Hangi Yabancı Dilleri Öğrenmelisiniz?

Kariyeriniz için hangi yabancı dilleri öğrenmelisiniz? Günümüzde bilimsel ve teknolojik gelişmeler arttıkça ülkeler arası sınırlarda ortadan kalkmıştır. Böylelikle ülkeler arası etkileşim ve iletişim de hat safhaya ulaşmıştır. Dolayısıyla kişilerin anadillerinin yanı sıra ikinci bir yabancı dili öğrenmeleri şart olmuştur.

Yaptığımız meslekler doğrultusunda iş hayatımızda fark yaratmak ve sağlam bir kariyer inşa etmek için günümüzde ikinci bir dil çok önemlidir.  Aynı zamanda kendimizi ve zihnimizi geliştirmek ve farklı dünyadan insanlarla iletişim kurmak adına ikinci dil mutlaka öğrenilmelidir.

Hangi Yabancı Dilleri Öğrenmelisiniz?

Dil öğrenmenin saydıklarımız haricinde birçok avantajı daha bulunmaktadır. Ancak önemli olan hangi dili öğrendiğinizdir. Çünkü doğru dile yatırım yapmanız aynı zamanda geleceğiniz adına da doğru bir yatırım yapmanızı sağlamaktadır.

İngilizce

İngilizce günümüzde, dünya çapında çok sayıda insanın anadili olması yanı sıra çok sayıda insanın ikinci dilidir. Bunda İngilizcenin internet başta olmak üzere eğitim, iş, medya, diplomasi, havacılık, ticaret vb. birçok alanda ortak dil olmasının payı büyüktür. Dolayısıyla İngilizce biliyor olmanız sizi birçok alanda öne geçirmektedir.

Çince

Çin’in anadili olan Çince bugün bir milyardan fazla insan tarafından konuşulmaktadır. Dünyanın en çok konuşulan dilidir. Bunda Çin nüfusunun payı bulunmaktadır. Bütün otoriterlerin önümüzdeki yıllarda süper gün olması beklenilen Çin’in, hızla büyüyen ekonomisi ve küresel ticaretteki konumu Çince bilmenin önemini artıran etmenlerden birisidir. Çin’de bulunan Amerikan tabanlı çok uluslu şirketlerin bulunması finans, bankacılık, pazarlama vb. alanlarda sayısız iş fırsatını beraberinde getirmektedir.

İspanyolca

Dünyada en çok resmi dil olarak kabul edilen İspanyolca mutlaka öğrenilmesi gereken dillerin başında gelmektedir. Eğitim açısından en çok tercih edilen ülkelerden birisi olan İspanya’da eğitim görmek istiyorsanız, mutlaka İspanyolcayı öğrenmelisiniz.

İspanyolca, Amerika’da en çok konuşulan ikinci dil, Güney Amerika’da da birçok ülkenin resmi dilidir. Söz konusu durum İspanyolcayı öğrenmenin bu ülkelerde sizlere istihdam fırsatı yaratacağı anlamına gelmektedir.

Almanca

130 milyondan fazla insan tarafından konuşulan Almanca dünyanın en gelişmiş ekonomilerinden birisine sahip Almanya’nın resmi dilidir. Almanca bilmenin bu noktada faydası büyüktür. Almanya, otomotiv, elektronik, kimya ve gıda endüstrisinde oldukça gelişmiş bir sanayi ülkedir. Dolayısıyla Almanca bilmenin getirisi bu sektörlerde fazladır. Almanya’nın Türkiye’nin en büyük dış ticaret ortaklarından biri olduğu düşünüldüğünde Almanca bilmenizin size getireceği fayda saymakla bitmemektedir.

Fransızca

Avrupa’nın en büyük üçüncü ekonomisine sahip Fransa’nın anadili Fransızcayı biliyor olmanızın getirdiği birçok avantaj bulunmaktadır. Bir zamanların lingua francası olan Fransızcanın hala birçok alanda önemi büyüktür.  Ticaret ve diplomasi alanlarında önemi büyük Fransızcanın birçok Afrika ülkesinde de resmi dil olması bu ülkelerle kurulacak bağlantılar açısından önemlidir. Aynı zamanda Fransa’nın eğitim ve seyahat amaçlı tercih edilen ülkelerin başında gelmesi Fransızca biliyor olmanızı gerektirmektedir.

Arapça

Kuran-ı Kerim’in dilinin Arapça olması bu dile olan ilginin en önemli nedenlerinden birisidir. Yaklaşık 27 ülkede resmi dil statüsünde olan Arapça, özellikle Ortadoğu ile iş yapanlar için gerekli bir dildir. Ortadoğu en büyük ihracat pazarlarından birisidir ve bu noktada Arapça konuşabilmek büyük bir avantajdır.

Ülkemizde son zamanlarda artan Arap nüfusundan kaynaklı Arapça tercüme ihtiyaçlarından kaynaklı olarak Arapça biliyor olmak son derece kıymetlidir.

Rusça

Özellikle son zamanlarda Rusya’nın birçok boy göstermeye başladığı bilinen bir gerçektir. Rusya iş yapmak için yeni alanlar arayan, yani iş alanı bereketli bir ülkedir. Dünyanın bu iş alanı bereketli ülkesinde genişlemek isteyen şirketler için ise fırsat oldukça fazladır. Ancak Rus dünyasında çok az kişinin İngilizce bilgisi vardır. Dolayısıyla bu anlamda Rusça biliyor olmak çok büyük bir avantajdır.

Başka Hangi Diller?

Bu dillerin yanı sıra Portekizce ve Japonca gibi dilleri biliyor olmanızca birçok alanda kariyeriniz için emin adımlarla ilerlemenize yardımcı olmaktadır. Önemli olan hangi sektörde ilerlemek istediğiniz ve bunun doğrultusunda hangi dili öğrenmek istediğinizle ilgilidir.

Gerisi size kalmış…

Çeviri Çözümleri

0212 221 45 21 & 0553 910 31 32

 

 

 

 

İlgili Makaleler