Yabancı Dil Nasıl Geliştirilir?

Yabancı dil nasıl geliştirilir? Yabancı dil bilmek, uluslararası ilişkilerin geliştiği ve küresel etkileşimin arttığı günümüzde önemli bir etmendir.  Aynı zamanda başka kültürlerden ve coğrafyalardan insanlarla iletişim kurmamıza olanak sağlamaktadır.

Bir şirket için uluslararası pazarlara açılmak ve ürünlerini ve hizmetlerini tanıtmak adına yabancı dil bilgisi oldukça önemli bir faktördür.

Yabancı Dil Nasıl Geliştirilir?

Belirli noktaya kadar yabancı dil bilgisine sahip olunması onun geliştirilemeyeceği anlamına gelmemektedir. Yabancı dilinizi geliştirmek adına birçok yöntem bulunmaktadır.

Kullanılan Elektronik Cihazların Dilini Değiştirmek

Bir dili edinirken o dili alışkanlıklarımızda kullanarak geliştiririz. Yani bir nevi pratik yaparız. Öğrendiğimiz dili geliştirmenin yolları arasında da o dili alışkanlığımız haline getirmek büyük bir önem taşımaktadır.

Öğrendiğimiz dili kullandığımız elektronik cihazların (telefon, bilgisayar, tablet vb.) dilini değiştirerek geliştirebiliriz. İlk başta bazı sözcükler hakkında bilgi sahibi olamamak normaldir. Ancak sonrasında göz o sözcüğe aşina olacağı için anlaşılabilir hale gelecektir.

Yabancı Dilde Film ve Dizi İzlemek

Yabancı dilimizi geliştirmenin belki de en eğlenceli yollarından birisi dizi ve film izlemektir. Böylelikle ilgili ülkenin kültürüne, alışkanlıklarına ve dil kullanımlarına hakim olma şansımız artmaktadır. Aynı zamanda sözcüklerin nasıl sesletildiğini öğrenmek için de iyi yöntemlerden birisi yabancı dilde film veya dizi izlemektir.

Yabancı Dilde Şarkı ve Radyo Kanallarını Dinlemek

Belki de dinleme becerimizi, fonetik ve fonoloji bilgimizi geliştirecek en etkili yollardan birisi yabancı dilde şarkı ve radyo kanallarını dinlemektir. Alternatif olarak bilgilendirici podcastler de dinlenelebilmektedir. Böylelikle anlamanızı artırabildiğiniz gibi bilginizi ve motivasyonunuzu da artırmaktadır.

Dil Kartlarını Kullanmak

Yeterli İngilizce bilgisine sahip olsanız dahi bazı terminolojilerde eksik kalmanız sizi işinizle ilgili zor bir süreçle karşı karşıya getirebilmektedir. Bu noktada dil kartlarını kullanmanız sözcük dağarcığını genişletebilmektedir. Özellikle resimli dil kartları görsel öğrenme metoduna sahip kişiler ve küçük yaş grupları için oldukça faydalıdır.

Yabancı Dilde Gazete, Dergi ve Kitap Okumak

Yabancı dilde gazete, dergi ve kitap okumanın kelime haznesini, dil bilgisi ve sözcük yapısını geliştirmedeki katkısı oldukça büyüktür.  İlk başta basit düzeyli içeriklerle başlanılması ifade edilenleri anlayabilmek hem de motivasyonunuzu artırmanız adına daha faydalı olabilmektedir.

Sözlük Okumak

Anlamını bilmediğiniz kelimeleri öğrenmek için sözlük kullanımının ciddi derecede faydası bulunmaktadır. Özellikle sözcüğün kullanıldığı cümlelere yer veren sözlükler, sözcüğün hangi bağlamda kullanıldığını anlamak adına oldukça önemlidir.

Dil Kursları

Her dil kursunun kendine özgü dil öğretme metodu bulunmaktadır. Dil öğretimi alanında köklü olan dil kursları aracılığıyla özellikle communicative method (iletişimsel dil öğretimi) ile ilgili seviyedeki yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz. Küçük yaş grupları için total physical method (bütüncül fiziksel tepki yaklaşımı) uygulayan dil kursları da bu anlamda oldukça etkili olmaktadır. Bunun dışında dil bilgisi ve cümle yapısı gibi konuları da dil kursları aracılığıyla rahatlıkla geliştirebilmeniz mümkündür.

Dile Bakış Açısını Değiştirmek

İlgili yabancı dille Türkçenin fonetiği, fonolojisi, grameri, sözcük yapısı, söz dizimi farklıdır. Dolayısıyla ilgili yabancı dili öğrenirken o dilin dil bilgisel ve dil bilimsel özellikleri doğrultusunda öğrenmek ve dilinizi bu doğrultuda geliştirmeniz gerekmektedir.

Bunun yanı sıra insanlar genellikle hata yapmaktan korktukları için ilgili yabancı dili konuşmamaktadır. Gündelik hayatta düşünce yapısını da ilgili dile endeksleyerek hem özgüven sahibi olabilir hem de kendi başınıza pratik yapabilirsiniz.

Yabancı Dil Uygulamalarını Kullanmak

Yabancı dilinizi geliştirmeniz adına internet ortamında ve mobil olarak pek çok yabancı dil uygulaması bulunmaktadır. Mevcut bu uygulamalar görsel ve işitsel olarak yabancı dilinizi geliştirmeniz açısından bir hayli eğlencelidir.  Aynı zamanda kelime bilginizi geliştirmek ve pratiklik kazanmak adına iyi derecede dil uygulamaları bulunmaktadır.

Yurt dışına Seyahat Etmek ve Bir Süre Yurt dışında Yaşamak

“Dili konuşulduğu yerde öğren” metodu, belki de en etkili yabancı dil geliştirme yöntemlerinden birisidir. Uzun bir süre yabancı dile maruz kalmanız ve zorunlu haller dışında hiçbir şekilde Türkçe kullanmamanız dil pratikliği açısından fayda sağlamaktadır.

Aynı zamanda dili native(yerel) konuşanlardan dinlemek ve onlarla iletişim kurmak dili sesletme biçimimize de katkı sağlamaktadır. İlgili ülkenin kültürünü, geleneklerini ve göreneklerini tanıyabilmemiz adına da dil geliştirmek adına yurt dışına gitmek oldukça etkilidir.

Öğrenci Değişim Programları

Öğrenci değişim programlarının amacı kişileri kendi ortamlarından alarak farklı ortamlara yaşamayı, başka kültürlerden insanlarla iletişim kurmayı öğretmektedir. Bu konuda ERASMUS gibi liseden üniversiteye pek çok program bulunmaktadır.  İlgili programlar aracılığıyla farklı kültürleri tanıyabilme ve yabancı dilinizi geliştirme şansınız oldukça yüksektir.

Yabancı Dil Konuşulan Kafeler

Son zamanlarda yabancı dil gelişimi adına yabancı dil konuşulan kafeler açılmaya başlanmıştır. Böylelikle  interaktif öğrenme adına önemli bir adım atılmıştır. Yabancı dil konuşulan kafelerde her masada bir tane native (yerel) öğretmen yer almaktadır ve her masada farklı konular üzerine konuşulmaktadır. Bu gruplara katılarak yabancı dilinizi geliştirmeniz olasıdır.

Oyunlarla Yabancı Dil

Son zamanlarda özellikle genç yaş kitlesi arasında konsol ve bilgisayar oyunlarının yaygınlığı göz ardı edilememektedir. Oynadığınız oyunu dil seçeneklerinden öğrenmek istediğiniz dile ayarlarsanız farkında olmadan ilgili dili kolaylıkla edinebilirsiniz. Bunun yanı sıra, eğlenirken öğrenecek olmanız hem zamandan tasarruf etmenizi hem de yabancı dilinizi geliştirmenizi sağlar.

Telaffuz Geliştirmek

Belli bir dil seviyesinden sonra yapılabilecek en yararlı yöntemlerden biri de ses kaydı yöntemlerini kullanmaktır. Seçilen güncel bir konu hakkında gerekli kelime çalışması yapıldıktan sonra belirlenen süre boyunca konuşulup, konuşma ses kaydına alınmalıdır. Sonrasında ses kaydı, karşılaştırmalı olarak dinlenilirse yapılan hataların fark edilebilmesiyle telaffuz gelişimine katkıda bulunur.

Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için  info@ceviricozumleri.com  adreslerinden bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca 0553 910 31 32 veya 0212 221 45 21 numaralı hatlarımızdan müşteri temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler