Cuma, Ekim 23, 2020
Ana Sayfa Kariyer CV ( Kısa Özgeçmiş ) Nasıl Hazırlanır?

CV ( Kısa Özgeçmiş ) Nasıl Hazırlanır?

En Etkili Kısa Özgeçmiş Hazırlama Teknikleri Nelerdir?

İş başvurularında farklılığınızı ortaya koyabilmek adına sizi hiç tanımayan ya da bilmeyen birilerine anlatmak adına bir beyaz kağıda kendinizi en etkili şekilde yansıtmanız gerekmektedir.

Kökeni Latince Cirriculum Vitae olan ve Türkçe çevirisinin “yaşam koşusu” ya da “yaşam akışı” anlamına gelen ve dilimizde Özgeçmiş olarak nitelendirilen CV veya özgeçmiş hazırlamak neden bu denli önemlidir?

Profesyonel yaşam hayatına geçen birçok bireyin iş başvurusu sırasında kendisini ilk olarak yansıttığı sistem CV’dir. Profesyonel kariyeriniz boyunca yapılan eylemleri belirli kurallar çerçevesinde aktarmak hiç de sanıldığı kadar kolay değildir. Günümüzde teknololjinin de gelişmesi ile görüntülü başvurular ya da CV’ler çıkmış olsa da temel ve kurumsal yaklaşım çeşitli formatlarda yazılı olarak düzenlenmiş CV’ler oluşturmaktadır.

CV hazırlamak üzere yola çıkan herkesin aklında Cv nasıl hazırlanır? Boş cv örnekleri, CV taslağı, wordde cv hazırlama, cv hazırlama sitesi, programı, nasıl yapılması, nelere dikkat edilmesi vs uzayıp giden bir araştırma ve sorgu süreci içerisine girer.

Her CV Ortalama 45 Saniye İncelenmektedir

Binlerce başvuru ile ilgilenmeye çalışan İK uzmanlarının CV’leri taraması aşamasında mümkünse kısa, net, hedef odaklı ve belirli bir düzene göre hazırlanmış CV’ler 45 saniyeden daha fazla zaman ayırmaktadır.

Cv yaptıklarının ya da başarı tablosu olarak algılanması yerine bireysel reklam aracı olarak algılanmalıdır.

  Cv’ler eğitim, deneyim ve yeteneklere odaklı olmalıdır.

  İlk etapta yapılması gereken başvurulan pozisyon için yeterli olunduğunu ön plana çıkarabilmektir.

  Yazı karakterleri okunabilecek puntoda olmalı ve Times New Roman ya da Arial gibi yazı tipleri seçilmelidir.

  Eğitim, iş gibi deneyimler ters kronoloji ile gitmelidir.

  İlk olarak kişisel bilgiler, sonrasında iş deneyimleri, sonrasında da eğitim bilgileri olacak şekilde tasarlanmalıdır. Bir özgeçmişin içeriğini ad, soyad, iletişim bilgileri, eğitim durumu, iş tecrübesi, deneyimler, referanslar, özel zevkler gibi konular oluşturmalıdır.

  Pozisyon odaklı bilgiler yer almalıdır.

  Eğer kısa özgeçmiş hazırlanıyorsa bir sayfa olarak planlanmalı ve maddeler halinde ifade edilmelidir.

  Eğer akademik kariyer amaçlı hazırlanmamış ise CV en fazla 2 sayfa olmalıdır.

  Başvurulan pozisyona dair bir ön yazı oluşturulmalı

  Uzun paragraflar yerine daha akıcı, kısa ve resmi bir dil kullanılmalıdır

  Cv’ye resmi fotoğraflar eklenmelidir.

  Eğitim bilgileri ile ilgili mezun olunan okul ya da alınan eğitimler ters kronoloji ile yazılmalı.

  Başarılar CV oluşturuken özellikle vurgulanmalıdır.

Cv’de yer alması gereken ana başlıklar:

  İletişim bilgileri

  Kişisel Bilgiler

  Kariyer hedefi veya tercih edilen pozisyon

  Eğitim durumu,

  Yabancı dil bilgisi

  İş deneyimleri

  Hobiler ve iş hayatı dışındaki faaliyetler

  Eğitim ve sertifikalar

  Problem çözme, ekip yönetimi, kriz yönetimi, iletişim becerisi gibi yetkinlikler

  Referanslar

CV şablonunun bireysel olarak hazırlanması, online olarak hazırlanan ve yüzlerce benzeri bulunan formatlardan farklı olacağı için akılda kalıcılığı yüksek olacaktır.

Cv’ler genellikle sade renkler ve şablonlar şeklinde tasarlanmalıdır. CV’nizi birinci tekil şahıs olarak düzenlemeyin ve başvurduğunuz pozisyona ya da firma ihtiyaçlarına dair olan yönlerön plana çıkarılmalı. Ayrıca tecrübe, liderlik, yetenekler, aktiviteler, ödüller gibi etkileyici başlıklar atılması fayda sağlayacaktır.

Okeanos Tercüme

İ.K Departmanı

GÜNCEL YAZILAR

Kişisel Gelişim ve İş Hayatı

Kişisel gelişim ve iş hayatı, büyük rekabet ortamlarında kurumların ve işletmelerin ayakta kalabilmesi üretim fonksiyonlarını en verimli biçimde kullanmalarına bağlıdır. Bu üretim fonksiyonları arasında...

Sınav Stresiyle Başa Çıkmanın 5 Yolu

Sınav stresiyle başa çıkmanın yolu, çoğu öğrenci sınavları yaşamlarının birer dönüm noktası olarak algıladığı için bu sınavlardan önce aşırı stres ve kaygı bozukluğu gibi...

Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel Gelişim Nedir?  Çoğu insan sürmekte olduğu yaşamdan ve kendisini algıladığı konumdan memnun değildir. Çünkü, herkes kendisinden daha iyi olan birinin varlığından haberdardır ve...

Motivasyon Nedir?

Motivasyon Nedir? Daha önce kilo verme programlarına başladığınız oldu mu hiç, veya vücut geliştirmeye merak saldınız mı daha öce, yahut bir yabancı dil öğrenmeye...