Galiçyaca Hangi Ülkenin Dili?

İspanya’da, Kastilyan dili dışında Baskça, Katalanca ve Galiçyaca da konuşulmaktadır. Bu dillerin her biri farklı özelliklere sahip olmakla birlikte İspanyolca ile kısmi benzerlik taşırlar. Galiçyaca, İspanya’nın kuzeybatı köşesinde yer alan Galiçya Özerk Bölgesi’nde konuşulmaktadır. Çetin deniz kıyıları, yeşillikler içindeki manzaraları ve Keltlerle paylaşılan ortak mirasları nedeniyle Galiçyalılar, her zaman ilgi gören bir ulus olmuştur. Galiçyaca, Latince kökenli dillerden gelmektedir. Bunun anlamı İspanyolca, Katalanca, Fransızca ve İtalyanca ile aynı kökleri paylaşmaktadır. Dünyada yaklaşık 3 milyon kişi tarafından konuşulan Galiçyaca dili, İspanya’nın Galiçya Özerk Bölgesi dışında Arjantin, Uruguay, Almanya ve İsviçre gibi Galiçyalı göçmenlerin olduğu bölgelerde de konuşulmaktadır. Galiçya halkının %58’i bu dili konuşurken nüfusun %90’ı anlayabilmektedir. Galiçyaca hangi ülkenin dili ve Galiçyaca çeviri ve tarihi hakkındaki diğer detaylar…

Galiçyaca Tarihi

12.yüzyılda Latince metinlerde Galiçyaca cümleler ortaya çıkmaya başlamıştır. Galiçyaca, ozamanlar Eski Portekizce ya da Eski Galiçyaca olarak geçmektedir. Bu dildeki en eski yazı, 1200’lerdeki bir şiirdir. 13-15. yüzyılda Galiçyaca – Portekizce birçok şarkı, şiir ve dini metin yazılmıştır. 19. yüzyılda Galiçya kültürü tekrar yeşermeye başladığında Galiçyaca, standart edebi dil olarak ortaya çıkmıştır. Bu yeniden doğuşun temsilcileri arasında Frei Martín Sarmiento önemli bir rol oynamıştır. 1863’te Rosalía de Castro tarafından yazılan Cantares Gallegos şiiri, Galiçyacanın yeniden kullanılmasında bir dönüm noktasıdır. 20. yüzyılın başlarında Irmandades da Fala adında bir örgüt, Galiçya dilinin korunması, teşviki ve onurlandırılması adına çalışmalar yaparak dergiler çıkarmıştır. 1930’larda Galiçya’ya özerklik kazandırma çalışmaları İspanya İç Savaşı nedeniyle sonuç vermemiştir. Franco döneminde ise Galiçyaca konuşmak, öğretmek, yayınlar yapmak ve kitap basmak yasaklanmıştır. 1950’lerde bazı Galiçyaca yayınların çıkarılmasına yeniden izin verilmiştir.

galiçya

İspanya’nın 5 Resmi Dilinden Biri: Galiçyaca

Galiçyaca; Kastilyanca, Baskça, Katalanca ve Aranese ile İspanya’nın 5 resmi dilinden biridir. Galiçyaca, 1978’de resmi statü kazanarak ilköğretim ve ortaöğretimde İspanyolca ile birlikte kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıca Galiçya bölgesindeki üniversitelerin eğitim dili de Galiçyacadır. Her yıl bu dilde birçok kitap basılmaktadır. 1985’te Galiçyaca televizyon kanalları faaliyetine başlarken 1996’da buna radyo kanalları da eşlik etmiştir. O Correo Galego adındaki gazete ise sadece Galiçyaca dilinde basılır ve günlük haberleri bildirir. Galiçyaca kentsel bölgelerde daha az konuşulurken kırsal kesimlerde yaygınlaştığını görebilirsiniz.

galiçyaca çeviri

Galiçyaca Çeviri

Galiçyaca, İspanyolcadan farklı bir dil olarak Kuzeydoğu İspanya bölgesinde aktif olarak konuşulan bir dildir. Bu nedenle Galiçyacadan Türkçeye ya da Türkçeden Galiçyacaya çeviri yaparken bu dilin karakteristik özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. Galiçyaca tercüman olmak için bu dili yeterli düzeyde bilmeli ve çeviri edincine sahip olmalısınız. Galiçya kültürüne hakim çevirmenler, İspanya’da konuşulan diğer diller ile Galiçyaca arasındaki ayrımı kolaylıkla yapmaktadır. Galiçyaca yeminli tercüman olmak için ise İspanyolca dilinden yeminli tercümanlık hakkı kazanmalısınız. Çünkü Türkiye’deki sınav sistemlerinde İspanyolca dil edincinizin yeterli olduğunu kanıtlayabileceğiniz birçok sınav ve kurs varken bu durum Galiçyaca için zordur.

Galiçyaca Çeviri Örneği

Kaynak Metin

Tódolos seres humanos nacen libres e iguais en dignidade e dereitos e, dotados como están de razón e conciencia, díbense comportar fraternalmente uns cos outros.

Çeviri Metin

Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar. Akıl ve vicdanla donatılmışlardır, birbirlerine kardeşlik anlayışıyla davranmalıdırlar.

galiçyaca hakkında ilginç bilgiler

Galiçyaca Hakkında İlginç Bilgiler

  • Galiçyaca, İspanyolcaya göre daha fazla sesli harf içerir. Ayrıca kardeş dili Portekizcede bulunan gırtlak seslerinin çoğu Galiçyacada yoktur.
  • Galiçyaca, bir İspanyolca lehçesi değildir. İspanyolca ve Portekizcenin karışımından da oluşmamıştır. Orta Çağ’da Latin dilleri ayrılmaya başladığında kuzey İspanya’da ayrışan dillerden biridir. Portekizce, Galiçyacadan Portekizler İspanyollardan bağımsızlığını kazandığında ayrılmıştır.
  • Galiçyaca “x” harfi, “sh” sesini temsil eder. Galiçyaca “xente”, İspanyolca “gente”dir. Fakat ikisi de “hente” olarak okunmaktadır.
  • Galiçyaca, genellikle peltek çıkarılan sesler içerir ve bu dilde birleşik zaman yoktur.
  • Galiçya’da her 4 çocuktan biri Galiçyaca konuşmamaktadır. Bu nedenle dilin korunması adına çalışmalar sürmektedir.

Galiçyaca Tercüme Taleplerinizde Profesyonel Çözüm…

Çeviri Çözümleri, nitelikli Galiçyaca tercümanları sayesinde belgelerinizi kısa sürede çevirerek talebiniz doğrultusunda kaşeleme işlemi gerçekleştiriyor. İspanyolca ve Galiçyaca arasındaki farklar, sadece sözvarlığı ve yapısal olarak sınırlı değildir. Fonetik açıdan da önemli ayrımlar vardır ve sözlü tercümanlar dillerin telaffuzlarına dikkat etmelidir. Çeviri Çözümleri, sözlü Galiçyaca tercüme hizmeti vererek yüz yüze ya da online konferans, toplantı gibi etkinliklerinizde yıllardır sizinle çalışmaktadır.

Tercüme ve çeviri fiyatları için tıklayınız…

Siz de Galiçyaca Türkçe ve Türkçe Galiçyaca çeviri fırsatlarımız ve uygun fiyat avantajlarımızdan faydalanmak için e posta adresimiz info@ceviricozumleri.com ve telefon numaralarımız 0212 221 45 21 ve 0553 910 31 32 aracılığıyla bizlere ulaşabilirsiniz.

Galiçyaca Hangi Ülkenin Dili?

İlgili Makaleler