Ukraynaca Türkçe Çeviri ve Tercüme

Çeviri Çözümleri, dil portfolyosunda yer alan 50’den fazla dil ve alanında uzman tercümanlar tarafından hizmet vermektedir. Ukraynaca Türkçe çeviri ve tercüme hizmetleri de, Türkçeden ya da Türkçeye tercüme yapılacak şekilde çeşitli alanlarda gerçekleşmektedir. Doğu Slav dillerinden biri olan Ukraynaca, Ukrayna başta olmak üzere Slav dilleri arasında en fazla konuşulan ikinci dildir. Yaklaşık 39 milyon kişinin ana dili olan Ukraynacanın birden fazla diyalekti vardır. Bu diyalektler, bölgesel olarak değişmekte ve önemli ölçüde birbirlerinden ayrılmaktadır. Bunlardan bazıları; kuzeydoğu, güneydoğu ve güneybatı diyalektleridir. Hatta bu diyalektler çeşitli ağızlara dahi dönüşebilir. Bu nedenle Ukraynaca Türkçe çevirilerinizde dilin nüanslarına hakim ve alıcıya mesajı etkili bir şekilde iletebilecek çevirmenlerle anlaşmalısınız. Çeviri çözümleri Uzman Ukraynaca çevirmenleri, profesyonel bir yaklaşımla belgelerinizin tercümesini yaparak dil bariyerlerini aşmanızı sağlar.

Ukraynaca çeviri teklifimiz için arayınız

0553 910 31 32

Mobil & Whatsapp & Telegram

türkçe ukraynaca_ukraynaca türkçe

Türkçe Ukraynaca ve Ukraynaca Türkçe Çeviri 

Tüm bu ilişkiler bağlamında iki ülke arasındaki ilişkileri daha sağlam temellere atmak adına Ukraynaca tercüme hizmetine ihtiyaç duyulmaktadır.

Türkiye ve Ukraynaca he konum bakımından hem de ikili ilişkiler bakımından birbirine yakın iki ülkedir. Ancak Ukraynaca ve Türkçe birbirine oldukça uzak iki dildir. Dolayısıyla Ukraynaca tercüme işleminin gerçekleştirilmesi bu bağlamda büyük önem teşkil etmektedir.

Ukraynaca çeviri bugün pek çok alanda gerçekleştirilmektedir. Sözleşme, mahkeme evrakları, toplantı tutanakları, genel kurul kararları gibi pek çok evrakın Ukraynaca hukuki tercümesi gerçekleştirilmektedir. Hukuk alanında tecrübe ve bilgi sahibi olunulması hukuki tercümelerde avantajdır.

Ticari ilişkiler bağlamında, faturalar, sigorta poliçeleri, beyannameler, ticari yazışmalar, ticaret sicil gazetesi evraklar tercüme edilmektedir. Ticari ve finansal terimlere hakim olmak Ukraynaca ticari tercüme için önemlidir.

Tıbbi raporların, tahlil sonuçlarının Ukraynaca tıbbi tercümesi Türkiye’de tedavi gören Ukraynalı hastalar tarafından sıklıkla talep edilmektedir. Doktor ve hastane web siteleri tıbbi tercüme alanında sıklıkla tercüme edilmektedir.

Kullanım kılavuzları, kataloglar, broşürler, teknik şartname, AT uygunluk beyanı, kurulum şeması gibi teknik içerikler çevrilmektedir. Söz konusu içeriklerin Ukraynaca teknik tercümesi mühendislik alanında tecrübe sahibi kişilerce çevrilmelidir.

Ukraynaca için Sunulan Bazı Tercüme Hizmetleri

Tercümanlarımız, deneyimli ve sertifikalı olduğu için düz bir tercümeden ziyade endüstrinin niteliklerini ön plana çıkaran terim listelerini kullanır. Böylece hukuk alanında tercümesi beklenen belgeniz, gerekli terimler kullanılarak uzmanlık bilgisi ile çevrilir. Ukraynaca tercüme hizmetlerimizden bazıları ise şu alanlardadır;

Bilişim Teknolojileri

Günümüzde iş hacmi en fazla artan alanlardan biri olan bilişim teknolojilerinin Ukraynaca dilinde de çevirisi oldukça fazladır. Bu alanda web sitesi ya da uygulama içerikleri, videoları gibi materyaller tercüme edilerek kısa sürede müşterilere iletilir. Teknolojik olanakların ivme kazanması ise bu alandaki çevirilerin artış göstermesini sağlayan yapı taşıdır.

Ekonomi

Bankacılık, finans, iktisat gibi alanlarda her zaman çeviriye ihtiyaç duyulmuştur. Bunun başlıca nedenleri arasında farklı ülkeler arasında yapan ticari anlaşmalar yer almaktadır. Ulaşım, yatırım, inşaat vb. sektörlerin arka planında bulunan ekonomik getiriler ve anlaşmalar, Ukraynaca iktisat çevirisi alanında kaynak metnin çoğalmasına öncülük eder.

E-Ticaret ve Turizm

Özellikle son yıllarda e-ticaret alanı gözle görülür bir popülarite kazanmıştır. Bunun nedeni, kişilerin daha hızlı, daha uygun ve mesafeler ötesinde gereksinimlerini karşılama imkanı bulamasıdır. Tek tık ile bir kıyafet alınabiliyor ya da uçak bileti ayırtılabiliyor. Artan e-ticaret trafiği, çeviri sektörünü de bu alana entegre etti. İçerik pazarlaması ile tercümeler de yaratıcı tercümeye dönüştü. Bir diğer alan ise turizm. Ukrayna Türkiye arasında vize olmaması ve iki ülkenin eğitim ve ticarette yakın olmalarından kaynaklı olarak turizm sektöründe yoğun çeviri akışı gerçekleşmektedir.

Ukraynaca Çeviri Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Türkçeden Ukraynacaya çeviri yaparken cümlelerin uzunluğuna dikkat edilmelidir. Özellikle web sitesi ya da alt yazı çevirilerinde uzunlukların ayrılan bölmeleri aşması sonrasında düzeltmede fazla zaman kaybedilmesine neden olur.  Ayrıca Ukraynacanın birden fazla diyalekti olduğuna değinmiştik. Bunlardan bazıları bölgesel olarak Rusya’dan, Polonya’dan ya da Macaristan’dan etkilenmiştir. Herhangi bir karışıklığa neden olmamak için çevirmenler tarafından her zaman Ukraynacanın standartlaşmış, resmi dil versiyonu kullanılmalıdır. Ukraynaca, sadece Ukrayna’nın değil; aynı zamanda Moldova ve Sırbistan’ın da resmi dilidir. Bu ülkeler arasındaki ikili ilişkilerde de Ukraynaca tercüme kullanılabilir. Bir diğer önemli nokta, Ukraynaca Kiril alfabesi kullanılarak yazılır. Kiril alfabesinin bir varyantı olarak ortaya çıkan Ukraynaca alfabesindeki harf dizilimleri ve cümle oluşturmada profesyonel olunmalıdır.

ukraynaca türkçe çeviri

Türkçe Ukraynaca Çeviri ve Tercüme İhtiyaçlarınızda…

Ukraynaca Türkçe ve Türkçe Ukraynaca sağladığımız tercüme hizmeti, eğitimli ve deneyimli çevirmenlerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Geniş tercüman ağımız sayesinde projelerinizi teslim tarihi ve saatinde ulaştırıyor, önceliklerinizi dikkate alıyor ve size en iyi hizmeti vermek için çalışıyoruz. Piyasaya görece uygun fiyatlarımız ve değişmeyen ilkelerimiz sayesinde gelecek için kurumsal, bireysel ve toplu çeviri projelerinizi tasarlıyoruz. Yenilikçi çeviri platformumuz, Ukraynaca ve diğer dillerdeki çevirilerde 7/24 iletişim ağı sağlıyor. 2 satırlık bir yazı ya da dönemlik bir proje çevirisi fark etmeksizin müşterilerine kaliteyi ve güvenirliği taahhüt ediyor. Ukraynaca Çeviri hizmetlerimizden bazıları;

  • Hukuk, tıp ve iktisat çevirisi
  • Simultane çeviri
  • Ardıl çeviri
  • Alt yazı ve dublaj çevirisi
  • Web sitesi, uygulama ve içerik çevirisi
  • Oyun çevirisi
  • Akademik çeviri
  • Belge çevirisi

Ukraynaca Yeminli Tercüme

Teknik, hukuki ,tıbbi başta olmak üzere Ukraynaca çeviri hizmetine ihtiyaç duyulan tüm alanlarda Ukraynaca yeminli tercüme hizmetine olan rağbet çoktur.

Noter huzurunda yemini bulunan yeminli tercümanlarla gerçekleştirilen Ukraynaca yeminli tercüme işlemi belgelere yeminli tercüman kaşe ve imzasıyla resmiyet kazandırmaktadır. Dolayısıyla mutlaka ilgili alanlarda tecrübeli tercümanlarca gerçekleştirilmelidir.

Pek çok evrakın Ukraynaca yeminli tercümesi gerçekleştirilmektedir. Sözleşme, vekaletname, doğum belgesi, diploma, transkript gibi evraklar tercüme edilen başlıca evraklar arasındadır.

Söz konusu tüm evrakları çevirisinde büyük hassasiyet, özen ve dikkat gösterilmelidir. Resmiyet taşıyan söz konusu evraklar mutlaka profesyonel Ukraynaca yeminli tercümanlarca gerçekleştirilmelidir.

Ukraynaca Tercüman

Ukraynaca bildiğine dair evraklarını noterliğe sunan ardından noter huzurunda yemin eden kişilerin elde ettikleri unvandır. Türk vatandaşı olmak ve sabıka kaydına sahip olmamak Türkiye’de yeminli tercüman olabilmek adına gerekli kriterlerdendir.

Ukraynacaya ve Türkçeye mutlaka anadil düzeyinde hakim olunmalıdır. Çünkü yeminli tercüme hizmeti yasal bağlayıcılık taşımaktadır. Söz konusu durum tam ve doğru tercüme hizmeti sağlanmasını gerektirmektedir. Tercüman hem konuşması hem de dilbilgisi üst düzey hem de terminoloji bilgisi iyi kişilerden seçilmelidir.

Vekalet verme, şirket kuruluşu gibi sözlü tercüme hizmetine ihtiyaç duyulan süreçlerde tercüman tarafları çok iyi şekilde dinleyip ve anlayıp iletişimi sağlamalıdır.

Ukraynaca Tercüme ve Çeviri Taleplerinizde Çeviri Çözümleri…

Çeviri Çözümleri yılların vermiş olduğu bilgi birikimi ve tecrübeyle profesyonel Ukraynaca tercüman kadrosuyla hizmet vermektedir. Hizmetlerini EN15038 Kalite Standartları ile garantiye alan bir tercüme bürosu olarak müşteri memnuniyet düzeyini üstlere taşımaktadır.

Ukraynaca çeviri ve tercüme fiyatları için tıklayınız

Ukraynaca Türkçe diğer çeviri hizmetlerimiz için sitemizi ziyaret ederek, info@ceviricozumleri.com e posta adresimizle iletişime geçerek ya da 0553 910 31 32 mobil & Whatsapp & Telegram veya 0212 221 45 21 numaralı telefon hatlarımızı kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler