Arapça Çeviri ve Tercüme

Arapça çeviri, ticari ve günlük işlemlerde sıklıkla karşılaştığımız, ihracat ve ithalat işlemleri, öğrenci kayıt veya denklik gibi işlemler ya da oturum izinleri gibi pek çok işlem için gerekli olan ve gün geçtikçe talep oranı artan bir konudur. Dolayısı ile günümüzde ana dilimiz Türkçe’den sonra günlük hayatta en çok kullanılan yazılı dil İngilizce ve ikinci dil Arapça, yanı sıra konuşulan yabancı dil ise Arapçadır. Orta Doğu ülkesinin resmi dili olan ve Arap dünyası ile Batı dünyası arasında güçlü bir köprü görevi gören Arapça, kökleri oldukça eskiye dayanan ve günümüzde tüm lehçeleri ile birlikte ortalama 420 milyon kişi tarafından konuşulan bir dildir. Çok farklı millet, kültür ve coğrafyada konuşuluyor olmasından dolayı da birçok farklı türde değişkeleri bulunan bu dil, kendi içinde dahi birçok ayrı dile ayrılmıştır. Sami dil ailesine ait olan Arapça, İslam dininin dili olarak da kabul edildiğinden dolayı tarihsel ve dilbilimsel açıdan oldukça önemli bir yere sahiptir.

arapça

İslam Dünyasının Dili Arapça

Her ne kadar büyük medeniyetlerin ve kültürlerin oluşmasında büyük etkisi olan dillerden birisi olsa da, Arapçanın kullanımı 7. yüzyıla kadar Arap Yarımadası içinde sınırlı kalmıştır. İslam dininin dili olması sebebiyle, bu dinin yayılmasıyla birlikte Arapça konuşan kişi sayısı da büyük bir hızla artmış ve Arap dili ( https://www.britannica.com/topic/Arabic-language ) Arap Yarımadasını aşarak Irak, Suriye, Mısır gibi ülkelerde konuşulmaya başlanmıştır. Tarihin ilerleyen sayfalarında meydana gelen kültürel aktarım ve savaşlarla birlikte, bu köklü dil doğuda Afganistan’dan batıda İspanya’ya kadar kullanılır hale gelmiştir.

Arapçanın Diğer Diller Üzerindeki Etkisi

Bu dil, bir bütün olarak düşündüğümüzde İslam dinini benimseyen ülkelerin dillerinde daha fazla etkili olmuştur. Aynı kutsal kitabı paylaşmanın getirdiği bilgi alışverişi, bu ülkeler arasında farklı alanlarda da bağ kurulmasını sağlamıştır. Bu dilin kelimelerini hala Urduca, Türkçe, Farsça, Malayca gibi birçok dilde görmekteyiz. Ancak bu sadece İslam ülkeleri ile sınırlı kalmamıştır. Avrupa’da da birçok okulda bu dilin öğretilmesi teşvik edilmiştir. Çünkü ticari ve politik anlaşmalar için zengin bir havuz oluşturan Arap ülkeleri, jeopolitik kaynakları ile güçlü bir topluluktur.

arapça çeviri

Arapça Türkçe ve Türkçe Arapça Çeviri

Özellikle Türkiye bazında ele aldığımızda, Arap ülkeleri ve Arapça konuşan vatandaşlar ile oldukça sık bir biçimde temasta bulunmaktayız. Ülkemize gelerek yatırım yapmak isteyen yatırımcılar, şirket açmak veya hisse almak isteyen iş insanları ya da sağlık turizmi kapsamında ülkemize tedavi olmaya gelen kişiler dahil birçok sebepten dolayı çeviri hizmetine ihtiyaç duyulmaktadır.

BM veya Uluslararası Ceza mahkemesi gibi birçok kuruluş, Arapçadan Türkçeye veya Türkçeden Arapçaya birçok belgenin çevrilmesini talep eder ve resmi işlemlerde kullanılması durumunda yeminli tercüme işlemi yapılması gerekmektedir.

Bunların dışında göç ederek ülkemize gelen vatandaşlar çeviri hizmeti alanında en çok desteğe ihtiyaç duyan kesim olarak değerlendirilebilir. Bu kişilerin ülkemizde eğitim alması, sağlık hizmetlerinden faydalanması, çalışabilmesi veya ikamet alabilmesi için yine resmî kurumlarda yeminli tercüme hizmetinden faydalanmaları gerekmektedir.

Günlük Hayatta Arapça Türkçe Çeviri

Resmi işlemleriniz için bir tercüme ofisinde veya yeminli tercüman tarafından yapılmış çevirilere ihtiyacınız olsa da günlük yaşantınızda ihtiyacınız olan iletişimi sağlamak için basılı ve çevrimiçi olarak birçok kaynak kullanabilirsiniz. Örneğin;

Türkçeye henüz hâkim değilseniz fakat örneğin ikinci dil olarak İngilizce kullanıyorsanız, İngilizce Arapça kaynakları kullanarak da çapraz dilden Türkçe olarak iletişim kurmayı deneyebilirsiniz. Örneğin;

Arapça Çeviri Neden Önemlidir?

Arap dilini dünya çapında önemli kılan en önemli etmenlerden birisi şüphesiz petrol kaynaklarına sahip olmasıdır. Dünya ticareti için büyük öneme sahip olan bu kaynak dolayısıyla Arap dünyasıyla yakın ilişkilerde bulunmaya çalışan Batı dünyası, şüphesiz ihtiyacı olan iletişimi ve bilgi aktarımını hatasız ve eksiksiz bir çeviri hizmetiyle sağlayacaktır.

Özellikle jeopolitik konumundan ve ülkelerarası ilişkilerden dolayı ülkemizle yakın ilişki içinde bulunan Orta Doğu ülkelerinden gelen vatandaşların ülkemizde gerçekleştirecekleri her türlü faaliyet için doğru bir iletişim kurulması gereklidir ve tam da bu noktada doğru ve kaliteli çeviri ihtiyaçları ortaya çıkmaktadır.

Türkiye açısından değerlendirildiğinde, ana dili Arapça olan pek çok kişinin çeşitli sebeplerden Türkçe Arapça çeviriye ihtiyaç duyduğu görülecektir. Örneğin taşınmaz mülk satın alarak Türkiye’de yatırım yapmak isteyen yatırımcılar resmi işleri ve evrakları için kaçınılmaz şekilde Arapça Türkçe çeviriye ihtiyaç duyacaklardır. Ülkemize gelerek iş kurmak veya hisse almak isteyen iş insanları için finansal alanda, ülkemizde yaşadığı sırada hukuki meseleleri bulunan Arap vatandaşlar için hukuk alanında ya da ülkemizin gelişmiş sağlık turizminden faydalanmak için gelen kişilerin sağlık raporları vb. gibi belgeleri için sağlık alanında kaliteli bir Arapça Türkçe çeviri hizmeti alınması gerekmektedir.

Arapça Sözlü Çeviri 

Arapça konuşan kişiler tarafından noterlerde gerçekleştirilen vekâlet, hisse devri, imza beyanı gibi işlemler ile ticaret odalarında gerçekleştirilen şirket kuruluş ve tescil işlemleri; tapu devri ve nikâh gibi işlemler için sözlü tercüme hizmeti talep edilmektedir.

Sözlü tercüme hizmeti noter yemin zaptı bulunan yeminli tercümanlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Yeminli tercümanın sözlü tercüme esnasında dili etkin ve akıcı kullanması, iyi düzeyde dinleme ve konuşma becerisine sahip olması sürecin hızlandırılması konusunda oldukça önemli bir yere sahiptir.

Bunların yanında alacağınız sözlü çeviri hizmetinde dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. İlk olarak hizmet alacağınız tercümanın hem Türkçe hem de Arapça dillerine iyi derecede hâkim olması gerekmektedir. Sözlü tercümeye özellikle noterler ve ticaret odaları gibi resmi makamlarda ihtiyaç duyulduğu göz önüne alındığında, hata payının yok denecek kadar az olması gerekmektedir. Çevirileri yaparken kalite ve güvenilirlik hiçbir zaman arka plana atılmamalıdır. Arapça çeviri alanında her daim yoğun hizmet veren Çeviri Çözümleri, Arapça çeviride alanında uzman çevirmenler ile çalışarak diğer tercüme bürolarından ayrılır. Arapça hukuki, medikal, resmî belge çevirisi gibi yazılı alanların yanı sıra kaliteli sözlü çeviri hizmetlerini de müşterilerine sunar.

Arapça Tercüme Bürosu

Çeviri hizmetine ihtiyaç duyduğunuzda işleminiz için alanında uzman ve deneyimli bir ekipten oluşan bir tercüme bürosu seçmeniz işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Özellikle resmi dairelerde tamamlamanız gereken işlemlerde ihtiyacınız olan çevirinin hatasız ve eksiksiz olması çok önemlidir. Bu sebeple uygun fiyatta kaliteli ve güvenilir bir çeviri hizmeti sunan bir tercüme bürosu tercih etmeniz size büyük fayda sağlayacaktır.

Arapça Tercüme Alanında Sunduğumuz Hizmetler

  • Belgelerinizi uygun formatta düzenleyerek, hatasız ve eksiksiz bir şekilde size çeviriyi sunuyoruz.
  • Finans, hukuk, medikal, resmî belge gibi birçok alanda hizmet veriyoruz.
  • Yazılı Arapça çeviriye ek olarak Arapça sözlü çevirialanında da donanımlı bir çevirmen ekibi ile çalışıyoruz. Bu sayede, gerek resmi işlemlerinizde gerekli olan yeminli tercüme gerekse iş hayatınızda ihtiyacınız olan çevirileriniz için eksiksiz bir hizmet sunuyoruz.
  • Çeviri sonunda geri bildiriminizi önemsiyoruz ve sizin için daima gelişerek ilerliyoruz.
  • Çeviri ihtiyaçlarınız hakkındaki sorularınızı 7/24 bizimle paylaşabilir, alacağınız hizmet konusunda bilgi alabilirsiniz.

Arapça Çeviri Fiyatları

Çeviri hizmetine ihtiyaç duyan müşterinin kriterleri arasında kaliteli, güvenilir ve hızlı bir hizmet almanın yanı sıra uygun fiyata bu hizmeti alabilmek de bulunmaktadır. Dolayısıyla müşterinin ihtiyaç duyduğu hizmeti müşteriye en uygun fiyata ve en kaliteli şekilde sağlayacak olan tercüme bürosundan memnun kalma düzeyi de o oranda artacaktır.

Çeviri hizmetlerinde fiyat belirlenirken belge dili, sayfa ve belge sayısı gibi değişkenler dikkate alınıyor olsa da genel olarak belgenin karakter sayısı ve noter onaylı olup olmayacağı gibi etkenlere göre bir fiyat belirlenir.

Arapça çeviri fiyatları için tıklayınız

çeviri çözümleri

Türkçe Arapça ve Arapça Türkçe Çeviri İçin Profesyonel Çözüm…

Çeviri Çözümleri ile, her iki dilde profesyonel bir şekilde okuyan, yazan ve konuşan deneyimli bir kadronun size sağlayacağı kaliteli çeviri hizmetinden faydalanabilir; Noterlikler ve Ticaret Odalarında ihtiyaç duyduğunuz her türlü çeviri hizmeti için yardım alarak işlemlerinizi kolay ve hızlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Uzun yıllardır sunduğumuz güvenilir çeviri hizmetleri ve Avrupa Kalite Standartlarını baz alan politikamız ile Arapça Türkçe dil çiftinde size en iyi hizmeti vermek için Çeviri Çözümleri olarak çalışmaktayız. Yeminli tercümen hizmetlerimiz sayesinde ihtiyaçlarınızı anında yanıtlayarak diploma, transkript, nüfus cüzdanı çevirilerinizi kısa sürede iletmekteyiz. Uygun fiyat politikamız ile en iyi hizmeti sağlama gayemizle hizmetinizdeyiz.

Arapca Ceviri Talepleriniz için Çeviri Çözümleri…

Arapça Türkçe çevirileriniz hakkında Çeviri Çözümlerinden bilgi almak için sitemizi ziyaret edebilir, info@ceviricozumleri.com e posta adresimize yazabilir ya da 0553 910 31 32 Mobil & Whatsapp & Telegram veya 0212 221 45 21 numaralı telefon hatlarımızdan bizi arayarak iletişime geçebilirsiniz.

 

 

İlgili Makaleler