Akademik Kariyer Planlama

Her gencin aklının bir köşesinde olan akademik kariyer planlama bazen hayat şartları işin içine dâhil olduğunda uygulanamayabiliyor. Öyle ki hayallerinin peşinden koşmak isteyenler her geçen gün hayallerinden kopup iş hayatına bir an önce atılmak için çaba gösteriyor. Uzun yıllar boyunca aldıkları eğitim bir yana olsun bir de sosyal meseleler ile özgüvenlerini yitiren birçok kişi akademik kariyer hayallerini ise bir köşeye bırakıyor. Oysa birey bu planlara sadık kalarak hayatını daha da farklı şekilde yaşayabilmektedir.

Akademik Kariyer Planlama İçin Kısa Tüyolar…

Profesyonel düşün “Çaylak” gibi çalış…

Yapılan en büyük hatalardan biri de arzulanan planların gerçekleşebilmesi için gereken ortamı sağlamamak. Oysa geçmiş yıllarda biriktirdiklerimiz ile geleceği inşa ettiğimiz yadsınamaz bir gerçek. Birçok zaman unutur insan bu gerçeğini. Geçiştirmeye başlar, umursamaz bir tavır alır. Eğer bir şey uğruna çaba göstermezseniz o şeyi hak etmiyorsunuz demektir ve siz o geleceğin gerçekleşmesini bekleyemezsiniz. Bu yüzden kişi hayatını idealindeki kariyer hedefine uygun şekilde planlayarak yaşamalıdır. Bir nevi öz doyum peşinde olan insan kariyer hedeflerini koruyarak yaşayacak ve doğru zamanı bekleyecektir. Zamanı geldiğinde kariyer planları onu hedeflediği noktaya ulaştıracaktır.

Disiplinin gücü!

Hangi başlıkta çalışma yapıldığı fark etmeksizin disiplinli çalışmalar sonucu kişi başarılı bir kariyer oluşturabilmektedir. Akademik kariyer sanıldığı gibi sadece üniversiteler, enstitüler yahut çeşitli bilim merkezleri ile değil kişisel girişimlerle de oluşturulabilmektedir. Temel etken ise kişinin peşine düştüğü fikrin arkasını bırakmamasıdır. Tarih nice insan görmüş, nice olaya tanıklık etmiştir fakat sadece değişime imza atan sayılı isim geleceğe ismini taşıyabilmiştir.

Başarısızlık da bir başarıdır…

Tabii her zaman işler yolunda gitmeyebilir. Fakat unutulmaması gereken şey şu: Hedefi olan birey muhakkak başarıya ulaşmaktadır. Bu başarı kişinin benliğinde mevcut olup zaman içerisinde çevresindekiler tarafından da fark edilmektedir. Akademik Kariyer planları olanlar bu yüzden önemle bu planları koruyup, uygulamalıdır.

Plan yapamıyorum ki ben?

Bahanelerin ardına saklanılmaması gerektiğini biliyoruz. En kötü plan bile insanı bir yere getirecektir. En azından bulunduğu konumdan öteye götürecektir. Kişinin attığı her adımın ona değer kattığını ve hedeflerine biraz daha yaklaştırdığını düşünürsek kariyer planları için işe koyulmalıdır. İşte o zaman o planladığı gelecek ona daha da yakın olacaktır. Başarı yürekten arzulayanlara ulaşır ve çabaladığı sürece birçok engelin üstesinden gelecektir. Bir gün ardına dönüp baktığında kat ettiği yolu ve hayallerine ne kadar yaklaştığını görecektir.

Çeviri projeleriniz için 0212 221 45 21 numaralı telefonumuzdan ya da 0553 910 31 32 numaralı whatsapp hattımızdan kurumsal müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler