Perşembe, Temmuz 2, 2020
Ana Sayfa Çeviri Tez Çevirisi ve Tez Tercümesi

Tez Çevirisi ve Tez Tercümesi

Akademik kariyerlerine yurtdışında devam etmek ve dolayısıyla tezlerini yurtdışında yayımlamak isteyen akademisyenler ya da öğrenciler tarafından tez çevirisi ve tez tercümesi hizmetine ihtiyaç duyulmaktadır.

Tez Nedir?

Bilimsel bir iddianın akademik kriterler çerçevesinde kanıtlandığı belgeler tez olarak adlandırılmaktadır.

Tezler lisans bitirme tezi, yüksek lisans bitirme tezi ve doktora bitirme tezi olarak üç ayrı şekilde ele alınmaktadır.

Tez Yazımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde yazılan tezlerin amacı kişilerin yaptıkları araştırmalar, ortaya koydukları savlar ile bilime katkı sağlamaktadır. Dolayısıyla tez yazımında bilimsel bir dil kullanılması gerekmektedir.

  Seçilen araştırma ile ilgili olarak konu başlığı kısa ve öz olmalıdır.

  Açık ve yalın bir anlatım sağlanmalıdır.

  Tez yazım aşamaları konu belirleme, konuyu sınırlandırma, varsayım kurma, araştırmanın metodunu belirleme, tez planlaması yapma, konuyla ilgili okuma yapma, tez ile ilgili notlar alma ve nihayetinde tezi yazma ve düzenlemelerde bulunma aşamalarından oluşmalıdır.

  Dilbilgisi, yazım ve imla kurallarına ciddi derecede dikkat edilmelidir.

  Tez özetinin belirlediğiniz konuyu açık ve net bir şekilde özetlemelidir.

Yukarıdaki ölçütler bağlamında tezinizi hazırladığınızda tezinizle ilgili sıkıntı yaşama durumunuz azalmaktadır.

Aynı şekilde mevcut tezinizin yurtdışında yayımlanması bağlamında da tez çevirisi ve tez tercümesihizmeti alacağınız tercüme bürosu seçimine de büyük özen göstermeniz çalışmalarınızın uluslararası tanınırlığı açısından sıkıntı yaşanmasını azaltmaktadır.

Tez çevirisi ve tez tercümesinin yanı sıra tez özeti çevirisi hizmetine de ihtiyaç duyulmaktadır. Tez özeti çevirisinde orijinal metinde yer alan ifadelerin hedef dilde akıcı ve anlaşılır bir şekilde ifade edilmesi gerekmektedir.

Tez çevirisi ve tez tercümesi ve tez özeti çevirisi, akademik çeviri bağlamında ele alınmaktadır. Bu doğrultuda tercümelerinin akademik terminoloji ile uyumlu bir şekilde gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Akademik çeviriler günümüzde farklı alanlarda kullanılabilmektedir. Bu alanlar arasında sağlık, hukuk, edebiyat, fen bilimleri, sosyal bilimler ve mühendislik alanlarına kadar pek çok alan bulunmaktadır. Dolayısıyla akademik çeviri bağlamında tez çevirisi ve tez tercümesi ve tez özeti çevirisi işlemini gerçekleştirecek olan tercümanların ilgili alanların terminolojilerinden en az birine hakim olmaları gerekmektedir.

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi akademik tercüme deneyimi bulunan tıp, hukuk, mühendislik, edebiyat başta olmak üzere pek çok alanın terminolojisine hakim tercüman kadrosuyla tez çevirisi, tez tercümesi ve tez özeti çevirisi bağlamında profesyonel hizmet sağlamaktadır.

Tez çeviris, tez tercümesi, tez özeti çevirisi ve akademik çeviri hizmetleri ile ilgili olarak daha detaylı bilgi ve fiyat teklifi almak için www.okeanostercume.com.tr veya info@okeanostercume.com.tr adreslerinden ya da 0212 221 45 21 veya 0553 910 31 32 numaralı hatlardan bizlere ulaşabilirsiniz.

GÜNCEL YAZILAR

Özel Şartlarda YKS 2020

Özel şartlarda YKS 2020, bilindiği üzere dünyaca bir pandemi sürecinden geçiyoruz.  COVID-19 salgınının olumsuz etkilediği alanlardan birisi de haliyle eğitim sektörü… Pandemi nedeniyle ertelenen ve...

Osmanlıca Tercüme ve Osmanlıca Çeviri

Osmanlıca tercüme ve çeviri, Osmanlıca, 13.yy’da Osmanlı İmparatorluğunda kullanılmış olan dilin adıdır. Çoğunlukla Arapça ve Farsçanın etkisi altında kalan bir dil olarak Arap alfabesinin...

Farsça Yeminli Tercüme

Farsça yeminli tercüme, Farsça, İran başta olmak üzere Tacikistan, Afganistan, Özbekistan ve Basra Körfezi ülkelerinde konuşulan, Hint-Avrupa dil ailesinin Asya kolunun Hint-İran öbeğinde arasında...

Azerice Tercüme ve Azerice Çeviri

Azerice tercüme ve Azerice Çeviri, Azerice veya diğer bir deyişle Azerbaycan Türkçesi Türk dilinin Oğuz veya Batı lehçelerinden biri olup Azerbaycan'ın resmi dilidir. Azerbaycan'ın yanı...