Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel Gelişim Nedir?  Çoğu insan sürmekte olduğu yaşamdan ve kendisini algıladığı konumdan memnun değildir. Çünkü, herkes kendisinden daha iyi olan birinin varlığından haberdardır ve herkes o ‘daha iyi’ olana ulaşmak ister. Bu isteğin temelinde insan doğasının bir parçası olan ‘başarı içgüdüsü’ yatar. Kimileri bu ‘daha iyi’ olana yani ‘başarıya’ ulaşırken kimileri ise ulaşamaz. Bunun temel sebebine bakacak olursak şunu görürüz, aslında hepimiz bir potansiyel ile doğuyoruz, bu potansiyeli ne yönde ve nasıl kullanacağımız ise tamamen bize kalmış, başarıya yani daha iyiye ulaşmak ancak kendi potansiyelini doğru yönde kullanarak kendini geliştirmekle elde edilebilir. Bu durumun farkında olan uzmanlar kişisel gelişim kavramını ortaya koydu.

Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel gelişim en sade tanımıyla, kişinin herhangi bir alanda sahip olduğu potansiyeli daha ileriye taşımasıdır veya kişinin kendisini yetiştirmesi olarak da tanımlanabilir. Yani bir ustanın çırağını eğitmesi ve yetiştirmesi gibi kişinin kendisi de yetenekleri ve karakteristik özellikleri doğrultusunda mevcut potansiyelini ortaya çıkartarak içindeki çırağı eğitip geliştirerek bir ustaya dönüştürebilir. Kısacası kişisel gelişim kendi kendimizin eğitmeni olmaktır.

Kişisel Gelişim Neleri Kapsar?

 Kişisel gelişim aslında oldukça geniş bir alana sahip. Kişisel gelişim temalı birçok farklı kaynağa (kitap, eğitici video, film) ulaşmak da oldukça mümkün. Bu kaynakları incelediğinizde fark edeceksiniz ki kişisel gelişim sanıldığının aksine bir anda bambaşka alışkanlıklar edinmek yahut büyük ve zorlayıcı işlere kalkışmak değildir. Günlük yaşamımızda sergilediğimiz olağan bir davranış dahi kişisel gelişimize olumlu yönde katkı sağlıyor olabilir. Örneğin; eğitim, kültürel bellek, iş hayatımızdaki deneyimler, hobiler, sosyal yaşam aktiviteleri ve de gezip görme fırsatı bulduğunuz yerler de dahil olmak üzere bütün manevi ögeler, biziler farkında olmasak da kişisel gelişimizin bir parçasıdır. Yani, her ne kadar sıradan bir rutinmiş gibi görünse de okula giderek yeni şeyler öğrenmek veya işe giderek deneyim kazanmak da aslında kişisel gelişimin kapsamına girmekte.

Kişisel Gelişim Kitabı Önerileri

Kişisel gelişime dolayısıyla kişisel gelişim kitaplarına olan ilgi günden güne artmakta, çoğu insan bu alana karşı ilgi duymaya başladı çünkü daha iyi bir hayat sürmenin kendi elimizde olduğuna karşı olan farkındalık kişisel gelişim kavramıyla birlikte daha da çok arttı. Bizler de bugün kişisel gelişime ilgisi olanların mutlaka okumasını önerdiğimiz kitapları derledik.

  • Duygusal Zeka – Daniel Goleman
  • Savaşçı – Doğan Cüceloğlu
  • Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır – Ahmet Şerif İzgören
  • Bilinçaltının Gücü – Joseph Murphy
  • İnsan Olma Yolculuğu – Osho
  • Her Şey Seninle Başlar – Mümin Sekman

Çeviri Çözümleri

İlgili Makaleler