Macarca Türkçe Çeviri

Macarca Türkçe çeviri, dilbilimsel olarak Avrupa’dan izole bir dil olarak ortaya çıkan Macarca, her zaman çeviri sektörünün içinde yer almıştır. Fakat Macarca üzerine çeviribilim çalışmaları, 1990’lı yıllarda ancak ortaya çıkmıştır. Ural dillerinin bir üyesi olan Macarca, yaklaşık 10 milyon kişi tarafından konuşulur. Macaristan’ın resmi dili olan Macarca; eğitim, hukuk, tıp ve daha birçok alanda kullanılmaktadır. Yerel halk, günlük dilde kendi ifadelerini de eklediği bölgesel bir Macarca kullanılır. Küçük gruplar tarafından da olsa Romanya, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’da da Macar konuşanlar vardır. Macarca çeviri hakkındaki diğer detayları inceleyelim.

macarca çeviri

Macarca Dili Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Dilbilimciler, Macarcanın ilk olarak modern Macarların Ural dağlarına göçü ile ortaya çıktığını düşünür. Bu dağlar, Güney Rusya’da yer almaktadır ve Macar halkı zaman içinde daha da batıya gelerek yer değiştirmiştir. Yüzyıllar boyunca Macarlar, Avrupa kültürü etkisinde asimile olmuştur. Macarca dilinin ise kökleri Asya’ya dayanır.

Macarca Lehçeler Nelerdir?

Standart Macarca, başkent Budapeşte’de konuşulan Macarca olarak kabul edilmektedir. Bu standart lehçenin teşviki için çalışmalar yapılsa da zaman içinde yerel ve kırsal bölgelerde Macarcanın birçok lehçesi ortaya çıkmıştır. Halk, merkeze yaklaştıkça hem Macarcanın standart formunu kullanır hem de diğer Avrupa dillerinden bazılarını da bilmektedir. Ancak kırsal ve merkezden uzak bölgelerde kendi lehçelerini tercih etmektedirler. Lehçelerden bazıları; Kuzeydoğu Macarcası, Palóc, Tisza–Körös ve Güney Transdanubian’dır.

Macarca Kelimeler Nereden Gelir?

Macarca kelime yapısı, temellerini Ural dillerinin kaynağından almaktadır. Ayrıca Macarca, diğer dillerden de çok fazla kelime ödünç almıştır. İlk ödünç almalar Türk ve İran kelimelerinden olmuştur. Bu iki devlet arasındaki yoğun dil temasları, Macarcaya da yansımıştır. Zaten Türk tarihi incelendiğinde Macarların ilk olarak Asya’da konumlanarak Türk milleti ile yakın temaslarda olduğu bilinmektedir. İlk Türkoloji Kürsüsü de gene Macaristan’da yer almaktadır. Daha sonralarda batıya, yani Avrupa dolaylarına hareket eden Macarlar, burada da Almanya, İtalya, Fransa ve İngiltere gibi ülkelerin dillerinden de kendi sözvarlığına kazanım sağlamıştır. Bu nedenle Macarcanın birçok ülkenin kelime varlığından yararlandığını söyleyebiliriz.

türkçe macarca çeviri

İngilizce Macarca ve Macarca Türkçe Sesli Çeviri

Macaristan ve Türkiye arasında uzun yıllardır süren dostluk bağları, iki ülkenin farklı alanlarda ticari ve siyasi projelere birlikte dahil olmasını sağlamıştır. Bu dostane bağlar, birçok uluslararası kuruluşta da ortak yer almalarının parçası olarak görülebilir. İki ülke de NATO’nun bir üyesidir. Macaristan, Avrupa Birliği’nin de bir üyesi olarak yer alırken Macarca, AB resmi dillerinden biridir. Türkiye’nin ise yıllardır AB’ye girme çalışmaları devam eder ve bu kurum ile yapılan ortak çalışmalar son derece fazladır. Birçok eğitim anlaşmasına imza atılmış, ticari girişimler desteklenmiştir. İki ülke arasında Yüksek Düzeyde Strateji İşbirliği Konseyi kurulmuş, belirli tarihlerde bu kurulda kararlar alınmıştır.

Kültürel miraslarımızın da yakinen paylaşıldığı Macaristan, dış işlerde yoğun temas yaşanan bir ülkedir. Bundan kaynaklanarak Türkçe Macarca çeviri oranı, her geçen gün artmaktadır. Macarca Türkçe çeviriler, genellikle siyasi iştirakler sonucu yapıldığından kaliteli ve güvenilir tercüme bürolarını tercih etmek gerekir. Çeviri Çözümleri, Macarca Türkçe çeviri alanında donanımlı bir tercüme ekibi ile çalışır ve çeviri projelerini zamanında teslim etmeye özen gösterir.

Macarca çeviri fiyatları için tıklayınız…

macarca türkçe

Macarca Ticari Çeviri

Macaristan, ticari ilişkilerin yoğun gerçekleştiği bir ülkedir. Bunun nedeni, konum olarak Avrupa ülkeleri arasında transit bir bölgede yer alır. Yani jeopolitik olarak önemli bir konumda yer alır. Bu konumu sayesinde birçok ticari ilişkinin arasındadır ve bu durum ülkeye anlaşma seçenekleri sunar. Macaristan halkı, İngilizce gibi köprü dillere bir noktada hakim olsa da uluslararası işlemlerini genellikle kendi ana dilleri olan Macarca üzerinden talep eder. Bu nedenle, Macarca çeviri sektörü de gelişmiştir. Macaristan ile yürütülen birçok ortak proje vardır. Bunların bazıları tamamlanmış, bazıları ise hala sürmektedir. Örneğin Vişegrad Dörtlüsü ile temaslarımızı Macaristan aracılığı ile gerçekleştirirken Afrika’da işbirliği çalışmaları da gerçekleştirilmiştir. Bu gibi siyasi ve insani girişimlerin yanı sıra ekonomik olarak da Türkiye Macaristan yakın temaslar içindedir.

İkili ticaret hacminin her sene hedefi yükselmekte, Macaristan Türkiye’yi Doğu’ya açılan merkez ülkelerden biri olarak görmektedir. Bu nedenle de Macarcadan Türkçeye ve Türkçeden Macarcaya yoğun olarak ticari tercüme işlemleri gerçekleşir. Ticari tercüme uzmanlık gerektiren bir alandır. İçerisinde birçok terminoloji barındırır ve çeviriye girilen rakamsal değerlerin kusursuz olması gerekir. Çeviri Çözümleri, Macarca Türkçe çeviri alanında uzmanlığa sahip ve deneyimli tercümanlar ile çalışarak belgelerinizdeki verilerin doğru işleneceğini taahhüt eder.

macaristan

Macarca Vize Tercümesi

Macaristan Türkiye arasındaki kültürel etkileşim, başta tarih meraklılarını cezbederken iki ülkenin doğal güzellikleri turizm sektörünü de güçlendirmektedir. Budapeşte’de yer alan Yunus Emre Kültür Merkezi ve İstanbul’daki Macar Kültür Merkezi bunun en belirgin örneğidir. Ülkemizi ziyaret eden Macar turist sayısı her geçen yıl artarken Türk vatandaşlarının da yoğun olarak Macaristan’ı görme talebi vardır. Bu noktada Macaristan, Avrupa Birliği üyesi olduğu için ülkeye girişlerden önce vize alınmalıdır. Vize alırken Macarca teslim edilmesi gereken belgeler olması durumunda Macarca (britannica) vize çevirisi gereklidir. Bu çeviriler, genellikle Macarca yeminli tercümanlar tarafından yapılır. Resmi belgelerin tercümesi sunulduktan kısa süre sonra vizenizin çıktığına dair Macar Konsolosluğu tarafından bilgilendirilirsiniz. Türkiye’deki Macaristan Konsolosluğu, İstanbul’da Kağıthane’de yer almaktır. Çeviri Çözümleri, Macarca yeminli tercüme hizmetinde de çeviri sektöründe uzun yıllardır deneyime sahiptir. Macarca Türkçe çeviri talepleriniz yeminli tercümanlarımız tarafından tamamlanan belgelerinizi istediğiniz formatta sizlere teslim ediyoruz.

Profesyonel Macarca Çeviri Hizmetleri

Çeviri Çözümleri olarak Macarca Türkçe çeviri dil çiftinde hukuk, iktisat, yazınsal, alt yazı ve dublaj çevirmenliği gibi daha birçok alanda kaliteli hizmet veriyoruz. Tercümesini istediğiniz dosyaları bize gönderdiğiniz anda hazırlanan fiyat tekliflerimizi kabul etmeniz durumunda bir çeviri projesi planı oluşturuyoruz. Planın her aşamasını detaylıca sıralandırdığımız bu işlem sonrasında hızlıca çeviri işlemlerine başlayarak nitelikli ekibimize projeyi teslim ediyoruz.

Siz de Çeviri Çözümleri uygun Macarca Türkçe çeviri fırsatlarımızı değerlendirmek için taleplerinizi info@ceviricozumleri.com adresine ileterek ya da 0212 221 45 21 veya 0553 910 31 32 numaralı MOBİL / WHATSAPP / TELEGRAM hatlarımız aracılığıyla iletişime geçerek bizlere ulaştırabilirsiniz.

İlgili Makaleler