İbranice Türkçe Çeviri

İbranice Türkçe çeviri, günümüzde tarihin tozlu sayfalarında dolaşırken yolumuzu kestirmemizi sağlayacak olan bu köklü dilin edebi ve akademik çeviri alanında örneğine daha fazla rastlarız. İbranice ve İbranice çeviri ile ilgili merak ettiğiniz diğer detaylar…

İbranice Nedir?

Sami dillerinin bir alt grubundan gelen İbranice, geçmişi eskiye dayanan diller arasındadır. Bu nedenle tarihçiler, teologlar ve daha birçok bilim dalının mensubu tarafından araştırma konusu olmuştur. İbranice gibi eski dillerin tarihi aydınlatabilmesi için çeviri, kullanılacak en yararlı araçtır. Fakat İbranice, Tevrat dili de olduğu için çevirisi yapılırken oldukça hassas davranılmalı ve profesyonel İbranice çevirmenler tarafından çeviri tamamlanmalıdır

Tevrat İbranicesi

“İbrani dili” ifadesi Tevrat’ta spesifik olarak yer almazken bunun yerine Kenan dili ya da Yahudiye dili yer almaktadır. Tevrat’ta geçen İbranice, genellikle eski ya da antik İbranice olarak adlandırılmaktadır. Bunun nedeni bu dilin Orta çağ İbranicesinden farklılık göstermesidir. İbranice çeviri yapılırken bu gibi ayrımlara özen gösterilmelidir, çeviriyi yapacak uzman aynı zamanda bu alanda araştırma sahibi de olmalıdır. Çeviri Çözümleri, İbranice çevirmenlerini seçerken tarih alanında donanımlı, İbranice dili özelliklerinin farkında ve deneyimli çevirmenleri kadrosuna almaya dikkat eder. İbranicenin ilk olarak kullanıldığı yer Tevrat’tır. Bir diğer önemli İbranice yapıt ise Kumran Metinleri’dir. Bu metinler, Yahudi hayatını bırakarak Ölü Deniz kıyısındaki terk edilmiş bölgelere yerleşen küçük topluluklar tarafından yazılmıştır.

ibranice alfabe

Modern İbranice ve İbranice Alfabe Nasıldır?

Modern dönemin başlangıcıyla beraber İbranice birçok tiyatro oyunu ve edebi eser ortaya çıkmıştır. Bu oyunların bir hikayeyi paylaşmaktan çok eğitici bir yanı vardır. Dönemin ünlü yazarları, Yahudi hayatı hakkında denemeler kaleme almıştır. Bu yazarların birçoğu rahatça dillerini konuşabildikleri ve özgürce yaşayabildikleri İsrail’e göç etmişlerdir. Daha önceleri yazılı dil olarak ön plana çıkan İbranice 20. yüzyılın başlarında yeniden konuşma dili olarak kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde birçok kişinin Modern İbranice konuşması nedeniyle dile yeni birçok kelime girmiştir. İsrail’de İbranice dilini yaygınlaştırmak için kurulmuş birçok dil enstitüsü vardır. Bu enstitüler, ülkeye gelen yabancılara ve öğrenmek isteyen herkese İbranice eğitimleri vermektedir.

israil_ibranice

İbranice Konuşan Ülkeler Hangileridir?

İbranice, şu an yaklaşık olarak 10 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Bu kişilerin yarıdan çoğu, ana dil olarak İbraniceyi konuşur. 1922’de İngiliz Filistin’inde resmi dil olarak kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde ise İsrail’in resmi dilidir. İsrail’de resmi, kamusal ya da özel sektör fark etmeksizin konuşulan İbranice, sadece Arap pazarlarında kullanılmaz. Burada Arapça geçerlidir. Bunun nedeni Arapça, Orta Doğu için bir nevi Lingua Francadır. İsrail’de devlet okullarında 10. sınıftan itibaren zorunludur ve üniversitelerde de eğitim dilidir. İbranice, Yahudiler için bir dil olmanın ötesinde dini dildir.

İbranice Lehçeleri

İbranicenin iki temel lehçesi vardır. Bunların ilki, Avrupa’da Aşkenezi Yahudileri tarafından konuşulan Avrupalaşmış İbranicedir. Yoğun olarak Yidiş dilinden etkilenmiştir. 21. yüzyıl baz alındığında özellikle gençler arasında oldukça prestij sahibi bir lehçedir ve tercih edilir. Bir diğer lehçe ise ataları İsrail’den gelen Museviler tarafından konuşulan Doğu lehçesidir. Bu Yahudiler, Orta Çağ Dönemi’nde İspanya ve Portekiz gibi ülkelerde yaşamıştır. 15. yüzyılın son dönemlerinden itibaren zulüm ile buralardan kaçarak Orta Doğu’ya yönelmişlerdir. Doğu İbranicesi bu nedenle yoğun bir şekilde Arapçadan etkilenmiştir.

İbranice Yazılar

Musa Peygamber’den İbranilere ulaşan Tevrat nedeniyle İbranice dünya ve din tarihinde son derece önemli bir dildir. Müslümanlar için Arapçanın dini boyutu nasıl günlük yaşamdan Orta Doğu hakimiyetine kadar etkiliyse aynı durum İbranicede de geçerlidir. Fakat Hristiyan, Yahudi ve Müslüman alemlerinde farklı kitapların inmesi ve her birinin ayrı dillerde olması özellikle araştırmacıların ilgisini çekmektedir. Bu nedenle din, felsefe ve tarih gibi alanlarda araştırmalar yapan kişiler, İbranice Türkçe çeviri ihtiyacı duyar. Ancak İbranicenin eski metinleri, modern İbraniceye göre daha karışık ve detaylı olduğu için uzman çevirmenlerden yardım alınmalıdır. Çeviri Çözümleri; dönem şartlarını göz önünde bulunduran, itinayla tamamlanmış, akademik literatürü gözeten ve zamanında iletilen çevirileri sizlere sunuyor. İbranice akademik çeviri yapmadan önce gönderdiğiniz metnin türünü göz önünde bulundurarak zengin çevirmen portföyümüzden en uygun İbranice çevirmenimizi yönlendiriyoruz.

İngilizce İbranice Çeviri

Küresel bir dil olan İngilizce aynı zamanda İbranice (bilgi için tıklayınız…) ile bilimsel, ticari, tıbbi gibi pek çok alanda etkileşim içerisindedir. Dolayısı ile çeviri talepleri süreklilik içerisinde gerçekleşmektedir. Çeviri Çözümleri İbranice ana dil ve İngilizce yabancı dilde tercümanları ile her iki dil yönünde gelen talepleri yanıtlamakta ve gerçekleştirmektedir.

ibranice çeviri

İbranice Çeviri Talepleri

Türkçe İbranice çeviri sektörü sürekli ilerlemektedir. Bunun başlıca nedeni teknoloji çağında yaşayan toplumlar olarak bilgileri kısa sürede yayma ve kitlesel iletişim kurma ihtiyacıdır. Ayrıca Türkiye’deki birçok değerli akademisyen, geçmişe ışık tutabilmek adına özellikle antik çağ İbranicesinden çevirilere ihtiyaç duyar. Bu çevirilere makalelerinde yer verdiklerinde çevirmenlerin dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Öncelikle metnin Türkçeden İbraniceye ya da İbraniceden Türkçeye olması fark etmeksizin redaktörün ardından son okumaya girmesidir. Bunun nedeni makalelerin çoğu, yayınlanmak üzere yazılır ve içeriğindeki bilgiler topluluklara hitap edeceği için hata payı yoktur. Ayrıca terminolojik seçimlere de özen göstermek gerekir. Çeviri Çözümleri, yıllardır İbranice Türkçe dil çiftinde profesyonel çeviri hizmeti vermeye devam eder.

İbranice çeviri ücretleri için tıklayınız…

Profesyonel İbranice Çeviri Bürosu

Yakın tarihe kadar yazılı dilden sözlü dile yeni geçen İbranice, öncelerde sadece yazılı çeviri alanında aktif olarak kullanılıyordu. Ancak şu an İsrail’in resmi dili olması hem modern çevirilerin yapılmasını hem de dilin gittikçe yayılmasını sağlıyor. İbranice çeviriler, İsrail ile anlaşma yapan devletler arasında yoğun olarak görülüyor. İbranice ticari tercüme, hukuk tercümesi ve daha birçok alanda profesyonel çeviri büroları ile anlaşmak önem arz ediyor. Çeviri Çözümleri, İbranicede sağladığı güvenilir tercüme hizmetleri ve uygun fiyat seçenekleri sayesinde ön plana çıkıyor. İbranice Türkçe çeviri sürecimize dahil olan proje yönetimi ve redaksiyon işlemleri ise İbranice çevirilerin sorunsuz bir şekilde teslim edilmesini taahhüt ediyor.

İbranice Türkçe ve Türkçe İbranice Çeviri Talepleriniz İçin…

Siz de Çeviri Çözümleri’nin uygun İbranice tercüme ücretlerine dair teklif almak için info@ceviricozumleri.com adresine ya da 0212 221 45 21 veya 0553 910 31 32 numaralı MOBİL / WHATSAPP / TELEGRAM hatlarımıza yazarak bizlere ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler