Ankara Anlaşması

Ankara Anlaşması, 1963 yılında İngiltere, Almanya, Fransa ve Benelüks ülkeleri ile Türkiye arasında imzalanan anlaşmadır. Ankara Anlaşması ile anlaşmaya tabi ülkelerle imzanın atıldığı dönem geçerli olan kanun, hüküm ve yönetmelikler ilerleyen yıllarda da geçerliliğini korumaktadır.  Serbest meslek icra etme vizesi olan bu anlaşma ile kişiler İngiltere’de iş kurabilmekte, yaşayabilmekte ve vatandaşlık edinebilmektedir.

Ankara Anlaşması Nedir?

Ankara Anlaşmasının Şartları Nelerdir?

Bu vizeye başvurabilmek adına belli kriterlerin karşılanması gerekmektedir. Öncelikle Türk vatandaşı olmanız gerekmektedir. Sonrasında iş kurmak adına gerçek bir niyete sahip olmalısınız.

Seçeceğiniz işin serbest meslek erbabı olarak yapabileceğiniz bir iş olmasına dikkat etmek önemlidir. Aynı zamanda işinizi kurmanız için yeterli miktarda sermayeye sahip olmanız gerekmektedir. Seçeceğiniz iş alanı için yeterli yetkinliğe sahip olmanız da önemlidir.

Ayrıca işinizi yürütebilecek ve hayatınızı idame ettirecek düzeyde İngilizce biliyor olmanız gerekmektedir. Son olarak mutlaka başvuruda belirttiğiniz işi yapmanız gerekmektedir.

Ankara Anlaşmasına Kimler Başvurabilir?

İngiltere’de şirket kurmak ve kendi işini yapmak isteyen herkes başvurabilmektedir. Daha ayrıntılı bilgi vermek adına şu şekilde açıklanabilmektedir.

– 18 yaşını doldurmuş kişiler,

– Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişiler,

– Faaliyet gösterdiği alanda iş kurabilmek adına yeterli sermayeye be yeterli eğitime sahip kişiler,

Ankara Anlaşması vizesine başvurabilmektedir.

Ankara Anlaşması Vizesi İle Vatandaşlık ve Oturum İzni Alınır mı?

Anlaşma vizesiyle İngiltere’ye giriş yapan kişiler öncelikle 1 yıl, akabinde 3 yıl, son olarak 4 yıl İngiltere’de çalışmalıdır.  5 yıllık süreci ülkede faaliyet göstererek tamamlayan kişiler İngiltere’de süresiz oturum hakkına sahip olabilirler.

İngiltere vatandaşlığına başvuruda bulunulabilmesi için ise ülkede 6 yıllık aktif bir sürecin geçmesi gerekmektedir.

Ankara Anlaşması Başvuru Evrakları Nelerdir?

Ankara Anlaşması başvurusunda bulunacak kişilerin belli başlı evrakların aslını ve İngilizce yeminli tercümelerini ibraz etmeleri gerekmektedir. İlgili evraklar arasında öncelikle iki adet fotoğrafla birlikte öz geçmiş ve niyet mektubu yer almaktadır.

Sonrasında maddi durumu gösteren belge, mesleki eğitim belgeleri ve son iki yıllık hesap dökümü bulunmaktadır. Kişi ilgili evrakları ve İngilizce yeminli tercümeleri Ankara Anlaşması vizesine başvurabilmektedir.

Ankara Anlaşması Başka İş yerinde Çalışma İmkanı Sağlar mı?

Başvurusu olumlu sonuçlanan kişi öncelikle başvuru formunda belirttiği işi yapmakla yükümlüdür. İngiltere sınırları içerisinde 4 yıl boyunca kendi işini yapması koşuluyla başka bir iş yerinde çalışma hakkı elde edebilmektedir.

Ankara Anlaşması Vize Başvurusu Olumlu Sonuçlanan Kişinin Ailesini de Yanında Götürme İmkanı Var mıdır?

Başvurusu olumlu sonuçlanan kişinin aile bireylerinin de ayrıca Anlaşmanın vizesine başvurmaları gerekmektedir. Kişi ancak bu şekilde ailesiyle birlikte İngiltere’ye gitme şansı elde edebilmektedir.

Ankara Anlaşmasının Sonuçlanma Süresi Nedir?

Anlaşmanın vize başvuruları zaman zaman değişiklik göstermesine rağmen genellikle 30 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Bazı durumlarda 2-3 hafta içerisinde de sonuçlandığı görülmektedir.

Ankara Anlaşması Son Başvuru Tarihi Nedir?

Türk vatandaşlarına İngiltere’de iş kurma imkanı tanıyan Ankara Anlaşmasıyla son yıllarda birçok Türk vatandaşı İngiltere’ye gelme imkanı bulmuştur.

31 Ocak 2020 tarihi itibariyle İngiltere Avrupa Birliği’nden tamamen ayrılacaktır. Bu durumda Brexit’ten sonra bu anlaşma İngiltere açısından sona ermiş bulunacaktır. İngiltere’nin AB’ye olan sorumluluklarının 31 Aralık 2020’de sona ermesinden dolayı Ankara Anlaşması son başvuru tarihi bu tarihte olacaktır.

31 Aralık 2020 tarihine kadar başvurular kabul edilmesine karşın 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle hiçbir başvuru kabul görmeyecektir.

Ankara Anlaşması Evraklarının Tercüme Süreci Nasıldır?

Ankara Anlaşmasına başvurulabilmesi için belirtilen evrakların İngilizce yeminli tercümesi gereklidir.  Tüm evraklar hatasız ve eksiksiz çevrilmeli ve İngilizce yeminli tercüman tarafından kaşelenerek imzalanmalıdır.

Türkiye’de bir yeminli tercüme bürosuna başvurmanız halinde evraklarınızın İngilizce yeminli tercümesi başvuru için yeterli sayılmaktadır. Ancak başvurunuzun olumlu sonuçlanabilmesi adına Ankara Anlaşması başvuru evrakları, büyük bir titizlikle ve profesyonellikle çevrilmelidir. Böylelikle işlemlerinizde sıkıntı yaşama payı sıfıra inmektedir.

Teminli Tercüme Taleplerinizde Okeanos…

Okeanos Tercüme, müşterilerinin hayatında böylesi büyük öneme sahip bir konuda uzman kadrosu eşliğinde profesyonel yeminli tercüme hizmeti sağlamaktadır.  Daha önce pek çok müşterisi için  evrakların İngilizce yeminli tercümesini gerçekleştiren bir yeminli tercüme bürosu olarak bu konuda tecrübe sahibidir.

Kurulduğu günden bu yana etik ve ilkeli çalışmalarını uygun fiyat, kalite ve güvenilir tercüme hizmetiyle birlikte sunmaktadır. Müşteri memnuniyeti odaklı yaklaşımı sayesinde yıllardır başarılı projelere imza atmıştır.

Perpa Ticaret Merkezi’nde faaliyet gösteren Okeanos Tercüme, müşterileri için kolay ulaşım sağlanabilen bir konumda bulunmaktadır.

Yeminli tercüme ve çeviri hizmeti hakkında detaylı bilgi için www.okeanostercume.com.tr web sitemizden bizlere ulaşabilirsiniz. Dilerseniz 0553 910 31 32 veya 0212 221 45 21 numaralı hatlarımızdan da kurumsal müşteri temsilcimizle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler