İkinci Yabancı Dil Ne Olmalı?

İkinci yabancı dil ne olmalı? İletişim ve teknoloji çağında yaşadığımız günümüzde tüm ülkeler arası sınırlar kalkmıştır. Bir yabancı dil bilmek zorunluluk olarak görülürken ikinci yabancı dili bilmek daha büyük önem taşımaktadır. Git gide küçülen dünyamızda öğrenilen her dil iletişim bağlantılarını güçlendirmektedir. Aynı zamanda kişini sosyal ve kariyer hayatını bir adım öne taşımaktadır.

İkinci Yabancı Dil Ne Olmalı?

Son veriler 360 milyondan fazla insanın anadilinin İngilizce olduğu göstermektedir. Ayrıca birçok ülkede iş hayatında İngilizce kullanılmaktadır. Ancak, günümüzde artık önemli olan İngilizcenin yanında ikinci bir yabancı dili de öğrenmek olmuştur.

İkinci Yabancı Dil Seçiminde Önemli Faktörler Nelerdir?

İkinci bir yabancı dili öğrenmek ancak hangi dile yönelmesi gerektiği hakkında kafası karışık olan birçok insan bulunmaktadır. Bu kararsızlık durumu dili öğrenme amacınıza göre giderilebilmektedir.

İkinci bir yabancı dil seçiminde kariyer hayatını nasıl şekillendireceği üzerinde durulmaktadır. Kişinin kendini hangi sektörde geliştirmek istediği, çalışılan sektörün hangi dış ülkelerle bağlantılı olduğu ikinci dil tercihinde önemlidir. İkinci bir dil öğrenmeyi tercih etme nedeniniz iş hayatınızın dışında tamamen bir dile ve kültüre ilgi duymanızla ile alakalı da olabilmektedir.

Günümüzde ikinci yabancı dili bilmek sizi her alanla bir sıfır öne geçirmektedir. Ancak,  önemli olan ikinci bir dili hangi amaçla öğreniyor olduğunuzdur.

Çince

Çin ekonomisinin her geçen gün hızla büyüdüğü bilinen bir gerçektir. Üretim denince akla ilk gelen ülke olan Çin’e dünyadaki birçok şirket fabrikalarını taşımaktadır. Günümüzde firmaların uygun fiyatlara mal almak üzere tercih ettiği ilk ülke Çin’dir. İş gücündeki uygun maliyet tüm dünyanın üretim için Çin’i tercih etmesine sebebiyet vermektedir. Dijital çağın teknoloji merkezi Çin olarak bilinmektedir. Çin sadece dünya ekonomisinde etkili olan bir ülke olmakla kalmayıp dünya ekonomisinin belirleyicisi haline gelmiştir. Hal böyle olunca 955 milyonun anadili olan Çince önemli bir konuma yükselmektedir.

İspanyolca

400 milyon kadar kişinin anadili olan İspanyolca, Çinceden sonra en çok konuşucuya sahip dildir. İspanya’nın yanı sıra Güney Amerika’da birçok ülkenin resmi dili ve Kuzey Amerika’da İngilizceden sonra en çok konuşulan dildir. Tıp, iletişim, bankacılık, işletme, inşaat, ziraat, kriminoloji, seyahat endüstrisi gibi alanlarda kariyer hedefleri bulunan kişiler için İspanyolca bir dildir.

Almanca

Dünyanın en çok konuşulan dillerinden birisi olan Almanca günümüzde bilimsel ve ticari alanlarda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Mühendislik, biyokimya, fizik vb. alanlarda çalışma veya gelişim göstermek isteyen kişiler ikinci bir dil olarak Almancayı tercih edebilir. Almancanın öğrenilmesindeki diğer önemli nokta ise Almanya’nın dünyanın en gelişmiş ekonomisine sahip olmasıdır. Almanca öğrenerek nitelikli iş kapıları açabilmeniz mümkün hale gelmektedir.

Rusça

Rusça, verilere göre 160 milyon insanın anadilidir. Rusça konuşan kişi sayısı çok geniş bir coğrafyaya yayılmaktadır. Rusya ticari anlamda gelişime açık, iş imkanlarının giderek arttığı, yatırım fırsatlar fazla olan bir ülkedir. İnşaat, turizm ve mimari alanda çalışan ve gelişim göstermek isteyen kişiler için Rusça avantajlı bir dil olacaktır.

Arapça

Türkiye’nin Arap ülkeleriyle olan ticari ilişkileri ve son zamanlarda Türkiye’de artan Arap nüfusu Arapça öğrenmek adına önemli sebeplerden birisidir. Aynı zamanda Orta Doğu’nun büyüyen pazarlardan olması Arapça öğreniminin önemini gözler önüne sermektedir. İslamiyet’in kutsal kitabı olan Kur’an-ı Kerim’in dili olması nedeniyle de Arapça öğrenmeye olan rağbet fazladır.

Fransızca

İş dünyasının önemli dillerinden birisi de Fransızcadır. Güzel sanatlar, mimarlık, sinema, gastronomi, dans, dilbilim, edebiyat, felsefe, uzay/hava bilimleri, telekomünikasyon alanlarında kariyer düşünen kişiler için öğrenilmesi gerekmektedir. Kuzey Afrika ülkelerinin birçoğunun resmi dili olması da bu ülkelerle olan ilişkilerde Fransızca bilmeyi önemli kılmaktadır.

Japonca

Bilindiği üzere Japonya dünyanın en gelişmiş üçüncü ülkesidir. Aynı zamanda teknoloji adresi olarak kabul edilmektedir. 120 milyon’dan fazla kişi tarafından konuşulan Japoncayı öğrenmek kariyeriniz için önemli bir adımdır.

İtalyanca

Kültür dili olarak bilinen İtalyanca sanat, moda, teknoloji, edebiyat ve uluslar arası ilişkiler alanında kendini geliştirmek isteyen kişiler için öğrenilebilirdir.

Öğrenmek üzere hangi dili seçerseniz seçin, gerçekten severek öğrenebileceğiniz ve hayatınızda kullanma fırsatı yakalayabileceğiz bir dili öğrenmek oldukça önemlidir. Kişi ikinci bir dili öğrenmeye karar vermeden önceden mutlaka bir amaç edinerek o dili öğrenmelidir. Unutmamalıdır ki, bir dili öğrenmek demek o dille yaşamak ve onu benimsemek demektedir. Dolayısıyla kişi hangi dili öğreneceğini iyice düşünüp kara vermelidir.

Çeviri Çözümleri

0212 221 45 21 & 0553 910 31 32

İlgili Makaleler