Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik Maaşları

Çeviri alanında meslek sahibi olmak isteyen kişilerin akademik alanda çalışma yapabileceği ve ön lisans ya da lisans olarak tamamlayabileceği birden fazla bölüm vardır. Bunlardan Uygulamalı İngilizce Çevirmenlik ön lisans bölümü olarak ön plana çıkarken Mütercim Tercümanlık veya Çeviribilim lisans düzeyinde eğitim olanağı sunar. Ayrıca İngiliz Dili ve Edebiyatı ya da Amerikan Dili ve Edebiyatı gibi bölümleri bitirerek de başta kitap çevirmenliği olmak üzere farklı alanlarda çeviriler yapabilirsiniz. Uygulamalı İngilizce Çevirmenlik bölümü, daha kısa sürede tamamlandığı ve pratik ağırlıklı olduğu için hem iş hayatına daha erken atılmanızı hem de bolca çeviri uygulaması yapmanızı sağlayarak sizi mesleğe hazırlar. Yazımızda Uygulamalı İngilizce Çevirmenlik bölümünü ve maaşlarını inceleyeceğiz. İşte uygulamalı İngilizce çevirmenlik ve maaşları…

Uygulamalı İngilizce Çevirmenlik Nedir?

Uygulamalı İngilizce Çevirmenlik, çeviri edinimi ve dil edinimini bir arada sunan, 2 yıllık bir program olarak Meslek Yüksekokullarında ya da fakültelerde eğitim sağlayan bir bölümdür. Bu bölümü iki yılın sonunda tamamlayan adaylar; çevirmenlik, çeviri proje yöneticiliği, editörlük, yaratıcı çevirmenlik gibi alanlarda çalışabilir. Aslında bu bölüm Mütercim Tercümanlık bölümünün kısaltılmış ve uygulaması yoğun olan versiyonu diyebiliriz. Çünkü Uygulamalı çevirmenlik bölümünde ilk sene kuram dersleri yer alsa da ikinci sene yoğun bir çeviri uygulaması yapıldığı görülür. Mütercim tercümanlık ya da Çeviribilim bölümlerinde ise kuram dersleri dört senenin içine yayılmıştır ve uygulama dersleri özellikle son iki senede ağırlıklıdır. Uygulamalı çevirmenlik bölümünde okurken üniversitelerin 4 senelik Mütercim Tercümanlık, Dilbilim, Çeviribilim ve Dil Edebiyat bölümlerine geçiş yapabilirsiniz. Bunun için Dikey Geçiş Sınavı’na girmeniz gereklidir. Böyle bir durumda önceden aldığınız derslerin geçtiğiniz bölümle denkliğini sağlayarak sonrasında kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Uygulamalı İngilizce Çevirmenler Hangi Alanlarda Çalışır?

Uygulamalı İngilizce çevirmen, bir tercümanın çalışabileceği her alanda çalışabilir. Uygulamalı çevirmen; bir büroda tam zamanlı ya da uzaktan, bir hastanede tam zamanlı, bir mahkemede Yeminli tercüman ya da bir yayınevinde kitap çevirmeni olarak çalışabilir. Fakat Yeminli tercüman olmak istediğinde her tercümanın yapmak zorunda olduğu gibi gerekli belgeler ile noterliklere başvurmalıdır. Onay alması durumunda ise Yeminli tercüman olarak çalışmaya başlayabilir. Bunun dışında mahkemelere Bilirkişi tercüman olarak da başvurup kabul alması durumunda çalışabilir. Ayrıca kendi alanında kısıtlı kalmak durumunda değildir. Dijital Pazarlama, İçerik Yöneticiliği, İnsan Kaynakları gibi alanlarda da kendini geliştirerek uluslararası firmalarda çalışabilir. İthalat İhracat ve Dış Ticaret de Uygulamalı İngilizce tercümanların tercih ettiği bir diğer sektördür. Uygulamalı çevirmen, yazılı alanın yanı sıra Sözlü Tercüman olarak da anlaşmalar sağlayabilir.

Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik Maaşları

Uygulamalı İngilizce çevirmenlerin çalışma alanları, diğer tercümanlar ile benzerlik gösterdiğinden maaşları da çalıştıkları alana ve yaptıkları işe göre değişir. Örneğin freelance çalışan bir tercüman çeviri yaptığı kadar ve iş yükü kadar ödeme alır. Bir veya birden fazla büro ile anlaşabilir ya da bireylere doğrudan çeviri hizmeti sağlayabilir. Aynı şekilde sözlü tercüman olarak çalışırsa da günlük ya da saatlik fiyatlandırma yapabilir. Bu noktada uzaktan çalışmalarında sigorta ya da fatura kesme sorumluluklarını da kendi üzerine alır. Ancak firmalarda tam zamanlı çalışabilir ve düzenli maaş da alabilir. Böyle bir durumda ise maaşı; tecrübe, bildiği diğer diller ve iş unvanına göre farklılaşır. Dublaj çevirmenliği yaptığında ise çevirdiği videoların dakikalarına göre ücretlendirme ile çalışır. Yeminli tercüman olarak çalışan uygulamalı tercümanlar, işlerinin getirdiği sorumluluk nedeniyle daha fazla ücret talep ettiğinden maaşları da yükselir. Fakat başta belirtildiği üzere bir tercüman diğer meslek grupları gibi sabit bir gelir üzerinden değil, yarattığı iş hacmine göre kazanır.

Uygulamalı İngilizce Çevirmenlik Bölümü Hangi Üniversitelerde Vardır?

Öncelikle Uygulamalı İngilizce Çevirmenlik bölümü, iki sene olsa da genellikle 1 yıllık da hazırlık programı bulunur. Fakat hazırlık programını dil yeterlilik sınavına girerek atlayabilirsiniz. Bazı okulların hazırlık programları yurt dışı imkanı da sunmaktadır. Böyle bir fırsat için özellikle burslu vakıf üniversitelerini gözden geçirin. Uygulamalı çevirmenlik bölümlerine kabul almak için Temel Yeterlilik Sınavı’nda 150 puan barajını aşmak bir gerekliliktir. 1. öğretim ve 2. öğretim seçenekleri vardır. Vakıf üniversitelerinde ise burslu ve burssuz gibi seçeneklere göre tercih yapabilirsiniz. Uygulamalı İngilizce Çevirmenlik bulunan bazı üniversiteler ve puanları şu şekildedir;

Üniversite                                                           Yıl       Tür   Katsayı  Taban Yerleşen

BEYKENT ÜNİV. – (İngilizce) (Burslu) 2020 Vakıf 0,12 433,550 11
GİRESUN ÜNİV. – (İngilizce) 2020 Devlet 0,12 411,900 72
İSTANBUL AREL ÜNİV. – (İngilizce) (%50 İndirimli) 2020 Vakıf 0,12 273,500 25
İSTANBUL AYDIN ÜNİV. – (İngilizce) (İÖ) (Burslu) 2020 Vakıf 0,12 417,100 8
İSTANBUL ŞİŞLİ MESLEK YÜKSEKOKULU- (İngilizce) (Burslu) 2020 Vakıf 0,12 397,900 6
İZMİR EKONOMİ ÜNİV. – (İngilizce) (Ücretli) 2020 Vakıf 0,12 306,500 19
KARABÜK ÜNİV. – (İngilizce) 2020 Devlet 0,12 307,150 72
KASTAMONU ÜNİV. – (İngilizce) 2020 Devlet 0,12 333,334 62
SİİRT ÜNİV. – (İngilizce) 2020 Devlet 0,12 361,400 41
TOKAT GAZİOSMANPAŞA ÜNİV. – (İngilizce) 2020 Devlet 0,12 371,950 62
ZONGULDAK BÜLENT ECEVİT ÜNİV. – (İngilizce) 2020 Devlet 0,12 379,900 103

 

İlgili Makaleler