Filipince Türkçe Dil Çeviri

Filipince Türkçe dil çeviri, herhangi bir dilde çeviri hizmetine ihtiyaç duyan müşteriler, genellikle ilgili ülkenin dili ve hedef dili yan yana yazarak aratma yapmaktadır. Filipince Türkçe dil çeviri bu kapsamda yanlış bir aratmadır. Çünkü Filipinler resmi dil olarak Filipino veya İngilizce kullanmaktadır.

Filipino

Filipino, İngilizce ile birlikte 1987’de Filipinler Anayasası doğrultusunda kabul edilen Filipinler’in resmi dillerinden birisidir. Filipinler’de yaygın olarak konuşulan bir Austronesian bölgesel dili olan Tagalogcanın ölçünleştirilmiş bir çeşididir. Tagalogca, 24 milyon insanın ilk dili ve 45 milyon insanın ikinci dilidir.  Filipino günümüzde Filipinler’in ulusal ve eğitim dilidir ve medyada da kullanılmaktadır.

Diğer Filipin Dilleri

Ülke geneline bakıldığında Filipinler’de 185’den fazla etnolinguistik grup olduğu görülmektedir. Her grubun kendi dili, kimliği, kültürü ve tarihi bulunmaktadır. Filipin için listelenen bireysel dillerin sayısı 185’dir. Bunlardan 183’ü yaşayan dillerdir. 2 tanesi ile ölmüş dillerdedir. Yaşayan dillerden 175’i yerli ve 8’i yerli değildir. Cebuano, Ilocano, Hiligaynın, Waray-Waray, Kapampangan, Bikol, Pangasinan, Kinaray-a, Tausug vb. birçok dil Filipinler’de bölgesel diller arasındadır.

İngilizce

İngilizce Filipino ile birlikte 1987 Yasasında kabul edilen resmi dillerden birisidir. İngilizce, Filipino’ya göre ulusal iletişimde daha sık kullanılan dillerden birisidir. Filipinler’in diğer ülkelerle olan iletişiminde İngilizceye başvurulduğu daha sık gözlemlenmektedir.

Türkiye ve Filipin İlişkileri Nasıldır?

Güney Asya Uluslar Birliği ve Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği, Asya-Pasifik bölgesinin en yüksek büyüme oranına sahip olan dinamik ekonomilerinden birisidir. Filipinler ise bu ekonomik birliklere üyedir. Dolayısıyla Filipinler ile olan siyasi, ekonomik, savunma sanayi işbirliği ve kültürel alanlardaki ilişkilerimiz hız kesmeden devam etmekte ve gelişmektedir.

Filipinler ile olan ticaretimiz özellikle son 5 yılda büyük bir ivme yakalamıştır. Son verilere göre 2018 yılında ticaret hacmimiz diğer yıllara göre artış göstererek 299,4 ABD Doları düzeyine yükselmiştir. 2019 yılında Filipinler ile olan ithalatımız 134,5 iken; ihracatımız 116, 8 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

Filipinler’e ihracatı gerçekleştirilen ürünler, makine ve mekanik cihazlar, elektrikli/makine cihazlar, beyaz un, kanatlı eti vb.dir. İthal ettiğimiz ürünler ise elektrik ve elektronik ekipmanlar, tropik meyve ve sentetik liflerdir.

Filipince Türkçe Dil Çeviri Hizmetimiz

Çeviri Çözümleri, Filipinler’in anadilleri olan İngilizce ve Filipono için birçok alanda çeviri hizmeti sağmaktadır. Özellikle İngilizce çeviri hizmetiyle müşterilerine profesyonel hizmet sunmaktadır.

Çeviri hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi ve talepleriniz için info@ceviricozumleri.com adresinden bilgi alabilirsiniz. Dilerseniz de 0553 910 31 32 numaralı mobil / Whatsapp / Telegram hattımız ile veya 0212 221 45 21 numaralı sabil hattımız aracılığıyla da bizlere ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler