Pazartesi, Temmuz 6, 2020
Ana Sayfa Çeviri Vekaletname Nedir? Vekaletname Tercümesi Neden Gereklidir?

Vekaletname Nedir? Vekaletname Tercümesi Neden Gereklidir?

Bir kişinin başka bir kişiyi kimi durumlarda kendi adına hareket edebilmesi adına yetkilendirdiğini bildiren yazılı belgeye vekaletname denilmektedir.

Vekaletnameler genel olabileceği gibi sınırlı yetkili de olabilmektedir. Borçlar kanuna göre vekaletnameler bir nevi sözleşme görevi görmektedir.

Vekalet Kimlere Verilmektedir?

Vekalet verilecek kişilerin akli dengesinin yerinde olması ve 18 yaşının üstünde olması gerekmektedir. Aksi durumdaki kişilere vekalet verilememektedir.

Vekaletname Çeşitleri Nelerdir?

  Genel vekalet,

  Tapu vekaleti,

  Veraset ve intikal vekaleti,

  Gayrimenkul alım satım vekaleti

  Hisse devri vekaleti

  Muhasebe vekaleti

  Avukat vekaleti

Başta olmak üzere pek çok vekaletname çeşidi bulunmaktadır.

Vekalet Çıkarmak İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

  Kimlik kartı veya nüfus cüzdanı,

  Vesikalık fotoğraf,

  Vekalet veren kişi veya vekalet verilen kişi yabancı uyruklu ise pasaportunun noter onaylı tercümesi

sağlandığı takdirde kişiler noterlikler aracılığıyla vekalet verebilmektedir.

Noterlerle belgeler Türkçe hazırlanmaktadır. Bundan dolayı Türkçe bilmeyen kişilerin yanlarında yeminli tercüman bulundurmaları da gerekmektedir.

Vekalet verecek olan kişinin yabancı uyruklu olması durumunda da yabancı dilde yazılan vekaletin Türkçeye noter onaylı tercümesi gerekmektedir.

Vekaletname Tercümesinin Gerekli Olduğu Durumlar Nelerdir?

  Araç satış işlemleri,

  Gayrimenkul işlemleri,

  Bankacılık işlemleri,

  Muhasebe,

  Kiraya verme,

  Miras intikal işlemleri,

  Numara taşıma işlemleri,

  Gümrük işlemleri

ve buna benzer pek çok işlem için vekaletname tercümesine sözlü veya yazılı olarak ihtiyaç duyulmaktadır.

Okeanos Uluslar arası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi İstanbul’un en işlek iş merkezlerinden birisi olan Perpa’da bulunan ofisiyle tercüme sektörünün önde gelen firmaları arasında yer almaktadır.

Beyoğlu 25. Noterliği ile aynı binada bulunmanın vermiş olduğu avantajla yabancı uyruklu kişilere vekalet verme süreçlerinde yazılı ve sözlü tercüme hizmeti sağlamaktadır.

Vekaletname tercümesi, vekaletname çevirisi ve yeminli tercüme ile ilgili olarak daha detaylı bilgi ve fiyat teklifi almak için www.okeanostercume.com.tr adresinden bizlere ulaşabilir veya info@okeanostercume.com.tr adresine e-posta gönderebilir ya da 0553 910 31 32 veya 0212 221 45 21 numaralı hatlarımız aracılığıyla bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

GÜNCEL YAZILAR

Özel Şartlarda YKS 2020

Özel şartlarda YKS 2020, bilindiği üzere dünyaca bir pandemi sürecinden geçiyoruz.  COVID-19 salgınının olumsuz etkilediği alanlardan birisi de haliyle eğitim sektörü… Pandemi nedeniyle ertelenen ve...

Osmanlıca Tercüme ve Osmanlıca Çeviri

Osmanlıca tercüme ve çeviri, Osmanlıca, 13.yy’da Osmanlı İmparatorluğunda kullanılmış olan dilin adıdır. Çoğunlukla Arapça ve Farsçanın etkisi altında kalan bir dil olarak Arap alfabesinin...

Farsça Yeminli Tercüme

Farsça yeminli tercüme, Farsça, İran başta olmak üzere Tacikistan, Afganistan, Özbekistan ve Basra Körfezi ülkelerinde konuşulan, Hint-Avrupa dil ailesinin Asya kolunun Hint-İran öbeğinde arasında...

Azerice Tercüme ve Azerice Çeviri

Azerice tercüme ve Azerice Çeviri, Azerice veya diğer bir deyişle Azerbaycan Türkçesi Türk dilinin Oğuz veya Batı lehçelerinden biri olup Azerbaycan'ın resmi dilidir. Azerbaycan'ın yanı...