Belirsizlik Zamanlarında Hedeflerinize Nasıl Ulaşırsınız?

Geleceğin belirsizliklerle dolu olduğu bir zamanda yaşıyoruz. Böyle zamanlarda hedefler belirlemek ve onları gerçekleştirebilmek, her zamankinden daha zor. Çünkü belirsizlik, biz insanlarda depresyon, stres, kaygı, yorgunluk, karamsarlık, tükenmişlik sendromu gibi çeşitli problemlere neden oluyor. Bu yüzden böyle zamanlarda hedeflerinize ulaşabilmek için belirsizlik korkusuyla baş etmeyi öğrenmeli, hedeflerinizi bu koşullara uyarlayabilmelisiniz.

Belirsizlik Korkusunun Nedenleri

Belirsizliğin korkusu, modern dünyamız için yeni bir şey değil… Bu korku, insanlığın bin yıl boyunca geliştirdiği evrimsel bir tepki. Geliştirdiğimiz bu belirsizlik korkusunun nedeni aslında çok basit: tehlike potansiyeli… Çünkü belirsiz olan, içinde tehlike potansiyeli taşır ve bizi korkutan da bu tehlike potansiyelidir. Gelecekte bizi nelerin beklediğini bilmemek, zihnimizde, yaşamak istemediğimiz tüm olasılıkları ve sanki tüm bu olasılıkların mutlaka gerçekleşeceği illüzyonunu yaratır.

Belirsizlik Ne Demek?

Ancak gerçek şu ki, belirsiz bir gelecek aslında tehlikelerle dolu değildir; belirsiz bir gelecek, sadece tahmin edemeyeceğimiz bir gelecektir. Belirsiz, ne kadar riskli olursa olsun, her zaman olumsuz sonuçlar doğurmaz, bunu anlamak ise belirsizliğin üstesinden gelmenin ve onu kendi yararınıza kullanmanın ilk adımıdır.

Belirsizliğin Faydaları

Belirsizliğin depresyon, stres, yorgunluk, karamsarlık, tükenmişlik sendromu gibi çeşitli dezavantajları olsa da, faydaları da vardır.

Belirsiz olan, öncelikle hedeflerinizi sorgulamanıza ve rotanızı ne yöne çevireceğinize karar vermeniz için sizi zorlar. Bu da, aslında iyi bir şeydir. Bu sorgulama, sizi arzu ettiğiniz ve gerçekleştirebileceğiniz tutarlı, iyi hedeflere yöneltir.

Hedeflerimizi Belirsizlik Koşullarına Nasıl Uyarlarız?

Özellikle ciddi belirsizlik dönemlerinde, belirlediğiniz hedefleri ve onlara ulaşma sürecinizi veya her ikisini birden koşullara uyarlamanız gerekebilir. Bunun için uzmanların önerdiği iki etkili temel strateji var:

1) Hedeflerinizi Netleştirin

Hedeflerinizin olabildiğince net ve açık olmasını sağlamak her zaman önemlidir, ancak belirsizlikle karşı karşıya kaldığınızda hedeflerinizi net olarak belirlemek daha da önem kazanmaktadır.

Hedeflerinizi netleştirin ve yol boyunca karşınıza çıkacak görünmez engellerde size rehberlik etmesi için pusulanız olarak bu netliği kullanın.

2) Kontrol Edebileceğiniz Şeylere Odaklanın

Belirsizlik, hayatımızın kontrolünün aslında bizde olmadığı hissine neden olur. Hayatınızı ve belirlediğiniz hedefleri etkileyen her faktörü asla kontrol edemeyeceğiniz doğru olsa da, her zaman kontrol edebileceğiniz birçok şey olacaktır.

Kontrol edebildiğiniz sorumluluklarınıza ve görevlerinize, yapmanız gereken işlere odaklanın. Böylece hedeflerinize ulaşma konusunda hem gözle görülür bir ilerleme kaydedecek hem de belirsizliğin yarattığı endişe ve kaygı hislerinden uzaklaşmış olacaksınız.

Belirsizlik ile ilgili daha fazla araştırma ve yazılı kitaplar için Google Books (Google Kitap)u ziyaret ediniz…

Belirsizlik ile ilgili akademik yayınlar için Google Scholar (Google Akademik) i ziyaret ediniz…

Meslek seçimi nasıl yapılır? Makalemizi okumak için tıklayınız…

İlgili Makaleler