Çarşamba, Mart 3, 2021
Yeminli Tercüme Bürosu
Ana Sayfa Çeviri İspanyolca Türkçe Çeviri ve Tercüme

İspanyolca Türkçe Çeviri ve Tercüme

İspanyolca Çeviri ve tercüme, Romen dillerinden birisi olan İspanyolca, 480 milyona yakın kişi tarafından anadil olarak konuşulmaktadır.

Dünyada en çok konuşulan ikinci dil olarak, İspanya haricinde Arjantin, Kolombiya, Meksika, Şili ve 14 ülkede daha resmi dil konumundadır.

Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Latin Birliği ve Afrika Birliği gibi uluslararası ve bölgeler arası organizasyonlarda resmi dillerden birisidir.

Dil özellikleri bakımından Fransızca ile İtalyancaya aynı özelliklere sahiptir. Ancak en çok benzerlik taşıdığı dil Portekizcedir.

İspanya’da konuşulan İspanyolca ile Güney Amerika’da konuşulan arasında temel farklılıklar bulunmaktadır ancak anlaşılırdır.

İspanya-Türkiye İlişkileri

İspanya- Türkiye ilişkileri tarihi, ekonomik, kültürel, siyasal, ticari ve stratejik temeller üzerinde kurulmuş ilişkilerdir.

İlk temaslar 1782 yılında Osmanlı Devleti ile İspanya arasında imzalanan 1782 Barış, Dostluk ve Ticaret anlaşması ile başlamıştır. Sonrasında ise İspanya’nın NATO ve AB’ye katıldığı 1980 yılı itibariyle hız kazanmıştır. Bu dönemde Türkiye parlamenter demokrasiye geçmiştir. Her iki ülkenin de dış pazarlara açılma ve liberalizasyona yönelik politikaları sonucunda karşılıklı ilişkiler canlanmıştır. Bu itibarla 16 Nisan 1989 yılında Dostluk Anlaşması imzalanmıştır.

İstanbul merkezli Türkiye-İspanya Hükümetler arası Zirve toplantıları ile de ilişkilerimiz üst düzeylere yükselmiştir.

İspanya, Türkiye’nin Avrupa’daki en büyük ticaret ülkelerinden birisidir. Türkiye’ye yaptığı pek çok yatırım da bulunmaktadır. Bu itibarla ülkemizde faaliyet gösteren 775 İspanyol firmasının Türkiye’ye yaptığı yatırım miktarı 9,52 milyar Euro düzeyindedir. İspanya’da yatırım faaliyetleri sürdüren Türk firmaların sayısını da 85 olarak söyleyebiliriz. 2019 yılı dış ticaret verilerine göre dış ticaret hacmi 11.891 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir.

Yine 2019 yılı turizm verilerine göre ülkemizi ziyaret eden İspanyol turist sayısı 2018 yılı verilerine göre %44,56 artış göstererek 257,342 olmuştur.

İspanyolca Çeviri ve Tercüme Hizmetimiz

İspanya-Türkiye ikili ilişkileri doğrultusunda pek çok alanda İspanyolca çeviri hizmeti talep görmeye başlamıştır. İspanyolcanın Türkiye’nin işbirliği içerisinde bulunduğu ülkelerin resmi dili olması ve İspanya ile geliştirilen dostane ilişkilerin bunda payı büyüktür.

Mühendislik, inşaat, elektronik, bilişim, kimya, telekomünikasyon, tekstil, denizcilik vb. pek çok sektörde İspanyolca teknik tercüme gerçekleştirilmektedir. Kullanım kılavuzları, kataloglar, malzeme listeleri, patentler, teknik şartnameler, uygunluk beyanları bu kapsamda tercüme edilmektedir. Teknik tercüme deneyim ve bilgi sahibi kişilerce çevrilmelidir. Aksi takdirde ekipmanların hasar görmesi ve sistem arızasının yaşanması gibi sıkıntılarla karşılaşılabilmektedir.

Hukuk alanında sözleşmeler, mahkeme evrakları, boşanma ve evlilik belgeleri, toplantı tutanakları vb. belgelerin İspanyolca hukuki tercümesi gerçekleştirilmektedir. Hukuki tercümelerde en ufak sözcük hatası yasal sonuçlar yaratabilmektedir.

Sağlık alanında web siteleri, ilaç prospektüsleri, doktor raporları, laboratuar sonuçları tercüme edilmektedir. İspanyolca tıbbi tercüme, sağlık sektöründe deneyim sahibi kişiler aracılığıyla gerçekleştirilmelidir.

Akademik anlamda en çok tercih edilen ülkelerden birisi İspanyadır. Bu kapsamda tez, araştırma, makale, sunum gibi pek çok içeriğin İspanyolca akademik çeviri gerçekleştirilir. Akademik deneyimi bulunan kişiler akademik tercüme süreci için avantaj getirmektedir.

Finans ve ticaret alanlarında da faturalar, bankacılık evrakları, gümrük evrakları, poliçe, bilanço gibi evraklar tercüme edilmektedir.

İlgili alanlardaki evrakların resmi bir kuruma sunulması halinde İspanyolca yeminli tercüme işlemi gerçekleştirilmektedir.

İspanyolca Yeminli Tercüme

İspanyolca tercümanların noterlik makamından zabıt çıkarmasının ardından yeminli tercüman sıfatı ile tercüme işlemi gerçekleştirilen evrakları kaşeleyip imzalaması işlemidir.

İspanyolca yeminli tercümesi gerçekleştirilen pek çok evrak bulunmaktadır. Sözleşme, vekaletname, imza sirküleri, doğum belgesi, nüfus kayıt örneği, vergi levhası, doktor raporu, maaş bordosu vb. evraklar buna örnektir.

Yeminli tercümesi talep edilen evraklar resmi makamlara sunulacağı için büyük hassasiyet ve dikkat içerisinde tercüme edilmelidir. Tercüme işlemine başlamadan önce gerekli alan yazın taranması yapılmalı, çevrilecek konu detaylıca araştırılmalıdır. Gerekmesi halinde de terminoloji sözlükleri oluşturulmalıdır.

Tercüme işlemi gerçekleştirilen evrakın tekrar gözden geçirilmesi yeminli tercüme süreci için kritiktir. Sonuçta hiç kimse vize işlemlerini halledemediği için seyahat etmek istediği ülkeye gidememe problemi ile karşılaşmak istemez. Bunun yanı sıra vatandaşlık, ikamet ve çalışma izni alamamayı da kimse göze almak istemez. Özellikle işler acele olunca gösterilmesi gereken hassasiyet iki kat artmaktadır.

Acil İspanyolca Çeviri ve Tercüme

Acele gerektiren birtakım işlemlerin olması herkes için olasıdır. Her sektörde olduğu gibi tercüme sektöründe de durum böyledir. Birtakım evrakların çevirisinin mutlaka ilgili işlem için yetiştirilmesi gerekmektedir. Yurt dışı eğitim başvuruları, gümrük işlemleri, ikamet ve çalışma izni başvuruları ve ihale süreci gibi pek çok işlem buna örnek verilebilir.

Acil İspanyolca tercümesi talep edilen ilgili evraklar için büyük hassasiyet, özen ve dikkat gösterilmesi önemlidir. İşlem acil olduğu için kalitesiz ve özensiz bir tercüme hizmeti almak hiçbir müşteri tarafından hoş görülmez.

Dolayısıyla gerek İspanyolca tercümesi, gerek İspanyolca yeminli tercümesi, gerekse acil İspanyolca tercümesi talep edilen evrakların çevirisi profesyonellerce gerçekleştirilmelidir.

İspanyolca Çeviri ve Tercüme Bürosu

Tüm İspanyolca tercüme süreçleri için kaliteli ve güvenilir hizmet talep etmek her müşterinin en doğal hakkıdır. Dolayısıyla alanında uzman ve tercüme işine yıllarını vermiş bir İspanyolca tercüme bürosu ile çalışmayı arzu ederler.

Müşterilerin tercüme başvurusunda bulunduğu tercüme bürosunda aradığı belli başlı özellikler vardır. Öncelikle başvurulan tercüme bürosu müşterilerini güler yüzle ve samimiyetle karşılamalıdır. Böylelikle müşteriler ile daha yakın ilişkiler kurulabilmektedir. Sonrasında müşteri talep, beklenti ve ihtiyaçlarına pratik çözüm önerileri sunulmalıdır. Müşteri bütçesi için uygun fiyatların verilmesi ve müşterinin talep ettiği zaman diliminde tercüme işleminin teslimatının sağlanması da son derece önemlidir.

İspanyolca Çeviri ve Tercüme Fiyatları

Müşteriler için belki de en kritik ölçütlerden birisi tercüme bürosunun müşterisine verdiği fiyat teklifidir. Çünkü müşteri bütçesine uygun hareket etmek ve paradan tasarruf etmek istemektedir.

Her dilde olduğu gibi İspanyolca tercüme fiyatları da karakter sayısı ve resmi işlemlerde sayfa sayısı üzerinden belirlenmektedir. Evrakınızın ve işleminizin noter tasdikine ihtiyaç duyması halinde ise fiyatlar noterlikler aracılığıyla belirlenmektedir.

Çeviri Çözümleri şirketi, müşterilerinin talep, ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda hizmet vermektedir. Bu doğrultuda İspanyolca tercüme talebinde bulunan müşterileri için uygun fiyatlı, kaliteli ve güvenilir hizmet sağlar. Çeşitli uzmanlık alanlarına sahip tercümanları ile ilgili tercüme projesi için doğru atamaları gerçekleştirmektedir.

İspanyolca tercüme ve çeviri, İspanyolca yeminli tercüme ve İspanyolca acil tercüme hizmetleri verdiği hizmetler arasındadır. İlgili hizmetlere ilişkin daha detaylı bilgi ve fiyat için E-posta adresimiz olan info@okeanostercume.com.tr adresine mail gönderebilirsiniz. Ayrıca 0553 910 31 32 mobil & whatsapp & telegram veya 0212 221 45 21 numaralı hatlarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

GÜNCEL YAZILAR