Çarşamba, Ocak 27, 2021
Ana Sayfa Çeviri Özbekçe Çeviri ve Tercüme

Özbekçe Çeviri ve Tercüme

Özbekçe çeviri ve tercüme  taleplerinizde uygun fiyatlı, kaliteli, güvenilir ve hızlı tercüme hizmeti almak Çeviri Çözümleri ile mümkün!

Özbekçe

Özbekistan’ın resmi dili olan Özbekçe veya Özbek Türkçesi, Türk dillerinin Karluk grubuna bağlı bir dildir. Eski Çağataycanın çağdaş devamı olan Türk yazı dilleri arasında yer almaktadır. Özbekçe diğer Türk dillerinden tipolojik olarak farklı özelliler barındırmaktadır. Özbekçede ünlü uyumu bulunmamaktadır ve bünyesinde hem Karluk hem Kıpçak hem de Oğuz lehçelerini barındıran tek Türk dili olma özelliğini taşımaktadır. Özbekçede diğer Türk dillerine oranla Farsçanın daha fazla etkisi bulunmaktadır.

1904 yılından önce diğer Türk dilleri gibi Arapça ile yazılan Özbekçe; 1924 ile 1940 dili arasında Latin alfabesi ile yazılmıştır. 1940 yılında Kiril alfabesi ile yazılan dil, Özbekistan’ın bağımsızlığının kazanmasının ardından 1995 yılında Latin esaslı bir alfabeyle yazılmaya başlamıştır. Günümüzde ise hem Latin alfabesi hem de Kiril alfabesi ile yazılmaktadır.

 Özbekistan-Türkiye İlişkileri

Türkiye ve Özbekistan ilişkileri ortak tarih ve kökler bakımından geçmişten bugüne dostane şekilde ilerlemektedir. Türkiye, kardeş ülkelerden Özbekistan ile arasındaki ilişkileri ve işbirliğini her alanda geliştirmeye son derece önem vermektedir. Türk ve Özbek halkları arasındaki ilişkilerin ilerletilmesine yönelik birçok çalışmada bulunulmaktadır.

Özbekistan ile Türkiye arasındaki ikili ticaret hacmi 2017 yılında 1,5 milyar Dolar civarındayken; 2019 yılında bu oran 2,3 milyar Dolar şeklinde yükselmiştir. Özbekistan’da tekstil, gıda, otelcilik, inşaat malzemeleri, plastik, ilaç ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren toplam 1300 kadar Türk sermayeli firma bulunmaktadır.

Özbekçe Çeviri  ve Tercüme

Gerek ikili ilişkiler gerekse geçmişten bu yana uzanan ortak kökler Özbekçe tercüme ihtiyacı oluşturmaktadır.  Bugün teknik, akademik, ticari, hukuki, tıbbi vb. birçok alanda Özbekçe tercüme ve Özbekçe çeviri işlemi gerçekleştirilmektedir. Vatandaşlık, çalışma ve ikamet izni başvuruları, resmi kurumlarda gerçekleştirilen işlemler, eğitim ve evlilik başvuruları için Özbekçe yeminli tercüme talep edilmektedir.

Özbekçe Teknik Tercüme

Teknik ürünlerin ticareti esnasında birçok teknik doküman için Özbekçe teknik tercüme işlemi gerçekleştirilmektedir. Kullanım kılavuzu, katalog, broşür, ürün etiketi, CE belgesi, ÇED raporu, teknik şartname, MSDS formu vb. çevrilmektedir. Teknik çeviri esnasında net, kısa ve anlaşılır cümleler kurulmalı ve teknik terminolojiye son derece dikkat edilmelidir.

Özbekçe Ticari Tercüme

Özbekistan ve Türkiye arasında gerçekleştirilen ticari faaliyetler esnasında birçok evrakın Özbekçe ticari tercüme işlemi gerçekleştirilmektedir. Ticari faturalar, ticari yazışmalar, ticari sözleşmeler, gümrük, taşımacılık ve nakliye evrakları vb. çevrilmektedir. Aynı zamanda ihale evrakları ve diğer dış ticaret evrakları için Özbekçe ticari tercüme hizmeti sağlanmaktadır.  Ticari alanda tecrübe ve derin bilgi birikimi bu alanda tercüme yapan tercümanlarda mutlaka bulunmalıdır.

Özbekçe Hukuki Tercüme

Hukuk alanında birçok sözleşme metni, mahkeme kararları, vekaletname, muvafakatname, toplantı tutanakları vb. belge için Özbekçe hukuki tercüme hizmeti sağlanmaktadır. Hukuk alanında tecrübesi ve bilgi deneyimi bulunan kişiler tarafından Özbekçe hukuki tercüme işlemi gerçekleştirilmelidir. Dilbilgisi, yazım ve imla kurallarına dikkat edilmeli, doğru ve tam çeviri hizmeti sağlandığından emin olunmalıdır.

Özbekçe Finansal Tercüme

Finans alanındaki ilişkiler doğrultusunda birçok finansal doküman için Özbekçe finansal tercüme hizmeti sağlanmaktadır.  Mali raporlar, gelir tabloları, bilançolar vb. çeşitli dokümanlar çevrilmektedir. Finansal terminolojiye hakimiyet finansal tercüme evraklarında büyük önem taşımaktadır.

Özbekçe Yeminli Tercüme

Özbek ve Türk halklarının birbirine olan yakınlığı doğrultusunda ülkemizdeki Özbek vatandaşların sayısı gün geçtikçe artış göstermektedir.  Özbek vatandaşlarının ülkemizdeki resmi kurumlarda gerçekleştirecekleri işlemlerde Özbekçe yeminli tercüme talep edilmektedir. Bunun yanında karşılıklı öğrenci transferleri, vatandaşlık, çalışma ve ikamet izinleri, evlilik, tapu alım satım işlerinde Özbekçe yeminli tercüme gerekmektedir.

Kimlik, ehliyet, doğum belgesi, vekaletname, diploma, transkript,  sabıka kaydı, mahkeme evrakları vb. için Özbekçe yeminli tercüme gerçekleştirilmektedir. Özbekçe yeminli tercüme, yemin zaptı bulunan Özbekçe yeminli tercümanlar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Özbekçe Çeviri Fiyatları

Karakter sayısı üzerinden belirlenen Özbekçe tercüme fiyatlarında yeminli tercüme talepleri doğrultusunda birtakım değişiklikler gözlemlenebilmektedir.  Sayfa sayısı ve belge üzerinden değerlendirme bu durumlarda hesaba katılmaktadır.

Özbekçe Tercüme Bürosu

Özbekçe tercüme işlemleri bir Özbekçe tercüme bürosu aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Çeviri ÇözümleriÖzbekçe çeviri taleplerinizde uygun fiyatlı, kaliteli ve güvenilir hizmet sağlayan bir Özbekçe tercüme bürosu olarak faaliyet göstermektedir.

Kurulduğu günden beridir tüm ekibine etik değerlerini ve müşteri odaklı çalışma değerlerini benimsetmiştir. Tüm çalışmalarını EN15038 Çeviri Hizmet Kalite Standartlarında yürütmektedir.

Özbekçe çeviri ve tercüme hizmetlerimiz hakkında bilgi için Çeviri Çözümleri. Ayrıca 0553 910 31 32 veya 0212 221 45 21 numaralı hatlardan bizlere ulaşabilirsiniz.

GÜNCEL YAZILAR