Salı, Temmuz 5, 2022
Yeminli Tercüme Bürosuspot_img
Ana SayfaÇeviriSözlü Çeviri ve Sözlü Tercüme Nedir?

Sözlü Çeviri ve Sözlü Tercüme Nedir?

Bir dil çiftinden diğer bir dil çiftine yazılı ya da sözlü ifadelerin sözlü bir biçimde aktarılması işlemine sözlü çeviri  denir.

Sözlü tercüme, yazılı tercümeye göre daha çok dikkat gerektiren bir çeviri türü olmasının yanı sıra konsantrasyon, duyarlılık, konuya ilişkin bilgi, iyi bir bellek ve mükemmel konuşma yeteneği gerektiren bir türdür.

Sözlü Çeviri Çeşitleri Nelerdir?

Ardıl Çeviri (Consecutive Interpretation)

Karşılıklı Çeviri (Liaison Interpreting)

Simultane (Eş Zamanlı) Çeviri (Simultaneous Interpretaion)

başta olmak üzere,

Refakat Çevirisi (Escort Interpretation)

Fısıltı Çevirisi (Whisper Interpretation)

Telefondan Çeviri (Scheduled Phone Interpreting)

Yazılı Belgelerin Sözlü Çevirisi (Sight Translation)

Sözlü Çevirinin İhtiyaç Duyulduğu Yerler Nerelerdir?

Konferanslar,

Mahkemeler,

Nikahlar,

Şirket Toplantıları,

Hastaneler,

Eğitim ya da TV programları,

Basın açıklamaları,

Fabrika gezileri,

Ticaret ve Sanayi odaları,

Tapu Müdürlükleri,

Noterlikler,

Telekonferanslar,

Video konferanslar,

Yukarıda bahsi geçen yerlerde sözlü tercüme işlemi için yeminli tercüme bürosuna bağlı yeminli sözlü tercümanlara ya da yalnızca sözlü tercümanlara gereksinim duyulmaktadır.

ardıl çeviri
 

Ardıl Çeviri Nedir?

Konuşmacının konuşmasının bitmesinin ardından ya da ifade edeceği kısmı açıklamasının ardından söylenilen ifadelerin tutulan notlar eşliğinde konuşmanın ardı sıra çevrilmesi işlemidir. Ardıl çeviriye teknik ya da resmi konularda düzenlenmiş olup, katılımcı sayısının az olduğu ortamlarda başvurulmaktadır. Bu ortamlar basın toplantıları, iş yemekleri, mahkeme salonları gibi organizasyonlar olabilir.

Ardıl çeviri esnasında çevirmen söylediği ifadelere bir daha düzeltebilme fırsatı bulunmadığından dolayı dikkat etmelidir. Bir tane yanlış çevrilen sözcük bile konuşmanın amacından sapmasına sebebiyet verebilmektedir. Bundan dolayı konuşmacı söylenilenleri iyi not almalı, önemli detayları atlamamalıdır.

Simültane (Eş Zamanlı Sözlü Çeviri) Nedir?

Bir dil çiftinde konuşan bir konuşmacının ifadelerini ikinci bir dil çiftinde konuşmacı ile hemen hemen aynı anda çevrilerek, teknolojik teçhizatlar eşliğinde yapılan çeviri türüdür.

Toplantılar, sempozyumlar, TV programları, uluslar arası organizasyonlar ve konferanslar simultane çevirinin ihtiyaç duyulduğu ortamlardır.

Simultane çeviri teknolojik ekipmanlar kullanılarak yapıldığı için sıklıkla tercih edilen bir sözlü çeviri türü olarak ilk sıralarda yerini almaktadır.

Simultane çeviride hataya yer bulunmadığı için tek kişi ile çalışmak yerine ekip halinde çalışma eğilimi mevcuttur.

Simultane Çeviri Ekipmanları Nelerdir?

Simultane çeviri ses geçirmez odalarda mikrofon, kulaklık ve kayıt cihazları eşliğinde gerçekleştirilmektedir.

Karşılıklı Çeviri Nedir?

Birden fazla dili konuşabilen bir tercümanın birbirlerinin dillerini bilmeyen iki kişi ya da kişiler arasında aracı olarak görev yaptığı çeviri türüdür.

İş ziyaretleri, gayri resmi görüşmeler ve devlet adamlarının gerçekleştirdiği ziyaretler esnasında bu çeviri türüne sıkça başvurulmaktadır.

Bu çeviri türünde tercümanın her iki dile de hakim olması gerekmekte, söylenilenleri tam olarak çevirmelidir. Karşılıklı çeviri, ardıl çeviri ve simultane çeviri gibi teferruatlı hazırlık gerektirmemektedir.

Refakat Çevirisi Nedir?

Refakat çevirisi tercümanın bir anlamda iki kişi ya da kişiler arasında refakatçi görevini üstlendiği çeviri türüdür. İş yemeklerinde, seyahatlerde ve fuarlarda bu çeviri türü tercih edilmektedir.

Fısıltı Çevirisi Nedir?

Tercümanın konuşmacıların ikisinin arasına oturarak söylenilenleri aktardığı çeviri türüdür. Konferansların büyük çaplı olması durumunda söylenilenlerin tam olarak anlaşılamaması esnasında bu çeviri türüne başvurulmaktadır.

Telefondan Çeviri Nedir?

Tercümanın toplantı ortamında bulunmasa bile telefon aracılığıyla kişiler arasında iletişim ortamı yarattığı çeviri türüdür.

Yazılı Belgelerin Sözlü Çevirisi Nedir?

Ticaret odalarında ve noterlerde sıkça başvurulan bu çeviri yönteminde tercümanın sözleşme metni, vekaletname, imza beyanı veya herhangi başka bir belgedeki yazılanları okuyup, karşı tarafa özetleyerek aktardığı çeviri türüdür. Bu çeviri türünde işlemin ticaret odası ve noterlikte gerçekleşmesi durumunda tercümanın yeminli olması gerekmektedir.

Sözlü tercüme yazılı tercümeye göre daha çok dikkat ve konsantrasyon gerektiren bir tür olduğu için gerçekleştirilirken alanında uzman, etkili konuşma sahibi, iyi dinleme becerisine sahip tercümanlar tarafından icra edilmelidir.

sözlü tercüme
 

Sözlü Çeviri ve Tercüme Projelerinizde Çeviri Çözümleri…

Çeviri Çözümleri, bünyesinde barındırdığı alanına hakim, etkili konuşma ve iyi dinleme becerilerine sahip tercüman kadrosuyla sözlü çeviri, sözlü tercüme, yeminli sözlü tercüme, fısıltı çevirisi, ardıl çeviri, simultane çeviri, refakat çevirisi gibi pek çok alanda kalitesi ve uygun fiyat anlayışıyla çalışmalarını sürdürmekte ve her geçen kendini geliştirmektedir.

EN 15038 Tercüme Kalite Belgesi çatısı altında profesyonel hizmet ve müşteri memnuniyeti odaklı anlayışıyla İstanbul’un en uğrak yerlerinden birisi olan Perpa Ticaret Merkezi ’nde faaliyet gösteren Çeviri Çözümleri, gerçekleştireceğiniz yeminli sözlü tercüme işlemlerinizin esnasında konum yakınlığının verdiği avantajdan dolayı işlerinizin çabuk hallolması anlamında yardımcınız olacaktır.

Çeviri Çözümleri sözlü tercüme, sözlü çeviri, yeminli sözlü tercüme, simültane çeviri, ardıl çeviri gibi hizmetleriyle ilgili daha fazla bilgi almak ve fiyatlar hakkında bilgi sahibi olmak için  info@okeanostercume.com.tr e-posta adresine maillerinizi gönderebilir ya da 0212 221 45 21 numaralı hattan ve 0553 910 31 32 numaralı Mobil & Whatsapp & Telegram hattından müşteri temsilcisi ile iletişime geçebilirsiniz.

spot_img

GÜNCEL YAZILAR

Hızlı Çeviri

Belge Çeviri

İsveççe Türkçe Çeviri

Netflix Altyazı Çevirisi

 Creative Commons Atıf-Gayri Ticari-Aynı Lisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı noter onaylı tercüme