Bulgarca Tercüman

Türkiye’nin komşu ülkelerinden biri olan Bulgaristan, geçmişten günümüze stratejik olarak önemli bir partnerdir. İki ülke, özellikle uluslararası projelerde coğrafi konumları nedeniyle sık sık anlaşmalar yapmakta, ticari ve turistik olarak her geçen yıl bağlarını güçlendirmektedir. Özellikle son yıllarda gittikçe artan bu etkileşim, Bulgarca tercüman olarak çalışan kişilerin gerekliliğini artırmaktadır. Bulgarca tercümanlar, mübadele dönemlerinde Türkiye’ye göç eden ya da bu konuda eğitim alan kişilerden oluşabilir. Bulgarca Türkçe tercüman üçüncü bir dil daha biliyorsa bu diller arasında bayrak çeviri yapabilir ya da köprü dil olarak kullanabilir. Bulgarca tercüman için çalışabileceği birçok alan vardır. İster bireysel olsun isterseniz de kurumsal ticari ve resmi işlemlerinizde Bulgarca tercüman talebiniz olabilmektedir.

Bulgarca Tercüman Taleplerinizde Çeviri Çözümleri…

Sözleşmeler, kullanım kılavuzları, şartnameler, web siteleri, tıbbi raporlar gibi belge ve metinlerinizin yanı sıra, ithalat ve ihracat işlemlerinizde gerekli olan bütün belgelerin tercümeleri, ikametgah, pasaport, nüfus kayıt, evlilik belgesi, doğum belgesi gibi belgelerin  resmi yeminli tercümeleri profesyonel Bulgarca çevirmen kadromuz ve ekibimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.

Ayrıca, nikah işlemlerinizde, tapu işlemlerinizde, iş toplantıları, video konferans ve telekonferans seminer ve toplantılarınızda, hastanelerde yapılacak olan doktor hasta görüşmeleri ve tedavi işlemleri esnasında ihtiyaç olacak olan tercümelerinizi dilediğiniz zaman yapabilmekteyiz.

bulgarca yeminli tercüman nasıl olunur

Bulgarca Yeminli Tercüman Nasıl Olunur?

Bulgarca Yeminli Tercüman olmak için yapmanız gerekenlerin başında bu dili çeviri yapacak düzeyde, yani çeviri edincini edinerek, bilmeniz gelir. Bulgarca, Türkiye-Bulgaristan ilişkileri nedeniyle iki ülkenin vatandaşları tarafından da özellikle Trakya bölgesinde sık konuşulan bir dildir. Ancak bu dili, ana dil ya da ikinci dil olarak konuşmak çeviri yapabilecek düzeyde olduğunuzu göstermez. Bulgarca çeviri yapmanız için her dilde olduğu gibi belli alanlarda (hukuk, tıp, iktisat v.b.) uzmanlık almanız ya da uzun yıllar bu tür metinlerde çeviri yapmanız gerekir. Yoksa sadece günlük dile çevirilebilecek metinlerde yüzeysel çeviriler yapabilirsiniz.

Yeminli tercüman olmak içinse taşımanız gereken bazı şartlar vardır. Bu şartları Yeminli Tercüman ve Yeminli Tercüme Fiyatları yazımızdan inceleyebilirsiniz. Çünkü Yeminli Tercüman olmak için sunduğunuz dil sertifikası, diploması haricinde ister İngilizce ister Bulgarca olsun taşımanız gereken şartlar sabittir. Bu şartları taşıdığınızda Komisyonlara başvuru yaparak ikametgahlarınızda yer alan noterlerde Yeminli Bulgarca çevirmen olarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Yeminli tercümanlar, genellikle adliyede ya da resmi işlerde çeviri yapar ya da yapılan çevirileri tasdikler.

bulgarca yeminli tercüman

Bulgarca Yeminli Tercüman

Yeminli Bulgarca tercümanlar, başta resmi evraklar olmak üzere kaynak belgeleri hedef dile çeviren ve çevirileri onaylayarak kaşeleyen kişilerdir. Bulgarca Yeminli tercüman olmak için yemin zaptına sahip olmanız ve ikamet ettiğiniz bölgedeki noterliğe bağlı çalışmanız gerekmektedir. Yeminli tercüman olmak için uymanız gereken kriterlere Yeminli Tercüme Bürosu yazımızdan ulaşabilirsiniz. Yeminli tercümanlar, belge aldıkları diller haricinde genellikle aynı kriterleri taşırlar. Bulgarca Yeminli çevirmen maaşları, diğer tercümanlara göre genellikle yüksek olsa da çalışılan firmaya, iş yüküne ve deneyime göre değişkenlik göstermektedir. Bulgarca tercümanların çalışabileceği birçok sektör vardır. Bunların başında ithalat- ihracat firmaları, turizm acentaları, medya sektörü, bakanlıklar ve finans kurumları gelmektedir. Yeminli tercüman olduğunuzda mahkemelerde bilirkişi Bulgarca çevirmen olarak da görev alabilirsiniz. Bulunduğunuz ilin komisyonları listelerini her yıl güncellemektedir. Bu nedenle bilirkişi tercüman görevi almak isteyen kişilerin bu tarihleri gözden kaçırmaması gerekmektedir.

Bulgarca Tercüman Maaşları

Ülkemizde Bulgarca tercümanlık üzerine eğitim veren kuruluşlar da iki dilin tercümesinin gelişmesi adına önemli faaliyetler gerçekleştirmektedir.Bulgarca çevirmen maaşları; çalıştığınız sektöre, tercüme yaptığınız dil çiftlerine, serbest çalışansanız çalışma saatlerine ve çalıştığınız para birimine göre değişkenlik göstermektedir. Bulgarca tercümanlar, hastane, banka, tekstil fabrikaları, pazarlama alanları, turistik bölgelerde rehberlik gibi birçok alanda tam zamanlı olarak çalışabilir. Ancak bunun yanı sıra serbest çalışan olarak Freelance Bulgarca Tercümanlık yapabilirler. Bu noktada kendi iş ağlarını oluşturarak özellikle zaman içinde daha iyi gelir elde edebilirler. Serbest çalışan Bulgarca tercümanların maaşları değişir; sağlık sigortalarını ve fatura kesiyorlarsa vergilerini  kendilerini ödemeleri beklenir. Bir serbest tercüman, birden fazla tercüme bürosu ya da bireysel işlerde görev alabilir. Tam zamanlı çalışan Bulgarca tercümanların maaşları ise sabittir, sigortaları ödenir ve her yıl iş performansına göre zam alırlar. Ayrıca Dış İşleri Bakanlığı gibi devlet dairleri ve resmi işlerde de Bulgarca tercüman olarak çalışabilirsiniz.

Çeviri Çözümleri uzman Bulgarca çevirmen kadrosu ile uzun yıllardır hizmet vermektedir. İşlerinde nitelik ve müşteri odaklı bir yaklaşım benimseyen Çeviri Çözümleri, Bulgarca Türkçe ve Türkçe Bulgarca tercüme alanında da projelerinizi deneyimli ekiplerine teslim eder. Bulgarca Türkçe dil çiftindeki çeviri taleplerinizi info@ceviricozumleri.com adresine ileterek ya da 0212 221 45 21 veya 0553 910 31 32 numaralı MOBİL / WHATSAPP / TELEGRAM hatlarımız aracılığıyla iletişime geçerek bizlere ulaştırabilirsiniz.

Bulgarca tercüman iş pozisyonları ve staj imkanları için İnsan Kaynakları departmanımızı arayabilirsiniz…

İlgili Makaleler