Özel Şartlarda YKS 2020

Özel şartlarda YKS 2020, bilindiği üzere dünyaca bir pandemi sürecinden geçiyoruz.  COVID-19 salgınının olumsuz etkilediği alanlardan birisi de haliyle eğitim sektörü…

Pandemi nedeniyle ertelenen ve daha sonra öne çekilen YKS için ise sayılı günler kaldı. Özel şartlar içerisinde ve özel tedbirlerle girilecek  olan YKS için öğrencilerin akıllarında birtakım soru işaretleri var.  İşte YKS ile ilgili detaylar…

Özel Şartlarda YKS 2020…

YKS 2020 Sınav Tarihi Ne Zaman?

27-28 Haziran 2020 olarak açıklanan YKS sınav tarihi geçen sene olduğu gibi bu sene de 3 ayrı oturumdan oluşacak. Bunlar TYT(Temel Yeterlilik Testi), AYT (Alan Yeterlilik Testi )ve YDT (Yabancı Dil Testi) olmak üzere düzenlenecek.

Sınav Süreleri Ne Kadar Olacak?

TYT, 27 Haziran Cumartesi 10:15’de başlayıp 165 dakika boyunca sürecek. AYT 28 Haziran Pazar 10:15’de başlayıp 180 dakika boyunca devam edecek. YDT ise 28 Haziran Pazar 15:45’de başlayacak ve 120 dakika sürecektir.

ÖSYM Sınav Giriş Belgesi Nereden Alınır?

ÖSYM’nin web sitesi olan https://ais.osym.gov.tr  üzerinden T.C. kimlik numarası ve aday şifreleri ile öğrenciler sınav giriş yerlerini öğrenebilecek.

YKS Sınav Testleri Hangi Derslerden Oluşuyor?

TYT, Türkçe, Temel Matematik, Sosyal Bilimleri ve Fen Bilimleri test sorularından oluşmaktadır. AYT, Türk Dili Edebiyatı, Sosyal Bilimler 1, Sosyal Bilimler 2, Matematik ve Fen Bilimlerinden oluşmaktadır. YDT ise İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça ve Rusça dillerinde yapılacak olup, her dil için ayrı soru kitapçığı dağıtılacaktır.

Adayların Yanında Bulundurması Gerekenler Nelerdir?

– Sınav giriş belgesi,

– Kimlik kartı veya nüfus cüzdanı ya da ehliyet veya pasaport,

adayların yanlarında bulundurulması zorunlu olan belgelerdir. Bunun dışında adaylar yanlarında yalnızca pet şişe içerisinde su bulundurabilecek.

Her adayın sınava maske ile gelmesi zorunlu. Maskesi bulunmayan adaylar için kontrol noktalarında maske dağıtımı gerçekleştirilecek. Ancak yine de kendi maskenizi kendiniz getirmeniz sağlığınız açısından en faydalısı olacaktır.

Pandemi Sürecinde YKS Nasıl Olacak?

TRT tarafından hazırlanan Pandemi döneminde YKS nasıl yapılacak? başlıklı videoda pandemi sürecinde YKS’nin nasıl yapılacağını dair bilgiler bulunuyor. Buna göre; 188 sınav merkezinde yaklaşık 2.5 milyon aday sınava girecek.  Adaylar sınavdan bir saat önce sınav salonlarında olacak. Sınav salonları sık sık havalandırılacak. Sosyal mesafe korunacak. Bahçede adaylar ve görevliler dışında kimse bulunamayacak. Sınav salonlarına maske ile giriş yapılacak.

YKS için Kaygıyı Azaltacak Öneriler Nelerdir?

Öğrenciler halihazırda sınav stresi yaşarken diğer yandan da COVID-19 salgınıyla ilgili endişe duyuyor. Elbette ki stresi yönetebilmek adına yapılabilecek belli başlı şeyler mevcut.  Buna göre;

Sınav öncesinde;

– Düzenli bir uyku çekmek,

– Sağlıklı gıdalar tüketmek,

– Sakinleşmek adına yürüyüş yapmak,

– Gün ışığında vakit geçirmek,

– Sosyal medyadan ve gündemden bir süre uzak durmak,

Sınav gününde ise;

– Güne iyi bir kahvaltı ile başlamak,

– Sınav salonuna erken giderek kendine zaman yaratmak,

– Gevşeme ve nefes egzersizleri yapmak

endişenizi ve stresinizi azaltmanız bağlamında sizlere yardımcı olacaktır.

COVID-19 alacağınız tedbirlerden daha güçlü değildir. Maske taktığınız, sosyal mesafe kurallarına uyduğunuz takdirde COVID-19 süreci ile ilgili aşamayacağınız engel yoktur.

Sınava girecek bütün adaylara başarılar dileriz…

Çeviri Çözümleri

0212 221 45 21

İlgili Makaleler