Kariyer Planlarken Yapılan Hatalar

Kariyer planlarken yapılan hatalar, kariyer planlamasında dikkate alınması gereken ilk şey, gerçekten ne yapmak istediğinize karar vermektir. Karar verildikten sonra gerekli eylemler sandığınızdan çok daha kolay olacaktır. Ne istediğine karar vermenin yolu kendini tanımaktır. Kim olduğunuzu, ne yapmayı sevdiğinizi, bilgi ve becerilerinizi ve başarı alanlarınızı bilmelisiniz. Öz değerlendirmeye ek olarak, size yakın kişiler de size çok yardımcı olacaktır.

Kariyer Planlarken Yapılan Hatalar

Kariyer Planı Nedir? Kariyer planlaması, hayatınıza yön verecek en önemli noktalardan biridir. Bir kariyer planı yaparken en önemli şey yapmak istediğiniz iştir. Hangi ana dalda devam etmek istediğinize karar vermezseniz, doğru bir kariyer planı yapamazsınız. Bu nedenle, bir kariyer planı yaparken, öncelikle hedeflerinizi açık ve net olacak şekilde belirlemelisiniz. Hedef belirlerken önce kendi yeteneklerinizi göz önünde bulundurmalısınız.

Geçici Çözümlere Başvurmak

Başarılı bir kariyer istiyorsanız, geçici ve basit çözüm üretmeyi bırakmalısınız. Hata yapmamaya odaklanmak da hata yapmanıza sebep olur. Duruma kalıcı ve akılcı çözüm getirebilecek yöntemlere yönelmelisiniz. Akıllı ve tutarlı hareket etmek uzun vadede iyi bir kariyere sahip olmanız için önemlidir. Kariyer kararları verirken tek taraflı düşünmemeli, genel durumu görmeyi öğrenmelisiniz. Kısa vadede size çok para kazandıracak ancak uzun vadede tatminsiz kılacak işler yerine kalıcı çözümler sunan işleri tercih etmelisiniz.

Kendini Tanımamak

Kendini tanıma aşamasını atlamamalısınız. Sonuçta, bir iş seçerken ve geleceği planlarken, hangi konularda iyi olup olmadığınıza karar vermelisiniz. Çünkü bu, kariyer planlamasındaki yaygın hatalardan biridir! Birçok insan gelecek planlarına karar verirken güçlü ve zayıf yanlarını görmezden geldikleri için başarısız olur. Beklenmedik sonuçlarla karşı karşıya kalırlar çünkü kendilerini tanımıyorlar. Zayıflıklarınızı görmezden gelmek yerine onları olduğu halde kabul edin. Ancak yapılması gereken, öz adaletini korumak ve gelecekteki gelişim yönünü belirleyecek olan bu planda pratik adımlar atmaktır.

Değişimden Korkmak

Kariyer planlamasındaki en yaygın hatalardan biri değişim korkusudur. Yaptığınız veya yapacak olduğunuz şeyi beğenmediğinizi anladığınızı varsayalım. Bununla birlikte, değişiklik yapmaktan korkuyorsunuz, çünkü şimdiye kadar iş için tüm planları yaptınız. Ancak bu, hayal ettiğiniz gibi başarılı olmanıza değil, başarısız olmanıza neden olacaktır. Bu nedenle, planınızı değiştirmekten korkmanıza gerek yok, gerekirse sıfırdan başlayabileceğiniz tüm adımları değiştirmelisiniz. Unutmayın, bir hata yapsanız bile, değişim için harcanan zaman ve enerjiden daha pahalıya mal olur.

Çevreye Kulak Asmak

Bu, işlerini zar zor tamamlayan veya başarılı bir kariyer hedefine ulaşamayan insanların yaptığı en yaygın hatalardan biridir. Başkalarının isteklerine göre belirlenen tercihler ilk başa size hoş gelse de bu uzun vadeli olmayacaktır. Çünkü bu kişi, başkalarının önerilerini dinler ve kendi sesini dinlemez. Ancak bu karardan etkilenen tek kişi kendisi olacaktır. Uzun lafın kısası, kariyerinizi planlarken gerçekten ne istediğinizi bilmelisiniz. Bu süreçte hayatınızdaki en önemli kararları aldığınızı unutmayın ve başka insanları plan içerisine dahil etmeyin.

Sadece Maddiyat Düşünmek

Bir işe karar verirken finans hakkında düşünmek, hayalinizdeki kariyere ulaşmanızı da engelleyebilir. Dolayısıyla geleceği belirlerken sadece paraya değil, işin size katacağı değere de odaklanmalı ve paranın uzun vadede başarılı olmak için yeterli olmadığını zihninize yazmalısınız. Bu nedenle başarılı bir kariyer istiyorsanız, ilk olarak bu işten ne kadar para kazanabileceğinizi düşünmemelisiniz! Tabii ki şirketin mali yönleri konusunda endişelenmemelisiniz demiyoruz. Ancak, bir iş için hayatınızı bir kez olsun boşa harcamamalısınız, çünkü bu iş yüksek ücretlidir. Uzun lafın kısası, geleceğinize karar verirken, seçtiğiniz işin sadece maddi olarak değil, ruhen de fayda sağlayacağından emin olmalısınız. Çünkü, ancak bu şekilde başarılı bir kariyere sahip olabilir ve geleceğinizi istediğiniz noktaya kadar geliştirebilirsiniz.

Kariyer Planlaması Ne Kazandırır?

Pek çok insan eğitime yatırılan en iyi değeri ve sermayeyi ister. Kariyer planlaması için yaş sınırı yoktur, ancak planın erken yapılması onu bir adım ileriye taşıyacaktır. Kariyer planlama sürecinde deneyimli bir kariyer uzmanıyla çalışarak ilk adımı atmış olabilirsiniz. Bu çalışmayı yapmanın en önemli faydalarını ilerleyen yaşlarınızda netlikle göreceksiniz. Buradan şunu anlamamalısınız ki, kariyer planlaması yapmak için üniversiteli olmak kesinlikle geç kalmış olmak değildir.

Kariyer planlarken yapılan hatalar için yapılması gereken doğru kariyer planlaması, insanların kariyer yaşamında meydana çıkabilecek sorunları tespit eder ve önleyici tedbirler almasını sağlar. Ayrıca duruma göre aksiyon almasını sağlayabilir. Bu nedenle genç yaştaki bireylerin mesleki gelişim açısından kariyer planlama sürecinden geçmesi çok önemlidir.

Çeviri Çözümleri

0212 221 45 21 & 0553 910 31 32

İlgili Makaleler