Salı, Eylül 12, 2023
Yeminli Tercüme Bürosuspot_img

Makedonca Türkçe Çeviri ve Tercüme

Güney Slav dillerinden birisi olan Makedonca, Makedonların ve Kuzey Makedonya Cumhuriyeti nin resmi dilidir. Yaklaşık olarak 2 milyon konuşucusu bulunan Makedonca, Kiril alfabesi ile yazılmaktadır. Bulgarca, Sırpça ve Hırvatça ile benzerlikler taşıdığı söylenen Makedonca, Bulgar dilbilimciler tarafından Bulgarca nın bir lehçesi olarak görülmektedir. Bunun yanı sıra geçmişte pek çok Sırp, Makedoncayı özerk bir dil olarak kabul etmeyi reddetmiş 1945’e kadar Sırpçanın bir lehçesi olarak ilan etmişlerdir. Tüm bunlara ek olarak Yunanlar tek Makedon dilinin eski Yunanca lehçesi olan eski Makedonca olduğu konusunda ısrar etmektedir. Yunanlılara göre Makedonca Modern Yunancanın Kuzey lehçesidir. Balkan ülkeleri arasında Makedonca ile ilgili böylesi tartışmalar mevcuttur. Makedoncanın özerk bir dil olduğu bilinen bir gerçektir. Kuzey Makedonya, Makedonca, Makedonca Türkçe çeviri ve tercüme ile ilgili detaylar…

Türkiye ve Kuzey Makedonya İlişkileri

Türkiye Makedonya ilişkilerine bakacak olursak, 1991’de Makedonya’nın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkenin Türkiye olduğunu görürüz. Yunanistan, Bulgaristan, Sırbistan gibi ülkelerle yaşadığı sıkıntılar Makedonya’yı Türkiye’ye yakınlaştırmıştır. Türkiye hem Makedonya’da yaşayan Türk vatandaşlarının güvenliği açısından hem de Balkanlardaki istikrarı adına Makedonya ile iyi ilişkiler içinde bulunmuş, Makedonya’yı siyasal anlamda desteklemiştir. Bu durum iki ülke arasında ekonomik, siyasi, askeri, ticari birçok alanda ilişkileri geliştirmiştir.

Eğitim alanındaki ilişkiler bağlamında Makedonya Türkiye’nin “Büyük Öğrenci Projesi” kapsamında Türkiye’ye lisans ve lisansüstü eğitimini devam etmek üzere öğrenciler göndermektedir. Kültürel ilişkilere bakacak olursak 1 Aralık 2009 tarihinde yürürlüğe giren “2009-2010 Yıllarına Ait İşbirliği Programı” kapsamında iki ülkede karşılıklı kültür merkezlerinin açılmış olduğuna şahit oluruz.

Makedonya ile Türkiye arasındaki ticari ilişkiler 7 Eylül 1999’da imzalanan Serbest Ticaret anlaşması kapsamında gelişmiştir. İki ülke arasındaki ticaret hacmi de git gide artan bir yükseliş göstermektedir.

Türkçe Makedonca ve Makedonca Türkçe Çeviri

Tüm bu ilişkiler çerçevesinde iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi, etkileşimlerin artması adına Makedoncadan Türkçeye tercüme, Türkçeden Makedoncaya çeviri ihtiyacı doğmuştur.

Daha öncede söz edildiği üzere eğitim amaçlı Türkiye’ye gelen pek çok Makedon vatandaşı bulunmaktadır. Bu öğrencilerin öğrenim belgelerinin tanınması, ikametgah almaları ve vize işlemleri açısından bunların yanı sıra yalnızca seyahat ve iş amaçlı diploma, transkript, adli sicil kaydı, seyahat sağlık sigortası, kimlik, pasaport, doğum belgesi, nüfus kayıt örneği gibi belgelerin çevirisine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tür belgeler noter onayı veya yeminli kaşesi gerektiren belgelerdir bundan dolayı Makedonca yeminli tercüman tarafından yapılmalı, gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra tasdike uygun bir biçimde hazırlanmalıdır.

Makedonca Ticari Çeviri ve Tercüme

İki ülke arasındaki gelişmiş ticari ilişkilerin iletişimsel bağlamda daha da gelişmesi açısından yıllık raporlar, mali raporlar, ithalat ve ihracat için gerekli belgeler, banka hesap özetleri, banka dekontları, sigorta poliçeleri, ticari yazışmalar gibi belgelerin Makedonca çeviri, Makedonca tercümesi gerekmektedir. Ticari belgeler iş dünyasına ve iş dünyası terminolojisine hakim tercümanlar tarafından yapılmalıdır.

Türkiye ile Makedonya arasında ithali ve ihracatı yapılan ürünlerin katalogları, kullanım kılavuzları, broşürler, patent gibi belgelerin çevirisine de gerek duyulmaktadır. Makedonca teknik çeviri, alanında uzman kişiler tarafından ilgili alan terminolojisi uyarınca yapılmalıdır.

Makedonca Çeviri Taleplerinizde Çeviri Çözümleri…

Çeviri Çözümleri, teknik, akademik, ticari, hukuki birçok alanda uygun fiyatları, kaliteli hizmeti, zamanında teslim anlayışıyla çalışmalarını sürdürmekte, her geçen gün kendini geliştirerek faaliyet göstermektedir.

Çeviri Çözümleri ,  Makedonca çeviri ve tercüme hizmeti hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz info@ceviricozumleri.com adresimize mail gönderebilir, 0212 221 45 21 numaralı sabit hattımızdan ya da 0553 910 31 32 numaralı mobil / whatsapp / telegram hattımızdan bizlere kolaylıkla ulaşabilir, yetkili kişilerle görüşebilirsiniz.

İLGİLİ YAZILAR

spot_img

GÜNCEL YAZILAR

En Hatasız Çeviri

Makale Çeviri

En Yakın Noter

Noter Nasıl Olunur?

 Creative Commons Atıf-Gayri Ticari-Aynı Lisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı noter onaylı tercüme