Çarşamba, Ocak 26, 2022
Yeminli Tercüme Bürosuspot_img
Ana SayfaÇeviriRusça Türkçe Çeviri ve Tercüme

Rusça Türkçe Çeviri ve Tercüme

Dünyada en nüfuzlu dillerden biri olan Rusçanın global dünyadaki yeri ticari, askeri ve jeopolitik olarak çok önemlidir. Slav dillerden biri olan Rusça, 260 milyonu aşkın kişi tarafından aktif olarak konuşulur. Bu da diğer diller arasında prestijli ve uluslararası ilişkilerde stratejik bil dil olduğunu gösterir. Bu özellikleri nedeniyle Türkçeden başlamak üzere birçok dile çevirisi yapılır ve çeviri sektörü içinde de devingen bir rolü vardır. Özellikle 2010’lu yıllardan sonra teknolojinin insan hayatına köklü entegrasyonu gerçekleşmiş; bu durum dillerin küresel bir alanda yayılmasına sebep olmuştur. Hızlı çeviri yöntemleri ve çeviri araçları üretim ve tüketimini artırarak tercümede yeni bir çağın başlamasına yol açmıştır. Rusça tercüme de bu değişken yapıdan etkilenen dillerden biridir. İşte Rusça çeviri ve tercüme ile ilgili detaylar…

rusça çeviri ve tercüme

Rusça Çeviri ve Tercüme Hizmetleri

Siyasi ve ekonomik güç, dillerin kaderini belirleyen bir diğer etken olduğu için Rusça da Rusya başta olmak üzere bu dili konuşan diğer milletlerin politik güçleri vasıtasıyla ön plana çıkmış bir dildir. Ayrıca Türkiye ile coğrafi olarak yakın olan bu ülkelerin jeopolitik konumu birçok uluslararası ortak iştirakin önünü açmış, ithalat – ihracatta köprü işlevi almasını sağlamıştır. Türkiye’de Rusça çevirinin birden çok alanda kullanıldığını söylemek mümkündür. Bunların başında ortak ulaşım projeleri yer almaktadır.

Mavi Akım, Türk Akımı gibi birçok ulaşım ağı Türkiye ve Rusya’nın ortak yolları vasıtasıyla hayata geçirilmiştir. Bunun yanı sıra edebiyat, Rusça çevirinin ön plana çıkan alanlarındandır. Dostoyevski, Tolstoy, Maksim Gorki gibi birçok klasik Rus edebiyatı yazarları, Türkiye’de yoğun olarak okunmakta ve ideolojik olarak irdelenmektedir. Bu da yayınevlerinin Rusça Türkçe tercüme işlerinde süreklilik kazanmasını sağlar. Bir diğer alan ise yaz aylarında artış gösterse de yılın her döneminde geçerliliğini koruyan turizmdir. Özellikle Akdeniz bölgelerinde görülen Rus turizmi, rehberlik faaliyetlerinin yanı sıra Türkçe Rusça tercüman ihtiyacını da ön plana çıkarmaktadır. Bunlar dışında Türkiye Rusya ikili ilişkileri gelişmiş olduğu için çeviri sektörünü de etkileyen birçok alan sayılabilir.

Rusça

Günümüzde politika, ekonomi, turizm ve birçok alanda büyük bir önem teşkil etmektedir.

Ülkemize her yıl düzenli olarak çok sayıda Rus turist gelmektedir ve bu da turizm anlamında bu dili öğrenmenin önemini arttırmaktadır.

Aynı zamanda Rusya ile yapılan doğal gaz ve mineral kaynak alışverişi Rusya ile bağlantı kurmamız aracı olduğu için yine ilgili dil hakkında bilgi sahibi olmamızı gerektirir.

Bunlara ek olarak Rusya şu anda G20, BRICS, Avrupa Konseyi, Birleşmiş Milletler, UNESCO ve Dünya Ticaret Örgütü üyesidir. Bu, Rusçayı diplomatik borsalarda yaygın olarak kullanılan bir dil haline getirmiştir.

Rus kültürünün, edebiyat ve sanat anlamında da geniş olması bu dile olan ilgiyi arttırmıştır. Pek çoğumuz, özellikle de edebiyat ve sanat aşığı olanlarımız, Tolstoy ve Dostoyevski gibi büyük yazarların kitaplarını okumuş, Çaykovski ’nin bir parçasını dinlemiştir. Bu da hedef kültüre olan ilgiyi arttırmış, ilgili dile karşı sempati doğurmuştur.

rusça türkçe çeviri ve tercüme

Rusça Türkçe Çeviri ve Tercüme İle İlgili İncelikler…

Rusça, dünyada her ne kadar çok konuşulan bir dil olsa da öğrenmesi zor dillerden biridir. Türkçe Rusça çeviri becerilerini geliştirmeniz belki de yıllarınızı alacaktır. Dil bilgisi yapısı en karmaşık dillerden biri olmasının yanı sıra alfabesi de farklıdır. Sözvarlığı da zengindir. Rusça kelimeler çeşitlidir. Türkçeye göre değişen özelliklerinden biri ise isimlerin feminen, maskülen ve nötr olarak ayrılmasıdır. Rus alfabesi, iki sessiz harf içerir. Belirteçler de kullanılmaz. Bu özellikler göz önüne alındığında Rusçanın zor bir dil olduğunu görebiliyoruz. Fakat bölgesel ya da küresel olarak önemini göz önüne alırsak Rusça belge çevirileriniz için deneyimli tercümanları tercih etmeniz gerekir. Çeviri Çözümleri Rusça tercümesi; kaliteli Rusça çevirmen kadrosu, 50’den fazla dilde verdiği tercüme hizmeti, uygun fiyatları ve %100 müşteri memnuniyeti politikası ile sizleri bekliyor.

Rusça Yeminli Tercüme

Vize, vatandaşlık, ikamet, şirket kuruluşu, eğitim, sicil tasdik ve buna benzer birçok konu ve ilgili konulara ilişkin pek çok evrak için Rusça yeminli tercüme hizmeti talep edilmektedir.

Rusça tercüman Türkçe Rusça- Rusça Türkçe yazılı ve sözlü çeviri yapabileceğini ispat etmesi gerekmektedir. Noterlik makamında noter huzurunda yemin etmesi sonrası yemin zabıtı düzenlenir. Tercüman, Rusça yeminli tercüman sıfatı alır. Yeminli tercüme yaptığı evrakları ıslak imza ve kaşeli olarak düzenler.

Müşteri talebi ya da kurum talebi doğrultusunda Rusça Türkçe-Türkçe Rusça yeminli tercüme ve yeminli çeviri olarak düzenlenen evrak noterde tasdik edilebilmektedir.

Rusça Yeminli Tercüman

Tercümanın Rusça bildiğine dair diploma, sertifika ve eş değer resmi belgesini, iki adet vesikalık fotoğrafı ve adli sicil kaydı eşliğinde noterliğe ibraz etmelidir. Kabul edilmesi sonrasında noter huzurunda yemin etmesi üzerine elde ettiği unvandır.

Yeminli tercümanın Rusça yeminli işleminde dikkat etmesi gereken belli başlı noktalar bulunmaktadır.

Rusçanın, gramer, telaffuz, alfabe anlamında zor bir dildir. Bu anlamda da çevirisi yapılırken büyük dikkat gerektirmektedir.   Aynı şekilde Türkçe de gramer ve söz dizimsel özellikler bakımından Rusça ile farklı nitelikler sergilemektedir. Dolayısıyla tercümanın her iki dile de iyi derecede hakim olması gerekmektedir.

Tıp, hukuk, ticaret vb. alanlarda uzman olan tercümanlar da Rusça tercüme sürecine pozitif katkı vermektedir. Rusça tercümanın herhangi bir uzmanlık alanına sahip olmaması durumu herhangi bir kelimenin bile yanlış çevrilmesine dolayısıyla bir paragrafın tamamının anlamını kaybetmesine, yasal davaların sonuçsuz kalmasına ve yanlış bir tıbbi ilacın uygulanması gibi hayati önem taşıyan sonuçlara sebep olabilmektedir.

rusça tercüme bürosu

Rusça Tercüme Bürosu

Çeviri Çözümleri’nin alanında uzman çeviri kadrosu birden fazla endüstride faaliyet göstererek çevirilerinizi en kısa sürede ulaştırıyor. Çevirmenlerimiz, teknolojik donanımlı ekipmanlar ile başladıkları çeviri yolculuklarında terim listelerini de kullanarak web içerikleri, akademik metinler, ürün tanıtım broşürleri gibi kaynak metinlere eriştikten sonra çeviriye başlıyorlar.

Zengin çevirmen kadromuz ile talep ettiğiniz alana en uygun çevirmenimizi yönlendirerek anında işlemleri başlatıyoruz. Her müşterimiz için de ayrı bir editör ya da son okuyucu tahsis ederek çeviri işlemlerinden bilgi almaları için olanak sunuyoruz. Bu da daha hızlı ve hatasız çevirilerin kaynağını oluşturuyor.

7/24 ulaşılabilir destek hattımız, kişisel proje yöneticilerimiz ve iletişim kanalları asistanlığımız ile rekabetçi bir çeviri fırsatı sunuyoruz.

Rusça Çeviri ve Tercüme Fiyatları

Rusça tercüme fiyatlarının belirlenmesinde karakter öncelikli kriter olmakla birlikte belgeniz veya içeriğiniz yeminli veya noter onaylı tercüme gerektiriyorsa ilgili belge ve sayfa sayısı da göz önüne alınmaktadır.

Kaliteli ve güvenilir  hizmetin yanı sıra, uygun fiyatlar da müşteri memnuniyeti açısından tercüme bürosunun hanesine bir puan artı şeklinde yazılmaktadır.

Rusça çeviri fiyatlarımız için tıklayınız…

Rusça Tercüme Projelerinizde Çeviri Çözümleri…

Eğer hazırda bulunan ve çevrilmeyi bekleyen dosyalarınız varsa Çeviri Çözümleri Uzman Rusça Türkçe çevirmen kadrosu ile anında harekete geçiyor. Bize iletişim kanallarımız ya da web sitemiz aracılığıyla ulaştıktan sonra belgelerinizi iletiyorsunuz. Kısa sürede gönderdiğimiz çevirmen, proje yöneticisi bilgileri ve fiyat teklifi ile size dönüş yapıyoruz. Tekliflerin onaylanması üzerine yaptığımız zaman planlamasına göre iş dağılımı yaparak dosyalarınızın çevirilerini iletiyoruz.

Hizmet saatlerimiz, müşterilerimizin ihtiyaçlarını anında karşılamak için esnektir. Müşteri ve kişisel veri gizliliğine önem vererek pürüzsüz bir şekilde çevirilerinizi verdiğiniz iletişim bilgileri doğrultusunda gönderiyoruz.

Bize ulaşabileceğiniz iletişim kanallarımız ise; Çeviri Çözümleri e- posta adresimiz info@ceviricozumleri.com ya da 0553 910 31 32 mobil & Whatsapp & Telegram veya 0212 221 45 21 numaralı telefon hatlarımızdır.

spot_img

GÜNCEL YAZILAR