Pomodoro Tekniği Nedir?

Pomodoro tekniği nedir? Günümüzde hepimiz bireysel veya kurumsal olarak her türlü çalışmaya ve kazanımlara koşullanmış durumdayız. İsterseniz bir öğrenci olun, isterseniz de bir şirkette kariyer hayatına devam eden bir çalışan olun, modern hayat içerisinde yer alan rekabet sebebiyle kazanmaya veya başarılı olmaya odaklanmışızdır.

Peki bunu nasıl başaracağız? Nasıl başarılı bir eğitim hayatına veya kariyere ulaşacağız? Amaçladığımız başarıyı nasıl elde edeceğiz?

Uzmanlar bu sorular gibi pek çok sorunun yanıtı için her gün yeni araştırmalar, yeni çalışmalar gerçekleştirmekte ve yeni teknikler geliştirerek cevaplar aramaktadırlar…

Başarıya ulaşabilmek amacıyla farklı teknikler araştıranlar için Pomodoro tekniği…

pomodoro tekniği
pomodoro tekniği

Pomodoro Tekniği Nedir?

İtalyanca da Domates anlamına gelen pomodoro tekniği 1980 yıllarının sonlarında süre iyileştirme yöntemleri alanında geliştirilmiştir. Pomodoro domates şekline benzeyen zamanlayıcı olarak adlandırılır. Pomodoro 25 dakikalık çalışma ve 5 dakikalık dinlenme tekniği üzerinden ilerlemektedir.

Pomodoro Tekniğinin Faydaları

Zamanın kontrolümüz altında ve yaptığımız çalışmadan yüksek verimlilik elde etmemize yarar pomodoro tekniği. Yapacağımız çalışma üzerinde ki üretkenliğimiz ve vereceği motivasyon, tekniği kontrol altına almaya yardımcı olur. 25 dakikalık çalışma sonunda verilen 5 dakikalık mola sayesinde dikkatin dağılmasını engeller. Pomodoro tekniği sayesinde yapacağınız çalışmaların ne kadar süreceğini tahmin edebilirsiniz.

Pomodoro Tekniğini Kimler Kullanabilir?

Verimli çalışma olanağı sunduğu için herkes kullanabilir pomodoro tekniğini. Genellikle dikkatlerini yaptığı işe odaklamak için öğrenciler, yazılım mühendisleri, içerik üreten vb. yorucu işler alanında çalışanlar kullanır. Pomodoro tekniğini kendi düzenlerini kurmak zamanın verimliliğini değerlendirmek isteyen çalışanlarda kullabilir. Odaklanmaya ihtiyacı olan çalışanların da tercihi arasındadır.

Pomodoro Tekniği Nasıl Kullanılır?

Dijitalleşen dünyada pomodoro tekniğini kullanmak oldukça basittir. İhtiyacımız olan domates şeklinde ki zamanlayıcı olan pomodoro veya bir saat olabilir. Kullanımı için yapacağımız çalışma üzerindeki materyaller hazır olmalı. Çalışmaya başlayınca 25 dakika tutulur süre bitince 5 dakikalık mola verilir. Pomodoro tekniği yaptığınız 4 çalışma sonunda 20 – 25 dakika uzun mola bulunur. Döngü halinde hareket eden teknik her 4 çalışma sonunda uzun mola sonrasında başa döner.

Pomodoro Tekniğinin Faydası Nasıl Anlaşılır?

Gözle görülür şekilde verim almamızı sağlayan pomodoro tekniğinin faydaları yaptığımız çalışmaları karşılaştırarak ve tuttuğumuz notları analiz ederek kolayca anlayabiliriz. Çalışmalarınız hangi derecede ilerlediğini analiz ederek pomodoro tekniği ile elde ettiğiniz başarıyı görebilirsiniz.

Pomodoro tekniği ile zamanını iyi değerlendirip, verimliliğinizi üst seviyelere çıkarabilirsiniz. Odaklanmayı amaçlayan teknik yapacağınız görevleri ve çalışmalarınızı liste halinde kolayca bitirilmesine etki edecektir. Pomodoro tekniği için süreyi gösteren herhangi bir saat ile de kolaylıkla gerçekleştirebilirisiniz.

Çeviri Çözümleri

0212 221 45 21 & 0553 910 31 32

İlgili Makaleler