Kendini Geliştirmenin Yolları

Kendini geliştirmenin yolları nelerdir? Günümüz de öğrenmek eskisi kadar zor olmaktan çıktı. Tek bir tuşla aranılan bilgiye çok kolay ulaşmak mümkün. Bu yüzden yeni bir şey öğrenmek için, kendini geliştirmek için evden çıkmak şart değil. Birkaç adımla gelişimin kapılarını açabilirsiniz…

Kendini Geliştirmenin Yolları

1- Sabahları Erken Kalkın

Sabah erken kalkmak, günü daha verimli geçirmenizi sağlar. Sabah erken uyandığınız da günün güzelliklerini çok daha iyi fark edeceksiniz ve hayat kaliteniz artacak. Zinde kalmak ve daha üretken olmak için en geç 8:30 da güne başlamış olmalısınız. Kendini geliştirmenin yollarını ararken ilk adım sabah erken kalkmaktır.

2- Bol Bol Kitap Okuyun

Kitap okumak kendini geliştirmenin yollarından en güzelidir. Okuduğunuzun kitabın içinde kaybolup, içinde ki her karakterden bir şey öğreneceksiniz. Zamanla konuşmanız düzelecek ve kelime dağarcığınız genişleyecek. Günümüzde kitap fiyatlarında ki artış zorluyor olsa da bunun da bir çaresi var. 2. El kitaplar kendinizi geliştirmenizde size yoldaş olacaktır.

3- Yabancı Bir Dil Öğrenin

Meşhur bir laf vardır. ‘YENİ BİR DİL, YENİ BİR İNSAN’ yabancı dil kurslarına yazılıp yeni bir dil öğrenebilirsiniz. Evden çıkmak istemezseniz de yabancı dil öğreten çevrimiçi uygulamalardan faydalanmak aynı görevi görecektir. Öğrenmek, gelişmenin ilk adımıdır. Kendini geliştirmenin yolları.

4- Yeteneklerinizi Besleyin

Hepimiz doğuştan yetenekli doğarız aslında. İletişim kurmak hatta yemek yapmak bile bir yetenek ister. Bir de iş hayatımız da veya elimizin yatkın olduğu, sonradan oluşan yeteneklerimiz vardır. Bu yetenekleri beslemek önemlidir. Yetenekleri geliştirmek de tekrar etmekten geçer.

5- Spor Yapın

En başta da söylediğimiz gibi kendini geliştirmenin yolları arasında erken kalkmak, günü verimli geçirmenizi sağlar. Erken kalkıp spor yapmak beyni ve bedeni zinde tutar. Haftanın belirli günlerinde, düzenli olarak bir spor dalıyla uğraşmak nasıl iyi gelecek siz bile şaşıracaksınız.

6- Korkularınızın Üstüne Gidin

Korkmak, gelişimin en büyük engelidir. Korku çok güçlü bir duygudur. Yapmak istediğiniz birçok şeyi de engeller. Birden korkuları yenmek zor olabilir. Küçük hedefler belirleyerek yavaş yavaş yenmeye çalışılmalıdır. Korkunun ne kadar üstüne giderseniz, onlardan o kadar hızlı arınırsınız.

7- Güvenli Alanınızdan Çıkın

Kendini geliştirmenin yollarından biri de, alışkın olunan, güvenli alanı terk etmektir. İlk başta korkutucu gelebilir. Ama insan bulunduğu her ortama uyum sağlayabilen bir varlıktır. Yeni bir şeye adım atmak istiyorsanız, bunu olduğunuz yerde durarak yapamazsınız. Yapmak istediğiniz her neyse, onu tespit edin.

Risk almaktan korkmayın. Başarıya, gelişime ancak risk alanlar kavuşur.

8- Yarışın

Rekabet etmek çok güçlü bir duygudur. Başarıya giden yolda, kendinize denk olan kişilerle küçük küçük yarışmak sizi de besler. Hırs yapmak bu noktada iyidir. Hırs yaptıkça öğrenmeye, gelişmeye olan hevesiniz artırır. Ancak bu tatlı bir rekabet olmalıdır.

9- Fikir Alın

Eleştiri almak bazen iyidir. Yaptığınız, emek verdiğiniz her hangi bir şeyle ilgili çevreniz de fikrine güvendiğiniz kişilerin yorumunu alın. Bu hatalarınızı, eksiklerinizi görmenizi sağlar. Kendinizi keşfetmek, eksik yanlarınızı da görmeniz adına objektif kişilerden eleştiri almak önemlidir.

10- Hedef Belirleyin

Haftalık bir plan listeniz olsun. Kendinize kısa vadede hedefler belirleyin. Bu hem erteleme alışkanlığınızdan kurtulmanızı sağlar, hem de sorumluluk almayı, planlı yaşamayı öğrenirsiniz. Tamamladığınız her hedef kendinizi geliştirmenizde çok fayda sağlayacaktır.

11- Yeni Alışkanlıklar Edinin

Yeni alışkanlık kazanmak, o alışkanlığı tekrar etmekten geçer. Yeni bir şeye alışmak ortalama 21 gün sürer. Kendini geliştirme yolları arasında yeni alışkanlıklar edinmek de vardır. Hangi konu üzerinde kendinizi geliştirmek istiyorsanız, onu alışkanlık haline getirin. Tekrar edilen her şey zamanla alışkanlık haline gelir.

12- Baş Etmeyi Öğrenin

Hayatın her alanında zorlayan, sizi çileden çıkaran insanlar olabilir. Bu noktada onlarla baş etmek ve sakin kalmak öğrenilmelidir. Kimseyi umursamayın, yolunuza bakın.

13- Çevrenizden Öğrenin

Çevremiz de ki her insandan bir şey öğreniriz. Bir çay içerken, sadece arkadaşınızı iyi olduğu bir konuda dinleyerek bile, çok yeni şeyler öğrenebilirsiniz. Öğrenmeye açık olun ve bol bol dinleyin.

14- Yeni Yerler Görün

Bir söz vardır ‘çok gezen mi bilir’ çok okuyan mı’ diye. Gezmek de kendini geliştirmenin yollarındandır. Eğer imkân da varsa yeni yerler, yeni insanlar, yeni kültürler kendinizi geliştirmenizde çok faydalı olacaktır.

15- Telefondan Uzaklaşın

Sosyal medya (Facebook) , Twitter, İnstagram vs.) herkesin en çok zaman harcadığı platformlar haline geldi. Buralarda daha az vakit geçirip, kendinizi geliştirmeye odaklanılmalı.

16- Yazı Yazın

Dijital ortamda makale yazarak, Blog yazı yazarak konuşma becerinizi geliştirebilirsiniz. Birçok marka artık kendi pazarlamasını yaptırmak adına yazar arıyor. Hâkim olduğunuz bir konu hakkında içerik üretirken aynı zaman da yeni şeyler de öğrenirsiniz.

Kendini geliştirme de en önemli kıstas istemektir. Disiplinli ve hevesli olmak, kendini geliştirme basamaklarını çıkmanıza yardımcı olur. Motivasyonunuz sağlam olsun, konfor alanınızı terk edin!

Çeviri Çözümleri

0212 221 45 21 & 0553 910 31 32

İlgili Makaleler