çeviri taleplerinizde her alanda uzman Portekizce tercüman kadrosuyla profesyonel hizmet sunmaktadır.

Portekizce

İki yüz milyondan fazla insanın anadili olan Portekizce, Portekiz ve Brezilya başta olmak üzere birçok ülkenin resmi dilidir. Hint-Avrupa dil ailesi, İtalik-Keltik alt grubu Romen dilleri altında yer almaktadır. İspanyolca’ya oldukça yakın bir dildir. Ancak, İspanyolca’ya göre daha yumuşak ve melodiktir. İtalyanca, Fransızca ve Rumence ile de benzer yanları bulunmaktadır. Portekizce’nin Brezilya ve Portekiz’de konuşulan şiveleri arasında farklılıklar bulunmaktadır. Ancak, iki ülkede yaşayanlar birbirlerini anlamakta zorluk çekmezler.

Türkiye ve Portekiz İlişkileri

Türkiye ve Portekiz arasındaki ilişkiler özellikle son yıllarda büyük gelişme göstermektedir. İki ülke arasında ekonomik, siyasi, askeri, kültür ve diploması üzerine çeşitli alanlarda 16 adet anlaşma imzalanmıştır.  Türkiye Portekiz (https://www.britannica.com/place/Portugal) Ekonomik ve Ticaret Ortak Komitesi (EToK/JETCO) İkinci Toplantısı ve İş Forumu Lizbon’da düzenlenmiştir.

2019 yılına iki ülke ticaret hacmi 1 milyar 795 Dolar civarındadır. İthalatımız %6,12 artmış, ihracatımız ise %0,8 artış göstermiştir. Türkiye’de faaliyet göstermekte olan 73 Portekiz firması bulunmaktadır. Portekiz’in Türkiye’ye yapmış olduğu yatırım miktarı 763 milyon Dolardır. Türkiye’nin Portekiz’e olan yatırım miktarı ise 52 milyon dolardır.

Ülkemizde faaliyet göstermekte olan Portekiz firmaları genel olarak bilgi teknolojileri, telekomünikasyon, elektronik, iş makineleri, mühendislik ve enerji vb. alanlarda faaliyet göstermektedir.  Portekiz’de faaliyet gösteren Türk şirketleri ise liman işletmeciliği, madencilik, deniz taşımacılığı, turizm ve otelcilik gibi sektörlerde faaliyet göstermektedir.

çeviri çözümleri

Portekizce Çeviri ve Tercüme Hizmetleri

Çeviri talepleri günümüzde her alanda oluşmaktadır. Çeviri Çözümleri, teknik, hukuki, tıbbi, akademik, ticari, finansal vb. birçok alanda çeviri hizmeti sağlamaktadır. Aynı zamanda resmi belgeleriniz için Portekizce yeminli tercüme ve noter onaylı tercüme hizmetimiz bulunmaktadır.

portekizce türkçe çeviri

Portekizce Türkçe Çeviri ve Türkçe Portekizce Çeviri

Çeviri Çözümleri, birçok uzmanlık alanına sahip Portekizce tercümanlarıyla birçok terminolojide çeşitli metinler, belgeler, içerikler ve dokümanlar için Portekizce tercüme hizmeti vermektedir. Teknik ve mühendislik alanlarında kullanım kılavuzu, katalog, broşür, ürün içeriği, ürün etiketleri, kalite belgesi vb. tercüme edilmektedir.

Hukuki alanda sözleşmeler, mahkeme evrakları, şirket evrakları, kanun ve yönetmelikler vb. için tercüme hizmeti sağlanmaktadır. Ticari alanda gümrük evrakları, nakliye ve taşımacılık evrakları, ticari yazışmalar ve faturalar, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası vb. çevrilir. Finansal alanda finansal raporlar, bilanço, mali tablolar vb. dokümanların Portekizce çeviri işlemi gerçekleştirilmektedir. Tıbbi alanda tıbbi raporlar, tahlil sonuçları, doktor ve hastane web siteleri, tıbbi makaleler vb. dokümanların tercümesi sağlanmaktadır. Tüm metinler alanlarında uzman tercümanlarca yapılmaktadır. Talep halinde resmi belgeleriniz için yeminli tercüme ve notere tasdiklenmesi de sağlanmaktadır.

Çeviri İşlemi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çeviri işleminde öncelikle tercümanın her iki dile de anadili düzeyinde hakim olması gerekmektedir. Her iki dilinde dilbilgisi, yazım ve imla kurallarına son derece hakim olmalıdır. Her iki ülke kültürü, hukuk sistemi vb. hususlarda bilgi sahibi olması çeviri işleminde ayrıca önem teşkil etmektedir. Portekizce (https://en.wikipedia.org/wiki/Brazilian_Portuguese) tercümanın mutlaka herhangi bir uzmanlık alanına sahip olması ve ilgili uzmanlık alanının terminolojisi ve jargonuna son derece hakim olması gerekir.

Çeviri işlemi esnasında terminoloji sözlüklerinden yararlanılmalı, konuya dair araştırmalar gerçekleştirilmeli ve süreç büyük hassasiyet ve konsantrasyon içerisinde yürütülmelidir. Çeviri işleminin tamamlanmasını akabinde mutlaka kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Böylelikle olası hataların önüne geçilebilir.

Tercüme Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Portekizce çeviri fiyatları belirlenirken içeriğe, metnin konusuna veya uzmanlık alanına bakılmaksızın boşluksuz karakter sayısı temel alınır. Çeviri Çözümleri, her dil için olduğu gibi Portekizce (https://www.britannica.com/topic/Portuguese-language)için de fiyat teklifi verirken indirimli ve uygun fiyatlar üzerinden teklif verir. Fiyatlarının uygun ve indirimli olması asla Çeviri Çözümleri için kaliteli hizmet anlayışından ödün vermesi anlamına gelmemektedir. Uygun çeviri fiyatları ile müşterilerini her daim kaliteli, güvenilir ve hızlı çeviri hizmeti ile buluşturur.

Portekizce çeviri fiyatları için tıklayınız…

Türkçe Portekizce ve Portekizce Türkçe Talepleriniz İçin…

Çeviri Çözümleri, uzun yıllardan beridir tercüme sektöründe faaliyet göstermekte olan bir Portekizce çeviri bürosudur. Dolayısıyla bizim ile çalışmanız halinde Türkçe Portekizce çevirisi taleplerinizde başarılı sonuçlar elde etmeniz mümkündür.

Çeviri hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi ve teklif talepleriniz için info@ceviricozumleri.com mail adresimiz ile, dilerseniz 0553 910 31 32 numaralı MOBİL/TELEGRAM/WHATSAPP hattımız veya 0212 221 45 12 numaralı sabit hattımızdan bilgi alabilirsiniz.

Önceki İçerikBelarusca Türkçe Çeviri
Sonraki İçerikTurkce Sirpca Ceviri
spot_img

GÜNCEL YAZILAR

Hızlı Çeviri

Belge Çeviri

İsveççe Türkçe Çeviri

Netflix Altyazı Çevirisi

 Creative Commons Atıf-Gayri Ticari-Aynı Lisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı noter onaylı tercüme