Perşembe, Nisan 22, 2021
Yeminli Tercüme Bürosuspot_img
Ana SayfaÇeviriRusça Türkçe Çeviri ve Tercüme

Rusça Türkçe Çeviri ve Tercüme

Rusça çeviri ve tercüme, Rusça, 140 milyondan fazla nüfusu olan Rusya Federasyonu’ndaki resmi dildir. Ayrıca Ukrayna, Belarus, Kazakistan ve eski SSCB cumhuriyetlerinde de konuşulmaktadır. Dünya dillerinden biri olarak kabul edilmektedir. İlaveten, en çok konuşulan yedinci dil olan Rusça, Ukraynaca ve Belarusça ile birlikte, üç Doğu Slav dilinden biridir. Gerek ticari sebeplerden gerek ise Rusça konuşan nüfus yoğunluğu sebebiyle Rusça çeviri ve Rusça yeminli tercüme oldukça çok talep edilir.

Rusça Çeviri ve Tercüme Hizmetleri

Rusça, hem alfabe hem de konuşma açısından zor bir dil olarak görünmektedir. Çünkü isimlerin bitişleri, altı durum, eylemlerin iki yönlü oluşu, vurgunun hangi sözcüğün üzerinde olduğunun belirsiz olması öğrenmek isteyen kişiler için birtakım güçlükler yaratabilmektedir.

Ancak yalnızca üç zaman olması ve her dilin temel öğrenme prensibi olan pratik ile zor gibi görünen Kiril alfabesini öğrenilmesi kolay bir hale gelmektedir.

Rusça

Günümüzde politika, ekonomi, turizm ve birçok alanda büyük bir önem teşkil etmektedir.

Ülkemize her yıl düzenli olarak çok sayıda Rus turist gelmektedir ve bu da turizm anlamında bu dili öğrenmenin önemini arttırmaktadır.

Aynı zamanda Rusya ile yapılan doğal gaz ve mineral kaynak alışverişi Rusya ile bağlantı kurmamız aracı olduğu için yine ilgili dil hakkında bilgi sahibi olmamızı gerektirir.

Bunlara ek olarak Rusya şu anda G20, BRICS, Avrupa Konseyi, Birleşmiş Milletler, UNESCO ve Dünya Ticaret Örgütü üyesidir. Bu, Rusçayı diplomatik borsalarda yaygın olarak kullanılan bir dil haline getirmiştir.

Rus kültürünün, edebiyat ve sanat anlamında da geniş olması bu dile olan ilgiyi arttırmıştır. Pek çoğumuz, özellikle de edebiyat ve sanat aşığı olanlarımız, Tolstoy ve Dostoyevski gibi büyük yazarların kitaplarını okumuş, Çaykovski ’nin bir parçasını dinlemiştir. Bu da hedef kültüre olan ilgiyi arttırmış, ilgili dile karşı sempati doğurmuştur.

Günümüzde Rusça Çeviri ve Tercüme Talebi

Türkiye Rusya arasındaki ilişkiler köklü bir geçmişe dayanmaktadır. Ekonomik ve ticari ilişkiler Rusya ile ilişkilerimizin öncülüğünü oluşturmaktadır.

Türkiye Rusya arasında en büyük ve en temel sektör enerji sektörüdür. Enerji sektöründe karşılıklı yatırımlar bulunmaktadır.

Rusya’nın Türkiye vatandaşlarına uyguladığı vizenin kaldırılması sonrası her iki ülke arasında insan trafiği artış göstermiştir.

Turunçgiller, karayolu taşıtları için aksam, parça aksesuar, balik donanımları başlıca ihraç ürünlerimizdir. Ayrıca mineral yakıt yağlar, taşkömürü, ayçiçeği, pamuk tohumu yağları, demir, çelik ve alüminyum başlıca ithalat ürünlerimizdir.

Rusya ile olan ilişkilerimizin bu denli gelişmiş olması ticaret, hukuk, turizm ve sanat gibi pek çok alanda Rusça çeviri ihtiyacı yaratmıştır.

Kullanım kılavuzu, katalog, CE belgesi, web sitesi, vekalet, sözleşme, makale, kitap ve dergi, fatura gibi içerikler bu kapsamda Rusça tercüme işlemi gerçekleştirilen içeriklerdir.

Rusça Yeminli Tercüme

Vize, vatandaşlık, ikamet, şirket kuruluşu, eğitim, sicil tasdik ve buna benzer birçok konu ve ilgili konulara ilişkin pek çok evrak için Rusça yeminli tercüme hizmeti talep edilmektedir.

Rusça tercümanın Türkçe Rusça- Rusça Türkçe yazılı ve sözlü çeviri yapabileceğini ispat etmesi gerekmektedir. Noterlik makamında noter huzurunda yemin etmesi sonrası yemin zabıtı düzenlenir. Tercüman, Rusça yeminli tercüman sıfatı alır. Yeminli tercüme yaptığı evrakları ıslak imza ve kaşeli olarak düzenler.

Müşteri talebi ya da kurum talebi doğrultusunda Rusça Türkçe-Türkçe Rusça yeminli tercüme ve yeminli çeviri olarak düzenlenen evrak noterde tasdik edilebilmektedir.

Rusça Yeminli Tercüman

Tercümanın Rusça bildiğine dair diploma, sertifika ve eş değer resmi belgesini, iki adet vesikalık fotoğrafı ve adli sicil kaydı eşliğinde noterliğe ibraz etmelidir. Kabul edilmesi sonrasında noter huzurunda yemin etmesi üzerine elde ettiği unvandır.

Yeminli tercümanın Rusça yeminli işleminde dikkat etmesi gereken belli başlı noktalar bulunmaktadır.

Rusçanın, gramer, telaffuz, alfabe anlamında zor bir dildir. Bu anlamda da çevirisi yapılırken büyük dikkat gerektirmektedir.   Aynı şekilde Türkçe de gramer ve söz dizimsel özellikler bakımından Rusça ile farklı nitelikler sergilemektedir. Dolayısıyla tercümanın her iki dile de iyi derecede hakim olması gerekmektedir.

Tıp, hukuk, ticaret vb. alanlarda uzman olan tercümanlar da Rusça tercüme sürecine pozitif katkı vermektedir. Rusça tercümanın herhangi bir uzmanlık alanına sahip olmaması durumu herhangi bir kelimenin bile yanlış çevrilmesine dolayısıyla bir paragrafın tamamının anlamını kaybetmesine, yasal davaların sonuçsuz kalmasına ve yanlış bir tıbbi ilacın uygulanması gibi hayati önem taşıyan sonuçlara sebep olabilmektedir.

Acil Rusça Çeviri ve Tercüme

Bireysel veya kurumsal olarak zamana karşı yarıştığımız, bekleyemez olan acil işlerimiz vardır. Özellikle resmi işlemlerde kullanılacak olan belgelerin tercümelerinde genellikle son anda mecburiyetler ile karşılaşılır. Bu durumlarda sorunun çözümü için hızlıca arayışa girilir ve sonuç alınmak istenir. Güvenilir – hızlı – uygun fiyatlı – doğru çözüm en önemli kriterler olarak kabul edilir. Bu hizmeti sunan tercüme bürosu ihtiyaçları güvenilir şekilde karşılayacaktır.

Rusça Sözlü Tercüme       

Anadili Rusça olan vatandaşlar için vekalet işlemleri, tapu alım satım işlemleri, şirket kuruluş işlemleri ve nikah işlemleri gibi süreçlerde Rusça yeminli tercüman eşliğinde Rusça sözlü tercüme gerekmektedir.

Sözlü tercüme etkili dinleme, konuşma ve anlatma becerisi gerektiren bir süreçtir. Dolayısıyla bu hususta yeminli tercümanın ilgili becerilere sahip olması tercüme süreci için önemlidir.

Rusça Tercüme Bürosu

Rusçanın yoğun gramer özellikleri ve yazılışı göz önüne alındığında Rusça işleminin zorluğu anlaşılmaktadır. Tercüme sektöründe deneyim sahibi, alanında uzman tercüman kadrosuna sahip, müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutan bir Rusça tercüme bürosu aracılığıyla gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Müşteri odaklı yaklaşımlarını uygun fiyatları ve kalitesiyle taçlandıran bir tercüme bürosu ise müşteriler için vazgeçilmez olacaktır.

Rusça Çeviri ve Tercüme Fiyatları

Rusça tercüme fiyatlarının belirlenmesinde karakter öncelikli kriter olmakla birlikte belgeniz veya içeriğiniz yeminli veya noter onaylı tercüme gerektiriyorsa ilgili belge ve sayfa sayısı da göz önüne alınmaktadır.

Kaliteli ve güvenilir  hizmetin yanı sıra, uygun fiyatlar da müşteri memnuniyeti açısından tercüme bürosunun hanesine bir puan artı şeklinde yazılmaktadır.

Rusça Tercüme Projelerinizde Çeviri Çözümleri…

Çeviri Çözümleri şirketi olarak hedef dilden Rusçaya, Rusçadan hedef dile bağlamın ve lehçenin en ince detaylarını ele alarak düzgün bir biçimde çevirinizin gerçekleşmesini sağlıyoruz.

İster teknik ister tıbbi, isterse hukuki alanda olsun ilgili alanlara hakim çeviri ekibimiz ve editör arkadaşlarımız aracılığıyla en kaliteli biçimde Rusça tercüme hizmeti veriyoruz.

Sektörün lider tercüme bürolarından birisi olarak ilkeli, şeffaf, müşteri odaklı yaklaşımlarımızı uygun fiyat, kalite ve hızlı tercüme ile birleştirerek yıllardır hizmetlerimizi sürdürüyoruz.

Rusça çeviri ve tercüme, Rusça yeminli tercüme ve Rusça tercüme bürosu hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi ve fiyat teklifimiz için bizlere info@ceviricozumleri.com adreslerinden veya 0212 221 45 21 numaralı hattımız ya da 0553 910 31 32 numaralı mobil / whatsapp / telegram hattımızdan kurumsal müşteri temsilcilerimize ulaşabilirsiniz.

spot_img

GÜNCEL YAZILAR