Cuma, Eylül 8, 2023
Yeminli Tercüme Bürosuspot_img
Ana SayfaÇeviriFelemenkçe Çeviri ve Tercüme

Felemenkçe Çeviri ve Tercüme

İngilizce ve Almancadan sonra Batı Cermen dilleri arasında en fazla konuşulan dil olan Felemenkçe, dünya dilleri arasında konuşulma sırasında da 56.’dır. Görkemli lalelerin diyarı Hollanda’nın yanı sıra Belçika ve Fransa’nın bazı bölgelerinde de konuşulur. Felemenkçe, diğer bir deyişle Hollandaca, Türkiye-Hollanda ilişkilerinin geçmişten günümüze getirdiği bağ sayesinde çeviri sektörümüz için de önemli dillerden biridir. Felemenkçe Türkçe çeviri ve tercüme birçok özel alanda hem yazılı hem de sözlü olarak kullanılmaktadır. Halk arasında Flemenkçe olarak da bilinen bu dil, birçok dil gibi modern haline ulaşana değin uzun dönemlerden geçmiştir. Bu dönemlerde dilin ilk halinden farklılaşmasına ve çeşitli lehçelerle günümüze ulaşmasına neden olmuştur.

Felemenkçe Konuşan Ülkeler

Felemenkçe başta Hollanda olmak üzere Belçika’da %60 oranında konuşulan bir dildir. Çünkü bu iki ülke, birbirine çok yakın konumları dolayısıyla kültürel, mimari ve dilsel olarak birbirlerini karşılıklı etkilemiştir. Fakat bu iki ülkenin dışında Surinam Cumhuriyeti’nde de Felemenkçe konuşulur. Güney Amerika’nın Atlantik kıyısında bulunan Surinam, 1954’te Hollanda Krallığı ülkelerinden biri olmuştur. Her ne kadar 1974’te bağımsızlık elde etse de hala Felemenkçe konuşulmakta ve diplomatik olarak Hollanda ile birlikte hareket edilmektedir. Felemenkçe, devletin ve eğitimin dili olarak kullanılsa dahi İngilizce ve Sranan dili karışımı bir dil de kullanılmaktadır. Bu dil bir creole’dir, yani dil bilgisini ve kelime yapısını iki ayrı dilden almıştır. Karayipler’de de bazı bölgelerde Felemenkçe konuşulur.

Güney Afrika Dili ve Felemenkçe

Bu iki dil arasında öyle bir ilişki vardır ki Güney Afrika dili aynı zamanda “cape dutch”, yani Hollanda lehçesi olarak geçer. Bunun nedeni ise Güney Afrika dilinin – Afrikanca da denir- ilk olarak Afrika’ya yerleşen, çiftçilik gibi işlerle uğraşan ve Avrupa’dan uzaklaşan Hollandalılar tarafından şekillenmesidir. İki dil, az da olsa hala birbirleri ile karşılıklı anlaşılabilirlik ilkelerine sahiptir. Afrikancanın dil bilgisi kuralları, Felemenkçeye göre daha basittir. Bu nedenle ana dili Felemenkçe olan bir kişi Güney Afrika dilini daha rahatlıkla anlayabilir. Güney Afrika’da Felemenkçenin yanı sıra konuşulan 2 baskın dil daha vardır.

Felemenkçe Öğrenmek

Felemenkçe, İngilizce ve Almanca dilleri ile aynı kökenden gelmesi nedeniyle bu dilleri ana dil, ikinci dil ya da yabancı dil olarak konuşan kişiler öğrenirken daha kolay kavrar. Özellikle Almanca ile olan benzerliği kelime düzeyini geçerek dil bilgisinde de görünür. Fakat iki dilin telaffuzu arasında farklılıklar vardır. Hollandacada daha fazla sert ünsüz tercih edildiğini söyleyebiliriz. Bu dilde küçültme ekleri çok sık kullanılır. İsim ya da zarf fark etmeksizin sona “je” ekini koyarak küçültme uygulanır. Bu dili öğrenmek istiyorsanız öncelikle bu küçük detaylara dikkat etmeli, Felemenkçe alfabe ile başlayarak zaman içinde video, uygulama, dinleme parçaları gibi materyaller ile gelişim gösterebilirsiniz. Bu yolculuğunuz sırasında sık sık sözlük kullanmayı, Felemenkçe Türkçe çeviri motorları ile cümleler oluşturmayı unutmayın. Zaman içinde ilerleme gösterdiğinizi fark edeceksiniz.

felemenkçe türkçe çeviri

Felemenkçe Türkçe ve Türkçe Flemenkçe Çeviri

Felemenkçe Türkçe çeviri hem resmi hem de özel alanda kullanılan bir çeviri ikilisidir. Bu iki dilin kullanımları; Hollanda ve Türkiye’nin siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerine dayanarak genişlemektedir. Ticari ilişkilerimizin de güçlü olduğu Hollanda ile her geçen gün ihracat ve ithalat oranımız artmaktadır. Bu ticari hacim artışı ise farklı sektörlerde çeviri ihtiyacı doğurmaktadır. Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne dahil olma süreci ve 2017’de yaşanan siyasi gerilimlere rağmen ticaret bundan etkilenmemiş ve her yıl çeşitli sektörler bu hacme dahil olmuştur. Felemenkçe çeviri ücretleri, çevirinin yapılış amacı, sözlü ya da yazılı olması, karakter sayısı gibi etmenlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ülkemizde Felemenkçe çevirmen sayısı fazla değildir. Fakat çeviri çözümleri bünyesine deneyimli ve güvenilir Felemenkçe çevirmenleri alarak sizin için en iyisini hedefler.

Felemenkçe Yeminli Tercüme

Hollanda’da emeklilik işlemleri için gerekli evraklar sıklıkla Flemenkçe Türkçe veya Türkçe Flemenkçe yeminli tercüme işlemi gerçekleştirilen metinlerdir. Bunun dışında doğum belgesi, ikamet belgesi, mahkeme kararları, öğrenci belgeleri, evlilik ve boşanma için gerekli evraklar sıklıkla tercüme edilmektedir.

Sözleşme metinleri, vekaletnameler, toplantı tutanakları, muvafakatname, dava dilekçeleri, şirket evrakları, ihale evrakları ve gümrük evrakları diğer Felemenkçe yeminli tercüme evraklardır.

Yeminli tercüme işlemi Flemenkçe bildiğini belgelerle kanıtlayarak noter huzurunda yemin edip unvan elde eden Felemenkçe tercüman aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Buna göre tercüme işlemi gerçekleştirilen belgeleriniz gerekli kontrol ve düzenlemelerin gerçekleştirilmesinin akabinde yeminli tercüman tarafından kaşelenmekte ve imzalanmaktadır.

Yeminli tercüme işleminin yeterli olmaması halinde noter onaylı tercüme hizmeti talep edilmektedir. Bu hususta belgeler noter onayına uygun bir şekilde düzenlenip müşteriye teslim edilmektedir.

Felemenkçe Çeviri ve Tercüme Fiyatları

Karakter sayısı üzerinden belirlenen Felemenkçe tercüme fiyatları her daim uygun ve indirimli tekliflerle müşterilerimize sunulmaktadır. Belgenizin resmi bir belge olması ve yeminli tercüme veya noter onaylı tercüme gerektirmesi halinde tercüme fiyatlarında birtakım değişiklikler gözlenebilmektedir.  Bu noktada belgeye dayalı değerlendirme yapılabilmekte ve sayfa sayısı hesaba katılabilmektedir.

Çeviri fiyat listemize ulaşabilmek için tıklayınız

felemenkçe türkçe ve türkçe flemenkçe

Felemenkçe veya Flemenkçe Türkçe Talepleriniz İçin Çeviri Çözümleri…

Felemenkçe tercüme bürosu, müşterilerinin her türlü tercüme taleplerini karşılamaktadır. Birçok nedene dayalı oluşan Felemenkçe tercüme taleplerinizde Çeviri Çözümleri, yılların deneyimine sahip bir profesyonel tercüme bürosu olarak hizmet vermektedir.

Çeviri Çözümleri, Felemenkçe dilinde verdiği çeviri hizmetleri ile Avrupa kalite standartlarını göz önünde bulundurarak deneyimli tercümanları ile projelerinizi teslim alıyor. Çeviri talepleriniz için sitemizi ziyaret ederek, info@ceviricozumleri.com e posta adresimizle iletişime geçerek ya da 0553 910 31 32 mobil & Whatsapp & Telegram veya 0212 221 45 21 numaralı telefon hatlarımızı kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

 

 

spot_img

GÜNCEL YAZILAR

En Hatasız Çeviri

Makale Çeviri

En Yakın Noter

Noter Nasıl Olunur?

 Creative Commons Atıf-Gayri Ticari-Aynı Lisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı noter onaylı tercüme