Özbekçe Çeviri ve Tercüme

Özbekçe çeviri ve tercüme  taleplerinizde uygun fiyatlı, kaliteli, güvenilir ve hızlı tercüme hizmeti almak Çeviri Çözümleri ile mümkün!

Özbekçe

Özbekistan’ın resmi dili olan Özbekçe veya Özbek Türkçesi, Türk dillerinin Karluk grubuna bağlı bir dildir. Eski Çağatayca’nın çağdaş devamı olan Türk yazı dilleri arasında yer almaktadır. Özbekçe diğer Türk dillerinden tipolojik olarak farklı özelliler barındırmaktadır. Özbekçede ünlü uyumu bulunmamaktadır ve bünyesinde hem Karluk hem Kıpçak hem de Oğuz lehçelerini barındıran tek Türk dili olma özelliğini taşımaktadır. Özbekçede diğer Türk dillerine oranla Farsçanın daha fazla etkisi bulunmaktadır.

1904 yılından önce diğer Türk dilleri gibi Arapça ile yazılan Özbekçe; 1924 ile 1940 dili arasında Latin alfabesi ile yazılmıştır. 1940 yılında Kiril alfabesi ile yazılan dil, Özbekistan’ın bağımsızlığının kazanmasının ardından 1995 yılında Latin esaslı bir alfabeyle yazılmaya başlamıştır. Günümüzde ise hem Latin alfabesi hem de Kiril alfabesi ile yazılmaktadır.

 Özbekistan-Türkiye İlişkileri

Türkiye ve Özbekistan ilişkileri ortak tarih ve kökler bakımından geçmişten bugüne dostane şekilde ilerlemektedir. Türkiye, kardeş ülkelerden Özbekistan ile arasındaki ilişkileri ve işbirliğini her alanda geliştirmeye son derece önem vermektedir. Türk ve Özbek halkları arasındaki ilişkilerin ilerletilmesine yönelik birçok çalışmada bulunulmaktadır.

Özbekistan ile Türkiye arasındaki ikili ticaret hacmi 2017 yılında 1,5 milyar Dolar civarındayken; 2019 yılında bu oran 2,3 milyar Dolar şeklinde yükselmiştir. Özbekistan’da tekstil, gıda, otelcilik, inşaat malzemeleri, plastik, ilaç ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren toplam 1300 kadar Türk sermayeli firma bulunmaktadır.

özbekçe çeviri

Özbekçe Çeviri  ve Tercüme

Gerek ikili ilişkiler gerekse geçmişten bu yana uzanan ortak kökler Özbekçe tercüme ihtiyacı oluşturmaktadır.  Bugün teknik, akademik, ticari, hukuki, tıbbi vb. birçok alanda tercüme işlemi gerçekleştirilmektedir. Vatandaşlık, çalışma ve ikamet izni başvuruları, resmi kurumlarda gerçekleştirilen işlemler, eğitim ve evlilik başvuruları için yeminli tercüme talep edilmektedir.

Özbekçe Türkçe Çeviri

Teknik ürünlerin ticareti esnasında birçok teknik doküman için Özbekçe teknik tercüme işlemi gerçekleştirilmektedir. Kullanım kılavuzu, katalog, broşür, ürün etiketi, CE belgesi, ÇED raporu, teknik şartname, MSDS formu vb. çevrilmektedir. Teknik çeviri esnasında net, kısa ve anlaşılır cümleler kurulmalı ve teknik terminolojiye son derece dikkat edilmelidir.

Özbekistan ve Türkiye arasında gerçekleştirilen ticari faaliyetler esnasında birçok evrakın Özbekçe ticari tercüme işlemi gerçekleştirilmektedir. Ticari faturalar, ticari yazışmalar, ticari sözleşmeler, gümrük, taşımacılık ve nakliye evrakları vb. çevrilmektedir. Aynı zamanda ihale evrakları ve diğer dış ticaret evrakları için ticari tercüme hizmeti sağlanmaktadır.  Ticari alanda tecrübe ve derin bilgi birikimi bu alanda tercüme yapan tercümanlarda mutlaka bulunmalıdır.

Hukuk alanında birçok sözleşme metni, mahkeme kararları, vekaletname, muvafakatname, toplantı tutanakları vb. belge için Özbekçe hukuki tercüme hizmeti sağlanmaktadır. Hukuk alanında tecrübesi ve bilgi deneyimi bulunan kişiler tarafından hukuki tercüme işlemi gerçekleştirilmelidir. Dilbilgisi, yazım ve imla kurallarına dikkat edilmeli, doğru ve tam çeviri hizmeti sağlandığından emin olunmalıdır.

Finans alanındaki ilişkiler doğrultusunda birçok finansal doküman için Özbekçe finansal tercüme hizmeti sağlanmaktadır.  Mali raporlar, gelir tabloları, bilançolar vb. çeşitli dokümanlar çevrilmektedir. Finansal terminolojiye hakimiyet finansal tercüme evraklarında büyük önem taşımaktadır.

özbekçe yeminli tercüme

Özbekçe Yeminli Tercüme

Özbek ve Türk halklarının birbirine olan yakınlığı doğrultusunda ülkemizdeki Özbek vatandaşların sayısı gün geçtikçe artış göstermektedir.  Özbek vatandaşlarının ülkemizdeki resmi kurumlarda gerçekleştirecekleri işlemlerde yeminli tercüme talep edilmektedir. Bunun yanında karşılıklı öğrenci transferleri, vatandaşlık, çalışma ve ikamet izinleri, evlilik, tapu alım satım işlerinde yeminli tercüme gerekmektedir.

Kimlik, ehliyet, doğum belgesi, vekaletname, diploma, transkript,  sabıka kaydı, mahkeme evrakları vb. için yeminli tercüme gerçekleştirilmektedir. Yeminli tercüme, yemin zaptı bulunan yeminli tercümanlar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Özbekçe Çeviri Fiyatları

Karakter sayısı üzerinden belirlenen tercüme fiyatlarında, tercümesi yapılacak olan metnin yoğunluğuna ya da hacmine bağlı olarak çeşitli indirimler yapılabilmektedir. Aynı şekilde, yeminli tercümesinde ise sayfa sayısı ve belge üzerinden değerlendirme yapılarak ücretlendirilmektedir. Yeminli tercümesi yapılacak belge sayısına bağlı olarak da indirim uygulanmaktadır. Öğrencilere, tercümesini yaptırmak istedikleri öğrenci belgeleri için  standart fiyatlar üzerinden indirim yapılmaktadır. Çeviri fiyatları için teklif isteyebilirsiniz…

Özbekçe Tercüme Bürosu

Çeviri ÇözümleriÖzbekçe çeviri taleplerinizde uygun fiyatlı, kaliteli ve güvenilir hizmet sağlayan bir tercüme bürosu olarak faaliyet göstermektedir.

Kurulduğu günden beridir tüm ekibine etik değerlerini ve müşteri odaklı çalışma değerlerini benimsetmiştir. Tüm çalışmalarını EN15038 Çeviri Hizmet Kalite Standartlarında yürütmektedir.

Özbekçe çeviri hizmetlerimiz hakkında bilgi için info@ceviricozumleri.com adresimize email gönderebilirsiniz. Ayrıca 0553 910 31 32 MOBİL / WHATSAPP / TELEGRAM veya 0212 221 45 21 numaralı hatlardan bizlere ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler