Roman Çevirisi ve Roman Tercümesi

Roman çevirisi ve roman tercümesi eski zamanlardan bu yana dünya klasiklerinin Türkçeye uyarlanmasıyla beraber gelişen ve en sık talep edilen tercüme türlerinden birisidir.

Roman Nedir?

Bir kişinin ya da bir grup insanın başından geçenlerin belli bir kronolojik sırayla mantıksal, duygusal ve sanatsal ilişkiler bağlamında öykülendiği uzun kurgusal anlatımlara roman denilmektedir.

Roman Türleri Nelerdir?

  • Sosyal romanlar,
  • Serüven romanları,
  • Tarihi romanlar,
  • Psikolojik romanlar,
  • Biyografik romanlar,
  • Otobiyografik romanlar,
  • Polisiye romanları

Pek çok tür barındıran romanlar çeşitli alanlarla bağlantı kurmaktadır. Bu bağlamda anlatım tekniği ve biçemi romanın türü, konusu ve hitap ettiği okuyucu kitlesi bağlamında değişebilmektedir.

Günümüzde Türk yazarlar tarafından yazılmış ve yazılmakta olan halihazırda pek çok roman bulunurken, geçmişten bu yana dünya klasiklerinden Türkçeye uyarlanmış ve uyarlanmaya devam edilen pek çok roman da bulunmaktadır.

Dünya klasikleri başta olmak üzere yabancı yazarlar tarafından yazılan pek çok eseri ya da Türk yazarlar tarafından yazılmış eserleri yabancı dillere uyarlama bağlamında roman çevirisi hizmetinden faydalanılmaktadır.

Söylenilmek istenilenleri insanlara daha etkili, daha süslü ve daha yaratıcı bir dille anlatan edebi çeviri kapsamında ele alınan roman tercümesi çoğu zaman transcreation işlemini gerektirmektedir.

Transcreation nedir?

Yaratıcı çeviri olarak dilimize aktarılan transcreation işlemi kaynak dilden hedef dile yapılan çevirilerde tercümanın yaratıcı bir dil kullanarak çeviri işlemini hedef kültüre uygun olarak gerçekleştirmesi işlemi olarak tanımlanmaktadır.

Dilin kültürü, kültürün de dili etkilediği önermesi bağlamında roman çevirisi  işlemi başta olmak üzere dilin yaratıcı, etkin ve süslü bir şekilde kullanılmasını gerektiren tüm edebi çeviri türlerinde transcreation işleminden yararlanılmaktadır.

Roman Çevirisi Taleplerinizde Çeviri Çözümleri…

Çeviri Çözümleri dili etkili bir şekilde kullanabilen, yaratıcılık yönünden kuvvetli, dilbilgisi, yazım ve imla kurallarını gözeten, edebi çeviri bağlamında tecrübe sahibi tercüman kadrosuyla roman çevirisi ve roman tercümesi ve transcreation hizmeti vermektedir.

Bir yazarın farklı dillerdeki okuyuculara hitap etme ve kurgu dünyalarını şekillendirme bağlamında etkili bir araç olan romanların çeviri işleminin ne denli önem taşıdığının bilincinde olarak roman tercümesi ve edebi çeviri çalışmalarını gerçekleştirmektedir.

Çeviri Çözümleri, çeviri hizmetleri ile ilgili olarak daha detaylı bilgi ve fiyat teklifi almak için info@ceviricozumleri.com adreslerinden bizlere ulaşabilir ya da 0553 910 31 32 veya 0212 221 45 21 numaralı hatlarımızdan kurumsal müşteri temsilcimizle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler