Ko-Ko Tekniği Nedir?

Yabancı dil öğrenmede alternatif teknik arayanlar için: Ko-Ko Tekniği Nedir?  Muhtemelen birçoğumuz yabancı bir dili öğrenmek için en etkili ve kısa sürede sonuç veren yöntemi bulmak için kafa yormuşuzdur. Muhtemelen de bu dili öğrenmek için çeşitli adımlar atmışızdır. Yabancı dil öğrenmek birçok kişinin hem ihtiyacı hem de isteği olduğu için her ne kadar süreç boyunca zorluk çekseler de yabancı dil öğrenmeye yeltenenler bu meseleyi bir an önce çözümlemek isterler. Bu nedenle birçok kişi her yıl sayısız teknik, kurs, vb. yollara başvuruyor. Peki, yabancı dil öğrenmede en etkili ve kısa sürede sonuca ulaştıran yöntem hangisidir?

Ko-Ko Tekniği Nedir? 

16 dil bilen Richard Simcott’a göre, yabancı bir dil öğrenirken hangi yöntemi uyguladığımızdan çok bu konuda istikrarlı olmamız önemli. Okuyarak, yazarak yahut bir öğretmen eşliğinde öğrenmek de yöntemlerden biri. Fakat özellikle son dönemlerde oldukça popüler hale gelen Ko-Ko tekniği diğer yöntemlere oranla çok daha etkili ve kısa süreli bir yöntem. Peki nedir bu Ko-Ko tekniği?

Korkusuzca konuş anlamına gelmekte olan Ko-Ko tekniği, ‘Bu dilde yeterli değilim konuşursam beni anlamazlar.’ veya ‘Konuşursam da kesin yanlış konuşurum’ diye endişeye ve korkuya kapılmadan korkusuzca konuşmaya başlamamız gerektiğine vurgu yapar. Yani Ko-Ko tekniğinde yapmamız gereken şey korkusuz ve cesur olup kendimize güvenip sadece konuşmak.

Ek olarak, bu tekniğin asıl sahibinin çocuklar olduğunu söylemek gerekir çünkü yapılan araştırmalar gösteriyor ki, bir dili en hızlı öğrenebilen yaş grubu ‘çocuk yaş grubudur’ bunun sebebi ise çocukların biri dili korkusuzca konuşmaları ve hata yapmaktan çekinmemeleridir. Bu duruma örnek olarak, ellerindeki ürünleri turistlere satmaya çalışan esnaf çocukları düşünebilirsiniz.

Ko-Ko Tekniğini Uygulayabileceğiniz Ortamlar Nelerdir ve Bu Ortamları Nasıl Oluşturabilirsiniz?

Eğer Ko-Ko tekniğini uygulamaya karar verdiyseniz ikinci adım nerede ve kiminle konuşacağınıza kafa yormak olacaktır muhtemelen. Size en uygun olan yolu seçmekle başlayabilirsiniz. Örneğin, eğer maddi durumunuz iyiyse ve buna ayıracak vaktiniz varsa en çok önerilen yöntem o dilin konuşulduğu ülkeye gidip dili öğrenmektir. Ama buna ayıracak bütçeniz ve zamanınız yoksa ‘Cambly’ ve ‘Tandem’ gibi uygulamalardan ya çok cüzi fiyatlara ya da bedavaya benzer bir deneyim elde edebilirsiniz.

Bunun dışında, öğrenmek istediğiniz dili çok iyi konuşan bir arkadaşınızla (aralarda dahi olsa Türkçe konuşmamaya özen göstererek) buluşmalar düzenleyip pratik yapabilirsiniz. Eğer bu imkanlardan hiç birine sahip değilseniz odanıza çekilip hayali diyaloglar oluşturarak kendi başınıza konuşma pratikleri yapabilirsiniz.

Çeviri Çözümleri

 

İlgili Makaleler