İtalyanca Türkçe Çeviri ve Tercüme

İtalyanca Türkçe çeviri, Hint-Avrupa dil ailesinin Latince kökenli dillerinden olan İtalyanca, şiirselliğinin yanı sıra dünya ticareti ve sanayisinde önemli bir konuma sahip olan İtalya ve San Marino’nun ana dilidir. Ayrıca İsviçre, Slovenya ve Hırvatistan’ın da bazı bölgelerinde yoğun olarak kullanılır. Latince kökenli diller arasında Latinceye en yakın olan dil İtalyancadır. Günümüzde yaklaşık 85 milyon kişi tarafından konuşulan İtalyancanın müzik, edebiyat gibi birçok sanatsal alanda etkisi görülür ve bu değerli eserler, çağdaş sanatın içinde yer alır ve yüzlerce dile tercüme edilir. İtalyanca sanata ek olarak turizmin, deniz ticaretinin, sporun ve mimarinin dilidir. Bu nedenle farklı alanlarda İtalyanca Türkçe çeviri ve tercüme yaparak geçmişin miraslarını çeviri çözümleri olarak geleceğe kazandırmaktayız.

Dante’nin Dili İtalyanca Nasıl Ortaya Çıktı?

Orta Çağ’da Avrupa’nın yazılı dili Latinceydi. Fakat insanların birçoğu, okuma yazma bilmiyordu. İtalya adasında da durum bu şekildeydi ve insanlar, Latince dili yerelleştirerek konuşuyordu. Bu da dile yavaş yavaş farklı özellikler yüklüyordu. Bu nedenle zamanla lehçeler ortaya çıktı ve bu lehçeler, standart dilden gittikçe uzaklaştı. Bu durum sadece İtalyan bölgelerinde değil; diğer Latince kökenli dillerde de görüldü ve her bölge standart dilden uzaklaştıkça kendi dillerini geliştirdiler. Ancak bu diller, aynı köklerden geldiği için karşılıklı anlaşılabilirlik taşıyorlardı. 12. yüzyıl Toskana yazarlarının İtalyancasına bakarsak şiirsel ve edebi bir yanı vardır. Dil, uzun yıllar bu yanını korumuştur ve hala küçük değişiklikler olsa da korumaktadır.

İtalyanca

İtalyan dili, yazılı bir dil olarak ilk kez Toskana’da 14. yüzyılın başlarında ünlü şair, filozof Dante Alighieri tarafından yoğun olarak kullanılmıştır. Dante’nin Komedya isimli epik şiirleri yarımadada yaşayan insanlar tarafından okunmaya başlanmış ve kullandığı dil, okur yazarlar tarafından anlaşılan ortak bir diyalekt haline gelmiştir. Hatta daha sonra başka Toskanalı bir şair “İlahi Komedya” ismini verecektir bu epik şiirlere. Bu nedenle İtalyancanın standart bir dil hale gelmesinde Dante’nin yeri önemlidir ve günümüzde de bu konumunu korur. Edebiyatın dile kazandırdıklarına ek olarak Floransa da politik ve kültürel yönü ile İtalyancanın önde gelen dillerden olmasını sağlamıştır. Modern İtalyancanın temeli, Floransa’da konuşulan diyalektin eseridir.

Orta Çağ Köprü Dili İtalyanca

Orta Çağ’dan başlamak üzere Avrupa ve Akdeniz’in büyük bir bölümünde Latincenin yerini İtalyancanın çeşitleri almıştı. Bu İtalyan lehçeleri, özellikle Rönesans Dönemi’nde güçlenmeye başladı. Rönesans’ın öne çıkardığı sanat akımları ve hümanizm görüşleri, İtalyanca dilinin vurgulu yapısı ile güç kazandı ve çağı aydınlattı. Bu dönemde özellikle de sanatsal açıdan İtalya, birçok Avrupa devletinden önde geliyordu. Soyluların çoğu İtalya’yı ziyaret ediyor ve çat pat olsa da muhakkak biraz İtalyanca biliyordu. İngiltere’de en yaygın öğretilen 2. önemli dil haline geldi. Bu durum, 18. yüzyıla kadar devam etti ve birçok İngiliz şair İtalyan dilinde eserler verdi.

Katolik Kilisesi’nde de Latinceyi anlamak adına İtalyanca gerekliydi. Orta Çağ’ın köprü dili olan İtalyanca kelimeler; günümüzde moda endüstrisi, spor, müzik (opera gibi klasik müzikler başta olmak üzere) ve gastronomi başta olarak birçok dile geçmiştir.

italyanca

İtalyanca Öğrenmek Zor Mudur?

Bu sorunun cevabı, birden fazla değişkene bağlıdır. Latince kökenli başka bir dil biliyorsanız (İspanyolca gibi) İtalyanca öğrenmeniz kolaylaşacaktır. Ayrıca hangi amaçla bu dili öğreneceğiniz de önemlidir. Avrupa’da konuşulma oranı çok yüksek olmasa da öğrenme açısından en şanslı dillerdendir İtalyanca. Çoğu kişi, dilin şiirsel etkisine kapılarak bu işe girişir. Ancak bu motivasyon kaynağı, uzun dönemli olmadığı için etkili olduğu da söylenemez. Eğer uzun dönemde İtalyancanızı geliştirmeyi düşünüyorsanız bu dilin size iş hayatında getireceği katkıları, eğitim hayatınızı İtalya gibi bir ülkede geçirmenin avantajlarını düşünebilirsiniz.

İtalyanca (https://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0talyanca) öğrenirken nereden başlayacağınıza ve hangi kaynaklarla ilerleyeceğinize karar vermeniz gerekir. Piyasada yeterince çalışma kitapları, İtalyanca Türkçe sözlük ve dil öğrenme uygulaması mevcuttur. Bunlara karar verirken bireysel davranın. Örneğin İtalyancanın yanı sıra İngilizce de biliyorsanız bu tarz kanalları takip ederek hem İngilizcenizi törpüler hem de yeni dili verimli bir şekilde öğrenebilirsiniz. RocketItalian ve RosettaStone önerebileceğimiz uygulamalar arasındadır. Ancak Türkçe İtalyanca daha başarılı ilerleyeceğinizi düşünüyorsanız da Memrise, Busuu gibi programlara yönelebilirsiniz. Kaynaklarınızı dil bilgisi, dinleme, okuma gibi bölümlere ayırarak düzenli bir şekilde seviyenize uygun etkinlikler yapabilirsiniz. Youtube kanalları içinde de birçok İtalyanca ders videosu bulunmaktadır. Ayrıca iş hayatında, akademik dilde, turistik amaçlarla gibi kriterlerinize göre yardımcı kurslara yazılabilirsiniz.

Diğer dillerdeki öğrenme tavsiyelerimiz için çeviri çözümleri sitemizi ziyaret edebilir, uzman çevirmen kadrosuna farklı dil çiftlerinde projelerinizi teslim edebilirsiniz.

İtalyanca Türkçe ve Türkçe İtalyanca Çeviri

Bir dili yaşatan ve kullanma oranını artıran o dilin farklı alanlarda ne kadar aktif olduğu ve global dünyaya ne kadar ayak uydurduğuyla ilgilidir. İtalyanca, birçok kişi tarafından öğrenilmektedir. Turistik faaliyetleri gelişmiş olan İtalya’ya her yıl yüzlerce turist akın eder ve bu da vize işlemleri gibi konularda İtalyanca tercümenin gerekliliğini ortaya koyar. Ticari, hukuki, tıbbi, akademik alanlarda İtalyanca Türkçe ve Türkçe İtalyanca çeviri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

italyanca çeviri

Türkçe İtalyanca ve İtalyanca Türkçe Çeviri

Ülkemizin dış ticarette ger gün gelişen hacmiyle ortaklarından biri de İtalya’dır. Yurt içinde faaliyette bulunan pek çok İtalyan ticari şirketin yanı sıra, gerek İtalya’dan ithalat gerek ise ülkemizden yapılan ihracat sebebiyle pek çok ticari işlem gerçekleştirilmektedir. Her iki ülkede de bulunan Türk ve İtalyanların oturum ve çalışma izinleri gibi pek işlem yapılmaktadır. İlaveten ülkemizde yüksek öğrenim, yüksek lisans ve doktora için İtalyan Üniversiteleri çok rağbet görmektedirler.

Bütün bu saymış olduğumuz faaliyetlerden ve ilişkilerden dolayı resmi işlemlerde kullanılmak üzere yeminli tercüme veya pek çok teknik doküman ve web siteleri gibi metinlerin tercümeleri yapılmaktadır.

İtalyanca dilinde doğru ve güvenilir tercüme için deneyimli, her iki kültürü tanıyan profesyonel tercümanlar tarafından tercümenin yapılması gerekmektedir.

Unutmayınız ki, yanlış tercüme sizlere zaman, para ve itibar kaybettirecektir.

İtalyanca Çeviri ve Tercüme Fiyatları

Çeviri fiyatları dosya türüne göre sayfa ve karakter sayısı baz alınarak belirlenir. Belgelerinizin noter onayına ihtiyaç duyması halinde ise noter tasdik ücretleri noterler tarafından belirlenmektedir.

Bir tercüme bürosunun tercih edilme sebeplerinden birisi de müşterilerine verdiği fiyat teklifleridir. Dolayısıyla kaliteli ve güvenilir çeviri hizmeti uygun fiyatlar ile sağlandığı oranda müşteri tarafından tercih edilir.

İtalyanca çeviri fiyatları için tıklayınız…

italyanca tercüme

İtalyanca Tercüme Taleplerinizde Çeviri Çözümleri…

Çeviri Çözümleri profesyonel ve kaliteli İtalyanca tercüme hizmetini uygun fiyat, zamanında teslimat, kaliteli ve güvenilir hizmet politikası çerçevesinde sağlamaktadır.

Tüm tercüme ve çeviri süreçlerini tekliften teslimata kadar EN 15038 Tercüme Kalite Standartları kapsamında gerçekleştirilmektedir. Böylelikle müşteri memnuniyeti her daim üst düzeyde tutulmaktadır.

Kurulduğu günden bu yana İtalyanca çeviri konusunda uzman ve deneyimli ekini ile çalışarak çalışmalarını sürdürmektedir. Etik değerlerinden ve ilkelerinden ise asla ödün vermemektedir.

İtalyanca Ceviri İçin Bizlere Ulaşabilirsiniz…

Bütün dillerde çeviri taleplerinizde info@ceviricozumleri.com e posta adresimize yazabilir, ya da 0553 910 31 32 mobil & Whatsapp & Telegram veya 0212 221 45 21 numaralı telefon hatlarımıza ulaşarak iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler