Perşembe, Ekim 1, 2020
Ana Sayfa Çeviri Sözlü Çeviri ve Sözlü Tercüme Nedir?

Sözlü Çeviri ve Sözlü Tercüme Nedir?

Bir dil çiftinden diğer bir dil çiftine yazılı ya da sözlü ifadelerin sözlü bir biçimde aktarılması işlemine sözlü çeviri veya sözlü tercüme denilmektedir.

Sözlü çeviri veya sözlü tercüme, yazılı çeviriye göre daha çok dikkat gerektiren bir çeviri türü olmasının yanı sıra konsantrasyon, duyarlılık, konuya ilişkin bilgi, iyi bir bellek ve mükemmel konuşma yeteneği gerektiren bir türdür.

Sözlü Çeviri, Sözlü Tercüme Çeşitleri Nelerdir?

Ardıl Çeviri (Consecutive Interpretation)

Karşılıklı Çeviri (Liaison Interpreting)

Simultane (Eş Zamanlı) Çeviri (Simultaneous Interpretaion)

başta olmak üzere,

Refakat Çevirisi (Escort Interpretation)

Fısıltı Çevirisi (Whisper Interpretation)

Telefondan Çeviri (Scheduled Phone Interpreting)

Yazılı Belgelerin Sözlü Çevirisi (Sight Translation)

Sözlü Çeviri ve Tercüme, Yeminli Sözlü Tercümenin İhtiyaç Duyulduğu Yerler Nerelerdir?

Konferanslar,

Mahkemeler,

Nikahlar,

Şirket Toplantıları,

Hastaneler,

Eğitim ya da TV programları,

Basın açıklamalar,

Fabrika gezileri,

Ticaret odası

Tapu

Noter

Yukarıda bahsi geçen yerlerde sözlü tercüme işlemi için yeminli tercüme bürosuna bağlı yeminli sözlü tercümanlara ya da yalnızca sözlü tercümanlara gereksinim duyulmaktadır.

Ardıl Çeviri ( Ardıl Sözlü Çeviri )Nedir?

Konuşmacının konuşmasının bitmesinin ardından ya da ifade edeceği kısmı açıklamasının ardından söylenilen ifadelerin tutulan notlar eşliğinde konuşmanın ardı sıra çevrilmesi işlemidir. Ardıl çeviriye teknik ya da resmi konularda düzenlenmiş olup, katılımcı sayısının az olduğu ortamlarda başvurulmaktadır. Bu ortamlar basın toplantıları, iş yemekleri, mahkeme salonları gibi organizasyonlar olabilir.

Ardıl çeviri esnasında çevirmen söylediği ifadelere bir daha düzeltebilme fırsatı bulunmadığından dolayı dikkat etmelidir. Bir tane yanlış çevrilen sözcük bile konuşmanın amacından sapmasına sebebiyet verebilmektedir. Bundan dolayı konuşmacı söylenilenleri iyi not almalı, önemli detayları atlamamalıdır.

Simültane (Eş Zamanlı Sözlü Çeviri) Nedir?

Bir dil çiftinde konuşan bir konuşmacının ifadelerini ikinci bir dil çiftinde konuşmacı ile hemen hemen aynı anda çevrilerek, teknolojik teçhizatlar eşliğinde yapılan çeviri türüdür.

Toplantılar, sempozyumlar, TV programları, uluslar arası organizasyonlar ve konferanslar simultane çevirinin ihtiyaç duyulduğu ortamlardır.

Simultane çeviri teknolojik ekipmanlar kullanılarak yapıldığı için sıklıkla tercih edilen bir sözlü tercüme türü olarak ilk sıralarda yerini almaktadır.

Simultane çeviride hataya yer bulunmadığı için tek kişi ile çalışmak yerine ekip halinde çalışma eğilimi mevcuttur.

Simultane Çeviri Ekipmanları Nelerdir?

Simultane çeviri ses geçirmez odalarda mikrofon, kulaklık ve kayıt cihazları eşliğinde gerçekleştirilmektedir.

Karşılıklı Çeviri Nedir?

Birden fazla dili konuşabilen bir tercümanın birbirlerinin dillerini bilmeyen iki kişi ya da kişiler arasında aracı olarak görev yaptığı çeviri türüdür.

İş ziyaretleri, gayri resmi görüşmeler ve devlet adamlarının gerçekleştirdiği ziyaretler esnasında bu çeviri türüne sıkça başvurulmaktadır.

Bu çeviri türünde tercümanın her iki dile de hakim olması gerekmekte, söylenilenleri tam olarak çevirmelidir. Karşılıklı çeviri, ardıl çeviri ve simultane çeviri gibi teferruatlı hazırlık gerektirmemektedir.

Refakat Çevirisi Nedir?

Refakat çevirisi tercümanın bir anlamda iki kişi ya da kişiler arasında refakatçi görevini üstlendiği çeviri türüdür. İş yemeklerinde, seyahatlerde ve fuarlarda bu çeviri türü tercih edilmektedir.

Fısıltı Çevirisi Nedir?

Tercümanın konuşmacıların ikisinin arasına oturarak söylenilenleri aktardığı çeviri türüdür. Konferansların büyük çaplı olması durumunda söylenilenlerin tam olarak anlaşılamaması esnasında bu çeviri türüne başvurulmaktadır.

Telefondan Çeviri Nedir?

Tercümanın toplantı ortamında bulunmasa bile telefon aracılığıyla kişiler arasında iletişim ortamı yarattığı çeviri türüdür.

Yazılı Belgelerin Sözlü Çevirisi Nedir?

Ticaret odalarında ve noterlerde sıkça başvurulan bu çeviri yönteminde tercümanın sözleşme metni, vekaletname, imza beyanı veya herhangi başka bir belgedeki yazılanları okuyup, karşı tarafa özetleyerek aktardığı çeviri türüdür. Bu çeviri türünde işlemin ticaret odası ve noterlikte gerçekleşmesi durumunda tercümanın yeminli olması gerekmektedir.

Sözlü tercüme yazılı tercümeye göre daha çok dikkat ve konsantrasyon gerektiren bir tür olduğu için gerçekleştirilirken alanında uzman, etkili konuşma sahibi, iyi dinleme becerisine sahip tercümanlar tarafından icra edilmelidir.

Sözlü Çeviri ve Tercüme Projelerinizde Okeanos…

Okeanos Tercüme, bünyesinde barındırdığı alanına hakim, etkili konuşma ve iyi dinleme becerilerine sahip tercüman kadrosuyla sözlü çeviri, sözlü tercüme, yeminli sözlü tercüme, fısıltı çevirisi, ardıl çeviri, simultane çeviri, refakat çevirisi gibi pek çok alanda kalitesi ve uygun fiyat anlayışıyla çalışmalarını sürdürmekte ve her geçen kendini geliştirmektedir.

EN 15038 Tercüme Kalite Belgesi çatısı altında profesyonel hizmet ve müşteri memnuniyeti odaklı anlayışıyla İstanbul’un en uğrak yerlerinden birisi olan Perpa Ticaret Merkezi ’nde faaliyet gösteren Okeanos Tercüme Şirketi, gerçekleştireceğiniz yeminli sözlü tercüme işlemlerinizin esnasında konum yakınlığının verdiği avantajdan dolayı işlerinizin çabuk hallolması anlamında yardımcınız olacaktır.

Okeanos Tercüme şirketinin sözlü tercüme, sözlü çeviri, yeminli sözlü tercüme, simültane çeviri, ardıl çeviri gibi hizmetleriyle ilgili daha fazla bilgi almak ve fiyatlar hakkında bilgi sahibi olmak için www.okeanostercume.com.tr adresini ziyaret edebilir, info@okeanostercume.com.tr e-posta adresine maillerinizi gönderebilir ya da 0212 221 45 21 numaralı hattan ve 0553 910 31 32 numaralı whatsapp hattından müşteri temsilcisi ile iletişime geçebilirsiniz.

GÜNCEL YAZILAR

Şartname Çevirisi ve Tercümesi

Şartname çevirisi ve tercümesi, kamuya dair alım, satım, kiralama, devretme gibi konularda teknik ve idari konuları belirleyen yazıya şartname denir. Şartname çevirisi genel itibari...

Türkçe’nin Dünya Dilleri Arasındaki Yeri

Türkçenin dünya dilleri arasındaki yeri, Türkçe günümüzde edebiyat ve bilim dili olarak görülen birçok dilden eski bir tarih barındırmaktadır. Birçok dünya dilinden daha eski...

Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi

Yabancı dil olarak Türkçe öğretimi, Türkiye son zamanlarda çeşitli ülkelerden göç alan bir ülke konumundadır. Söz konusu durum Türkçe'nin zorunlu veya yalnızca talep doğrultusunda...

Hangi Yabancı Dilleri Öğrenmelisiniz?

Kariyeriniz için hangi yabancı dilleri öğrenmelisiniz? Günümüzde bilimsel ve teknolojik gelişmeler arttıkça ülkeler arası sınırlarda ortadan kalkmıştır. Böylelikle ülkeler arası etkileşim ve iletişim de...