29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve İçimizdeki Cumhuriyet Çocukları

Nasıl gurur veren, nasıl tüyleri diken diken eden bir cümledir o; “Efendiler! Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz…” Neler yaşandı o gece, neler konuşuldu ve bir toplumun karanlıktan aydınlığa çıkışının inşa edildiği o son gece geleceği nasıl gördü mavi gözlü lider. Çünkü O, “Yolunda yürüyen bir yolcunun, yalnız ufku görmesi kafi değildir. Muhakkak ufkun ötesini de görmesi ve bilmesi gerekir.” cümlesi ile çiziyordu bir milletin özgürlük yolunun haritasını… 28 Ekim 1923 akşamında yeni bir ülkenin yeni bir umudun doğuşu için tüm gerekli çalışmalar yapılmış ve 29 Ekim 1923 sabahı aslında cumhuriyete gözünü açmıştı Türk milleti.

Bin yıl da geçse Türk toplumunun değişmeyen duruşu o günlerde tüm dünyaya ders verir nitelikteydi. Hep bir olmak ve hep birlikte olmak… Vatan ve özgürlük söz konusu olduğunda 25 kiloluk mermiler saatlerce sırtlarda taşındı. Dönüşü olmadığını bilinen yolda kimse ardına dönüp bakmadı ve anneler, eşler, kardeşler cepheye uğurladıkları yakınlarını dönmeyeceğini bilerek bekledirler.

Anlatılanlar, yazılanlar ve bilinenlerden çok daha fazlasıyla elde edilmişti Cumhuriyet ve Cumhuriyet ile gelen yeni yaşam ve umut bu topraklarda. Bu topraklarda ilelebet 29 Ekim 1923 Cumhuriyet Bayramı’dır. Ve biz her bayram bugünlere gelmemizi sağlayan Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarını saygıyla anmayı, teşekkür etmeyi ve Atamızın izinden yürümeyi bırakmıyoruz.

Cumhuriyet kaç yaşında, cumhuriyetin kaçıncı yılı diye merak edenlere; Cumhuriyet bugün tam 96 yaşında ve mimarı gibi ölümsüzdür kendisi de.

Bizler o Cumhuriyet Bayramlarının çocuklarıyız. 29 Ekim sabahında her yerde asılı olan bayraklar arasından meydanlara koşturup şiirler okuduk Ata’mıza, şiirleri seslendirdik. Yürüyüşler, kortejler düzenledik. Bayram yeridir 29 Ekim’de tüm meydanlar ve toplum mirasıdır Cumhuriyet Bayramı coşkusunu çocuklarımızın yüreğine kendi yüreğimizdeki coşku gibi yerleştirelim. Cumhuriyet çocukları olarak yetiştik ve Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde cumhuriyet çocukları yetiştirelim.

Ve yine bir gün bugün olduğu gibi hep birlikte yaşasın Cumhuriyet, yaşasın Demokrasi ve yaşasın Özgürlük diyebilelim.

Çeviri Çözümleri

İlgili Makaleler