Pazartesi, Mart 20, 2023
Yeminli Tercüme Bürosuspot_img
Ana SayfaÇeviriTürkçe Gürcüce Çeviri ve Tercüme

Türkçe Gürcüce Çeviri ve Tercüme

Türkçe Gürcüce çeviri ve tercüme, Türkiye, sınır komşularından biri olan Gürcistan ile geçmişten beri yakın ilişkiler içerisindedir. İki ülke arasındaki temaslar, çeviri sektörünün canlanmasını sağlar. Gürcistan Türkiye arası, konum olarak Karadeniz’den geçildiğinde oldukça yakındır. Bu yakınlık, kültürlerin birbirini etkilemesine de sebep olmuştur. Ayrıca iki ülke, büyük çaplı transit kara ve deniz yolu ulaşımının da parçasıdır. Uluslararası taşımacılığın önemli bir ayağı olan bu ulaşım faaliyetleri, ticari çevirilerin artmasını sağlar. Güney Kafkas dillerinden biri olan Gürcüce ve Gürcüce çeviri hakkında detaylar…

gürcistan_gürcüce

Gürcüce Hakkında Bilgiler

Yaklaşık 4 milyon kişi tarafından konuşulan Gürcüce, Gürcistan’ın resmi dilidir. Fakat Türkiye, Rusya, Kazakistan gibi ülkelerde de azınlık gruplar tarafından konuşulmaktadır. Gürcüce, Lazcaya benzemesine rağmen farklıdır. Yazılı Gürcüce örnekleri, ilk olarak milattan sonra 430 yılında Filistin’deki bir kilisede bulunmuştur. Buradaki Gürcüce yazılar, Yunan alfabesine benzeyen harfler ile yazılmıştır. Fakat Gürcüce alfabe, Arami harflerine de benzeyen eşsiz bir alfabe örneğidir ve köklü bir geçmişe dayanır. Gürcücenin de diğer dillerde olduğu gibi değişim evreleri vardır. Bu dönemleri ve özelliklerini bilmek, Gürcüce çevirmenler için metnin hedef kitlesine uyum göstermek açısından gereklidir.

Gürcüce Lehçeler

Gürcüce, diğer dillerle kıyaslandığında görece az konuşulan bir dil olmasına rağmen birçok lehçeye sahiptir. Bu lehçeleri konuşan kişiler, birbirini rahatlıkla anlayabilir. Bu kadar çok lehçenin ortaya çıkması ise Gürcistan’ın Karadeniz kıyısındaki şehirlerimiz gibi dağlık olması ve yakın alanların dağlarla bölünerek küçük topluluklar oluşturmasıdır. Bazı Gürcistan lehçeleri; Adzhar, Ferejdan, Gurian, Imeretian, Imerxev Kartlian, Ingilo, Kaxetian, Meskhur-Javakhuri, Moxev’dır.

Gürcüce Alfabe Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Gürcistanlı araştırmacılara göre Gürcistan yazınını Kral Parnavaz yaratmıştır. Kralın hangi dönemlerde yaşadığı tam olarak bilinmese de milattan önce 3. yüzyılda yaşadığı tahmin edilmektedir. Birçok araştırmacı, bu dönemin Gürcüce alfabenin ilk ortaya çıktığı dönem olduğuna inanmaktadır. Zaman içinde Gürcü alfabesi de değişime uğramıştır. Bu değişimlerin üç aşaması olmuştur: Asomtavruli, Nuskhakhutsuri ve Mkhedruli. Günümüzde kullanılan ve 33 harften oluşan Gürcüce (bilgi için…) alfabesi, Mkhedruli’dir. Alfabede büyük harfler yoktur ve bir kelimenin içinde 3-4 tane sessiz harf görebilirsiniz. Bazen bu sessiz harflerin sayısı 8’e kadar çıkmaktadır.

gürcüce çeviri

Gürcüce Vize Çevirisi

Turizm seçenekleri göz önünde bulundurulduğunda Türkiye’ye yakın olan ülkeler her zaman daha avantajlıdır. Bu noktada Gürcistan, Türk vatandaşları için belirli bir süre zarfında Türk kimliği (yeni tip kimlik ile mümkündür) ve pasaport ile girişleri kabul ederken belirtilen süreyi aşmanız durumunda vize talep etmektedir. Her iki ülkenin vize anlaşmaları çerçevesinde 1 yıla kadar oturumlarda vize istenilmemektedir. Şayet 1 yıldan fazla oturumda bulunmanız halinde vize gerekmektedir. Gürcistan vizesi almak, istenen şartları tamamladığınızda son derece kolaydır. Fakat vize belgelerini eksiksiz olarak teslim etmeniz gerekir.

Vize belgeleri içinde konaklamanızı kanıtlayan evraklar, banka dökümleri, seyahat sağlık sigortası ve seyahat amacınız yer almaktadır. Örneğin değişim programı ile Gürcistan’a seyahat edeceksiniz bunu belirten öğrenci belgesi, kabul mektubu gibi evraklar yanınızda olmalıdır. Konsolosluklardan Gürcüce çeviri belge talebi doğrultusunda güvenilir bir yeminli Gürcüce tercüman bürosuna başvurmalısınız. Çeviri Çözümleri, Türkçe Gürcüce dil çiftinde profesyonel çeviri hizmeti vererek vize alma aşamasındaki müşterileri için süreci kontrol altına alıyor.

Gürcüce Ticari Tercüme

2007 yılından beri Türkiye, Gürcistan’ın en yakın ticari ortaklarından biridir. İki ülkenin de diğer bir ülke toprağında çok fazla yatırımı vardır ve bu yatırımlar her sene gittikçe artmaktadır. Ülkeler arası kimlikle seyahat ise ticari hacmi gittikçe genişleterek ortak girişimlerin artmasına yol açmıştır. Bu artan ticari anlaşmalar ise çevirinin sürekliliğini sağlamıştır. Böylece 2007’den beri Gürcüce Türkçe çeviri oranı da özellikle ticari ve hukuki alanda ivme kazanmıştır. Resmi kurumlardan da çok sık talep edilen profesyonel Gürcüce çeviriler, devletler arası ikili anlaşmalar neticesiyle son derece önemlidir. Bu nedenle Gürcüce ticari çevirilerinizde kaliteli ve deneyimli çeviri bürolarından destek alarak süreci sorunsuz bir şekilde yönetebilirsiniz. Çeviri çözümleri, uzman Gürcüce yeminli tercüman ile nitelikli çeviri hizmetleri sunar.

türkçe gürcüce çeviri

Gürcüce Türkçe Çeviri

Gürcüce Türkçe çeviri yapılırken dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. Öncelikle bu iki dilde birbirine benzeyen kelimeler olduğu için anlam yanılsaması yaşanabilir. Ayrıca Gürcüce farklı dönemlerin etkisinde kalmıştır. Çeviriler yaparken istenen dönemin özelliklerine uygun bir Gürcüce çeviri sunmak gerekir. Gürcüce teknik çeviri yaparken kullanılan terimlerin alan ile uyumlu olması, dil bilgisi yapılarının kusursuz kullanılması gerekir. Sözlü çeviri yapılması durumunda çeviri yapılacak alana göre uzman bir ardıl ya da simultane çevirmen gönderilir. Çeviri Çözümleri, uzun soluklu çeviri projelerinde birden fazla Gürcüce tercüman görevlendirirken çevirinin bir bütün olarak tutarlı ilerlemesine özen gösterir. Gürcüce tercüme işlemi tamamlandıktan sonra redaksiyona giden metinlerdeki pürüzler, kısa sürede giderilir.

Gürcüce çeviri fiyatları için tıklayınız…

Gürcüce Çeviri ve Tercüme Taleplerinizde Kurumsal Çözüm…

Çeviri işlemi sürecinde müşterimiz ve proje yöneticisi arasında proje detaylarını takip etmek için bilgilendirme kanallarımız bulunmaktadır. Çeviri çözümleri olarak Gürcüce Türkçe çeviri de dahil olmak üzere çeviri yaptığımız tüm dillerden süreç öncesi, sırası ve sonrası fark etmeksizin her aşamada sizlerle birlikte çalışıyoruz. Sizden aldığımız dönütler sayesinde ilerleyerek gelişiyoruz. Çeviri Çözümleri uygun Gürcüce çeviri fırsatları için info@ceviricozumleri.com adresine ya da 0212 221 45 21 veya 0553 910 31 32 numaralı MOBİL / WHATSAPP / TELEGRAM hatlarımıza yazarak bizlere ulaşabilirsiniz.

spot_img

GÜNCEL YAZILAR

 Creative Commons Atıf-Gayri Ticari-Aynı Lisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı noter onaylı tercüme