Pazartesi, Mart 20, 2023
Yeminli Tercüme Bürosuspot_img
Ana SayfaÇeviriAlmanca Tercüman

Almanca Tercüman

Gelişen ve gelişmekte olan ülkelerin birçoğunda İngilizcenin ardından en fazla çeviri yapılan dillerden biri Almancadır. Bunun nedeni, birden fazla ülkenin ana dili olması ve geniş bir kitle tarafından konuşulmasıdır. Ayrıca dilin farklı endüstrilerde kullanımı o kadar yaygınlaşmıştır ki çeşitli ülkelerin zorunlu eğitim dillerinden biri olarak öğretilir. Almanca, diğer diller ile karşılaştırıldığında özellikle yapısal açıdan daha zor görülür. Bu nedenle birçok kişi, Almanca öğrenmek için yola koyulduğunda başlamadan önce korkar. Almanca çeviri yaparken tercümanlar, kendi dillerine ve Almancaya en üst düzeyde hakim olmalıdır. İngilizce Almanca ya da Türkçe Almanca çeviri fark etmeksizin bu dillerin kültürleri, gelenekleri, kuralları ve toplumdaki yerleri muhakkak göz önüne alınmalıdır. Bu noktada da Almanca tercüman, kendilerini sürekli geliştirerek hatasız çeviriler ortaya koymak için çabalamalıdır. Çeviri Çözümleri müşterilerinin talepleri doğrultusunda mesleki eğitim ve deneyime sahip, profesyonel Almanca Tercüman ve Çevirmen kadrosuyla istenilen hizmeti vermektedir.

almanca tercüman

Almanca Tercüman Olmak için Gereken Eğitimler

Bir dil çiftinde çeviri yapmak, sadece o dili ana dil ya da ikinci dil olarak öğrenmekten ibaret değildir. Yapılan çevirilerin bir amacı, hedef kitlesi ve yaklaşımı olmalıdır. Tercümanlık üzerine eğitim almasa dahi çevirilerini belirtilen koşullara uygun şekilde yapan birçok çevirmen de vardır. Ancak bu çevirmenler, genellikle yıllar içinde yoğrulmuş ve tecrübelerinden beslenmiştir. Çeviri eğitimi, bu işlemin hızlanması için göz ardı edilemeyecek bir fırsat ve bu işi yapmaya yeterliliğinizi ispat etmek için bir belgedir. Almanca tercümanlık okumak için bugün birçok özel ve devlet üniversitesinde Almanca Mütercim Tercümanlık, Çeviribilim ve Alman Dili ve Edebiyatı bölümleri mevcuttur. Bunun yanı sıra İngilizce ya da Fransızca Mütercim Tercümanlık bölümlerinde de 2. ya da 3. dil olarak Almancayı seçebilirsiniz. Bu sayede birden fazla dilde yetkinlik sağlamak için yeni bir kapı açılır. İstanbul Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi gibi birçok okulda bulunan Almanca tercümanlık bölümleri kaliteli akademik kadroları ile geleceğin tercümanlarını hazırlamak için her yıl kontenjanlarını genişletmektedir.

Almanca Mütercim Tercümanlık bölümüne yerleşmek için bazı üniversitelerde İngilizce sınavına girseniz dahi bazıları sadece Almanca sınavı ile alır. Bu nedenle bölüme girmeden önce belli düzeyde Almanca bilmeniz beklenir. Bunun nedeni, bu bölümlerde size dil bilgisi değil, nasıl çeviri yapacağınızın öğretilmesidir. Aynı durum diğer dillerin tercümanlık bölümleri için de geçerlidir. Almancayı ancak 2. dil olarak seçtiğinizde dil bilgisi düzeyinden başlayarak temel bir eğitim alabilirsiniz. Ayrıca kendiniz dili öğrenerek bunu devlet sınavları ile kanıtlayabilir, gerekli sertifikaları sunabilirsiniz.

almanca yeminli tercüman nasıl olunur

Almanca Yeminli Tercüman Nasıl Olunur?

Almanca yeminli tercüman olmak istiyorsanız öncelikle elinizde bu dili “İleri” düzeyde bildiğinizi kanıtlayan bir sınav belgesi, sertifika ya da diploma olmalıdır. Ayrıca Lisans, Yüksek Lisans ya da Doktoranızı tamamladıysanız bunu gösteren mezuniyet belgelerini de teslim etmelisiniz. Mezun olduğunuz okulların belgeleri, yabancı dilde ise noter onaylı şekilde Almancayı Türkçeye çevirmek gerekir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve sabıka kaydı olmamak şartı ile bu koşulları sağlayan kişiler Almanca yeminli tercüman olabilir. Yeminli tercüman olduğunuzda özellikle devlet kuruluşlarında kullanılacak resmi evrakları çevirmeniz gerekir. Buna istinaden pasaport, transkript gibi yurtdışı programlar için başvuracağınız belgeler de yeminli tercümanlar tarafından çevrilir ve tasdiklenir. Yurtdışında devam eden davalarda da yeminli tercümanların çevirilerine başvurulur.

almanca tercümanlık iş ilanları

Almanca Tercümanlık ve Çevirmenlik İş İlanları ve Staj Olanakları

Günümüzde teknolojik imkanların getirdiği imkanlar sayesinde bugün birçok alanda aradığınız işleri ve stajları bulabilirsiniz. Almanca tercümanlık iş ilanları için de LinkedIn, Kariyer.net, Secret cv, Yenibiris gibi siteler yardımı ile gönlünüzden geçen iş fırsatlarına başvurabilirsiniz. Almanca tercümanların çalışabileceği birçok alan vardır. Bir bankanın tercüme biriminde çalışarak bankanın yurtdışı ortakları ile anlaşmaların akışını sağlayabilir. Örneğin Teb Bankası, Alman bankası olan Deutsche Bank ile anlaşmalıdır ve bu anlaşmalar sürekli irtibatın gerekliliğini sağlar. Bu noktada Almanca tercüman ihtiyacı doğar. Aynı şekilde Dış İşleri Bakanlığı’ndan başlamak üzere neredeyse her bakanlıkta Almanca tercüman gereksinimi vardır. Bunun başlıca nedeni Almanya ile sağladığımız iş ortaklıklarıdır. Yıllardır hem ithalat hem de ihracatta en geniş ticaret hacmine sahip olduğumuz ülke Almanya’dır. Bu nedenle, Almanca tercümanlar devlet organları ve bakanlıklar için mukadder çalışanlardır. Bu saydığımız iş olanaklarına ek olarak yayınevlerinde çalışan Almanca kitap çevirmenleri, hastanelerde yabancı hastalarla ilgilenen çevirmenler, konferans çevirmenleri, spor çevirmenleri ve toplum çevirmenleri eklenebilir.

Staj olanakları ise diğer çeviri dillerinde olduğu gibi geniştir. İş ilanı sağlayan birçok kurum, öncesinde çevirmenleri öğrencilik hayatında staja tabii tutarlar. Stajların sonunda ise tam zamanlı çalışma teklifi sunabilirler. Yukarıda iş olanağı olarak saydığımız tüm kurum ve kuruluşlarda Almanca tercümanlık stajı yapabilirsiniz. Ancak bu staj seçeneklerinin yanında dijital pazarlama, medya yazı işleri gibi bölümlerde de staj yaparak dilinize ek olarak farklı alanlara açılabilirsiniz. Bu sayede eğitiminizin ardından seçmek istediğinizden yoldan daha fazla emin olursunuz. Ayrıca üniversitenizin anlaşması doğrultusunda Erasmus staj fırsatlarını da gözden geçirebilirsiniz. Bugün Erasmus projesi sayesinde her yıl binlerce öğrenci yurtdışı deneyimi yaşamakta ve bakış açısını geliştirmektedir.

çeviri çözümleri

Almanca Çevirmen ve Tercüman Taleplerinizde Çeviri Çözümleri…

Uzman Almanca tercüman kadromuzla Almanca Türkçe ve Türkçe Almanca taleplerinizde sizlere hizmet vermekteyiz. Talepleriniz ve sorularınız için info@ceviricozumleri.com e posta adresimize yazarak ya da 0553 910 31 32 mobil & Whatsapp & Telegram veya 0212 221 45 21 numaralı telefon hatlarımıza ulaşarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

spot_img

GÜNCEL YAZILAR

 Creative Commons Atıf-Gayri Ticari-Aynı Lisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı noter onaylı tercüme