Malzeme Güvenlik Bilgi Formu (MSDS) Tercümesi ve Güvenlik Bilgi Formu (SDS) Tercümesi

MSDS ve SDS Güvenlik Bilgi Formu tercüme ve çeviri hizmetinde aranılan kalite ve güvence Okeanos Uluslar arası Çeviri ve Yeminli Tercüme ile İstanbul Şişli’de Perpa Ticaret Merkezi’nde.

Hayatımızın her yerinde ve her alanında kimyasal maddelere maruz kalıyoruz. Bu kimyasalların, üretim, kullanım ve atık haline getirilmesi aşamasında değerlendirilmelerinin çok iyi yapılması ve prosedürün uygulanması gerekmektedir.

Kimyasal ürünlerin küresel anlamda aynı prosedürlerle dolaşımını sağlamak amacı ile Birleşmiş Milletler tarafından 1970’li yıllarda yürütülen çalışmalar günümüzde Global Harmonized System (GHS) başlığı altında küresel uyum sistemi haline getirilmiştir.

MSDS ve SDS nedir ve Ne amaçla hazırlanır?

MSDS (Material Safety Data Sheet); Malzeme Güvenlik Bilgi Formu ve SDS (Safety Data Sheet) Güvenlik Bilgi Formu; Kimyasal madde ve karışımların, insan sağlığı ve çevre üzerindeki fizikokimyasal risklerini ve olumsuz etkilerini açıklayan ve bu risklere karşı alınması gereken önlemleri 16 madde ile açıklayan formlardır.

Türkiye’de Güvenlik Bilgi Formlarına dair 26 Aralık 2008 tarihli ve 27092 sayılı Resmi Gazeede yayınlanan yönetmelik kapsamında içerik, nitelik ve hazırlama koşullarına dair bilgilerle yayınlanmıştır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 13 Aralık 2014 tarihinde 29204 sayılı Zararlı Maddeler ve Karışımlara İlişkin Güvenlik Bilgi Formları Hakkında Yönetmelik Kapsamında içerik, nitelik ve hazırlama koşulları anlatılmıştır.

MSDS ve SDS Güvenlik Bilgi Formları, Türkçe olarak işyerlerinde bulundurma zorunluluğu bulunup, Türkiye’de akredite kuruluş tarafından hazırlanmış ya da Türkçe tercümesi yaptırılma zorunluluğu bulunmaktadır.

MSDS ve SDS Formlarında Mutlaka Bulunması Gereken Bilgiler

1. Şirket iletişim bilgileri

2. Ürünün içerik ve bileşimi ile ilgili bilgi

3. Tehlikelerin tanımı

4. İlk yardım önlemleri

5. Yangınla mücadele önlemleri

6. Kaza sonrası yayılımı önlemeye dair bilgi

7. Kullanma ve depolama hakkında bilgi

8. Maruz Kalma Kontrolleri ve Kişisel Korunma Bilgileri

9. Fiziksel ve Kimyasal Özellikler

10. Kararlılık ve Reaktivite Özellikleri

11. Toksikolojik Etkiler Hakkında Bilgi

12. Ekolojik Etkiler Hakkında Bilgi

13. Bertaraf Bilgileri

14. Taşımacılık/ Lojistik Hakkında Bilgi

15. Mevzuat Hakkında Bilgi

16. Diğer bilgiler

MSDS ve SDS Güvenlik Bilgi Formu tercüme ve çeviri işlemleri yılların deneyim ve başarısı ile Şişli Perpa Ticaret Merkezi’nde Okeanos Uluslar arası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi tarafından sunulmaktadır.

Kurulduğu günden bu yana uygun fiyat, kalite ve hızlı tercüme hizmeti ile ilgi tüm çalışmalarını başarı ile yürüten Okeanos Uluslar arası Çeviri ve Yeminli Tercüme bununla birlikte etik ilkelerine ve değerlerine bağlı çalışmalarını yürütmektedir.

MSDS ve SDS Güvenlik Bilgi Formu tercüme ve çeviri hizmetleri hakkında daha detaylı bilgi ve fiyat teklifi için www.okeanostercume.com.tr adresimizden ya da info@okeanostercume.com.tr adresimizden ya da 0212 221 45 21 numaralı telefonumuzdan ya da 0553 910 31 32 numaralı whatsapp hattımızdan kurumsal müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler