Fuar Tercümanlığı

Fuar tercümanlığı, fuarlar yerel ve uluslar arası organizasyonlardır. Müşteri, tedarikçi, üretici gibi iş dünyasından birçok kişi ve kurumu bir araya getirmektedir. Fuarlar belirli tarihlerde belirli periyotlarla düzenlenmektedir. İş dünyasından dünyanın birçok yerinden kişi ve şirketler katılımda bulunmaktadır. Her geçen gün artan rekabete bağlı olarak networkünü genişletmek, yeni bağlantılar kurmak isteyen kişiler yabancı potansiyel müşterileri ile görüşme yapma esnasında tercümana ihtiyaç duyarlar.

Çok uluslu fuar organizasyonlarında şirketler stantlarında tercüman bulundururlar. Böylece potansiyel müşterileri ile iletişim sağlayarak yeni bağlantı kurabilirler.

Fuar tercümanlığı sözlü tercüme türlerinde başlı başına bir alandır. Fuar organizasyonunun sektörüne göre tercümanın terminolojiye hakim olması, öncesinde hazırlık yapması gerekmektedir. Fuarın teknik terminolojisinin yanı sıra ticari terminolojiye de hakim olması gerekmektedir. Fuar tercümanlığı ardıl tercüme olarak yapılmaktadır.